Samo saradnjom Vlade i Opštine Ulcinj moguće je uspostaviti upravljačku strukturu na ulcinjskoj Solani. A to je preduslov kako bi se efikasno zaštitio jdinstveni biodiverzitet na ovom području i radnici počeli da rade, zaključeno je na 8. Međunarodnoj konferenciji o Solani koja je u organizaciji Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) u utorak održana u Podgorici.
Naglašeno je da je sudbina Ulcinjske solane ključna je za ulazak države u Evropsku uniju (EU).
Kako je naglasila Janjušević, svi sanacioni radovi, uključujući i 6,6 kilometara bentova, neće dati adekvatne rezultate ukoliko solana ne bude imala upravljača i ne budu obezbijeđena kontinuirana budžetska sredstva.
„Činjenica da danas ovdje nemamo ministra finansija, iako smo ga uredno pozvali, govori o tome da nemamo naročito domaćinski odnos prema Ulcinjskoj solani, što je zabrinjavajuće, kao i da će solana ostati vječito na marginama političke scene, a da će se oslanjati na međunarodne donatore i evropska sredstva“, navela je Janjušević.
Ona je ukazala da je apsurdno da solana još plaća struju po industrijskim cijenama, iako već deceniju ne proizvodi so.
Izvršna direktorica CZIP-a Jovana Janjušević je rekla da su obodni i glavni nasipi obrasli vegetacijom, toliko da ni ornitolozi više ne mogu sprovoditi redovne monitoringe.
„Apsurdno je i da solana ima bager koji niko ne vozi, da ima pumpu 31 koja ne može da se instalira, jer je objekat za nju u stanju raspada. Pumpa Đerane je u kolapsu, a bazene kristalizacije progutala je invazivna vegetacija“, dodala je ona napominjući da je situacija na Solani alarmantana.
Prema riječima predsjednika Opštine Ulcinj Genci Nimanbegua, ovo nije jednostavan proces. “Ne znamo ko je vlasnik, kakva će biti sudbina radnika, preduzeće je u stečaju. Bojimo se da nam se na Spolani ne ponovi slučaj K1”, rekao je on navodeći da su u lokalnoj samoupravi spremni na dogovor sa Vladom.
Nimanbegu je istakao da je tražio sastanak sa ministrom finansija kako bi se naredne godine formiralo preduzeće koje bi upravljalo Solanom, koja je prije pet godina odlukom Skupštine opštine Ulcinj proglašena Parkom prirode.
Na skupu je rečeno da će ubrzo biti predstavljen Nacrt plana upravljanja ovim područjem.
Konferenciji su prisustvovali i visoki funkcioneri Vlade, ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler, ambasadori Francuske, Njemačke i Italije, direktorka JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić, predstavnici opštine Ulcinj, te niza organizacija civilnog društva iz Ulcinja i Crne Gore.