Pred Odborom za zdravstvo Skupštine Crne Gore u petak je obavljeno kontrolno saslušanje u vezi sa postupanjem nadležnih u slučaju tragične smrti porodilje Drite Tafa iz Ulcinja koja se porodila u barskoj bolnici 13. septembra, a preminula u Kliničkom centru u Podgorici mjesec i po kasnije.
Porodica Tafa pokrenula je, podsjetimo, sudski postupak protiv doktorice u barskoj bolnici koja je vodila trudnoću i porodila je carskim rezom. Iz Tužilaštva je 5. novembra zatražena ekshumacija tijela.
Odbor je odlučio da se, u cilju prikupljanja potrebnih informacija i stručnih mišljenja, na kontrolno saslušanje pozovu ministar zdravlja Vojislav Šimun, direktor Kliničkog centra Crne Gore Aleksandar Radović, direktor Opšte bolnice Bar Igor Karišik i predstavnik Višeg državnog tužilaštva.
Sjednici Odbora su prisustvovali i predstavnici porodice preminule porodilje.
Ministar Vojislav Šimun kazao je, kako prenosi Antena M, da zdravstveni podaci predstavljaju tajnu i da ne može da iznosi podatke vezane za istoriju bolesti pacijentkinje.
Izvijestio je da je Ministarstvo zdravlja u vezi sa tim slučajem preduzelo niz aktivnosti. Tražili su nalaz nadležne komisije koji im je i dostavljen. Zatražili su, navodi ministar, izvještaj Komisije za kontrolu Kliničkog centra Crne Gore. On još nije dostavljen.
Pokrenuta je, kaže, i procedura formiranja vanredne Komisije. Proces kontrole obavljaju ekseprati sa strane. Odlučeno je da to budu eksperti iz Slovenije.
“Čeka se nalaz sudsko-medicinske obdukcije, i tada nalaz šaljemo za Ljubljanu”, naveo je ministar Šimun.
Direktor KC Aleksandar Radović naveo je da je Komisija kontrole kvaliteta u KC saopšteno da se nalaz može dostaviti nakon što joj se dostavi obdukcioni nalaz.
Doktor Karišik kaže da bez obdukcionog nalaza i nalaza Komisije nema mnogo smisla diskutovati.
Poslanik Miloš Konatar smatra da danas u Crnoj Gori nema porodice koja se ne može požaliti na uslove u zdravstvu.
“Ljudi u Baru i Ulcinju osjećaju strah da se liječe u Baru, a možda oni iz Podgorice žele da se liječe u inostranstvu”, naveo je on.
On je naglasio da je važno da se ovaj slučaj detaljno ispita kako bi se utvrdila odgovornost.
“Ne možemo sada doći do konačnog suda, ali moramo nešto uraditi jer su građani zabrinuti. Poljuljano je povjerenje građana”, kazao je Konatar.
Konatar je istakao da je suprug preminule Drite Tafe u izjavi, između ostalog, naveo da pokojna Drita nije imala kompikacija tokom i nakon prve dvije trudnoće. Problemi su se pojavili nakon trećeg porođaja sa najmlađom ćerkom. Uizjavi koju je Konatar pročitao suprug pokojne Drite detaljno navodi slijed događaja od porođaja, boravka njegove supruge u barskoj bolnici i KC Crne Gore.
“Trudnoću je vodila doktorica iz Bara. 13. septembra je primljena u barsku bolnicu kako bi odradili carski rez. Saošteno je da je operacija bila teška i da je bilo dosta krvi. Nakon izlask iz sale supruga se žalila na bolove na desnoj strani. Tokom dana supruga mi je slala poruke da ima bolove. Sjutra smo je psjetili ali ona nije mogla da ustane od bolova. Dan nakon toga su je vodili na skener. …kasnije su saopštili da je treba voditi u Podgoricu. Sumnali su da je problem sa bubregom. Ona, međutim, nikada prije nije imala problem sa bubregom… U Podgorici su joj davali terapiju da ne bi dobila sepsu, jer je imala visok CRP. Nakon desetak dana stanje joj se stabilizovalo i rekli su da može da ide kući da odmori dva tri mjeseca nakon čega je trebalo da bude operisana da se radi rekonstrukcija desnog uretra. Dobili smo instrukcije koje smo ispoštavali“, naveo je njen suprug u izjavi koju je pročitao poslanik Konatar.
U izjavi je dalje navedeno da je poslije operacije, kada je za operaciju došlo vrijeme, pokojna Drita supruga obavijestila da ima bolove i da povraća.
“Nakon toga od nje više nisam imao nikakvu komunikaciju sa Dritom. Kako nisam mogao da komuniciram sa njom ja sam pričao sa jednom ženom koja je sa njom bila u sobi koja mi je rekla da ona i dalje ima bolove i da povraća. Kada sam stigao u KC nešto nakon tri ujutru, doktor mi je rekao da je naložio da se radi skener. Na skeneru su rekli da se ne vidi ništa loše, ali je CRP bio preko stotinu. Dana 2. novembra pozvao me doktor A.R. i rekao da su leukociti strašno niski a i trombociti i da će joj dati adekvatnu terapiju i staviti monitor kako bi se pratilo stanje. U 13:15 sati dobijam poziv od njene cimerke da Dritu vode na intezivnu njegu jer joj je saturacija pala na 70 i da ne može da diše. Oko 14 sati doktor mi je rekao da su je stabilizovali. Oko 17:30 doktor A.R. mi jevlja da je stanje kod Drite mnogo loše i da joj se bore za život jer ne reaguje na terapije. da mora na dijalizu jer joj ne rade bubrezi. Ubrzo dobijam poruku da je ona već na reanimaciji, te nakon deset minuta dobijam poruku da je preminula”, pročitao je Konatar izjavu supruga Drite Tafe.
Drita je sahranjena 3. novembra u Ulcinju.
Suprug je, takođe, naveo da su mu je načelnik odeljenja G.M. prije rekla da se radilo o sepsi koja se mnogo brzo širila.
“Mogu da izrazim sumnju da doktorica V.Đ. nije odradila operaciju u skladu sa medicinskim procedurama, na način što je nakon što su izvadili bebu, te prilikom uklanjanja jajnika i prilikom saniranja tog dijela oštetili su desni uretar i tako je došlo do komplikacija”, navo je Konatar čitajući izjavu supruga.
Suprug je kazao da su doktori u Kliničkom centru “uradili sve što su mogli i da ne izrazim bilo kakvu sumnju što se njih tiče”.
Suprug je kazao da traže pravdu i da ne bi volio da niko više doživi ono što su oni.
Poslanica Drita Lola kaže su podaci SZO da je smrtnost majki šest na stotinu hiljada živorođene djece.
“Mi smo od 2020. do danas imali pet smrtnih slučajeva na 32.000 porođaja. Donosimo zaključak da imamo smtnost 12 na stotinu hiljada”, navela je ona.
Poslanik Ilir Čapuni kazao je da barska bolnica u posljednje vrijeme ima lošu reputaciju među građanima.
Poslanica Edina Dašić navela je da dolazi iz Bara i kazala je da dijeli opravdanju sumnju u kvalitet usluga koja se dobija u toj ustanovi.
Dašić je saopštila da mora da kaže ono što, kako je navela, svi u Baru znaju. “A to je da, pogtovo sa ovim slučaju, porodilje u Baru se porađaju samo one koje ne mogu doći do uputa za Klinuički centar, ili nemaju novca da idu ka privatnim klinikama”, navala je poslanica Dašić.
Odbor je nakon diskusije zaključio da će sačiniti Izvještaj sa kontrolnog saslušanja, dok je predsjednik Odbora Dražen Petrić, PES, kazao da se nada da će u narednom periodu porodica dobiti punu istinu o ovom slučaju.