Ustavom Crne Gore propisano je, da se zakonom, a u skladu sa najvišim pravnim aktom države, uredjuje način ostvarivanja ljudskih prava i sloboda, kada je to neophodno za njihovo ostvarivanje i druga pitanja od interesa za Crnu Goru (čl. 16, tačke1 i 5); da zakon mora biti saglasan sa Ustavom i potvrdjenim medjunarodnim ugovorima, a ostali propisi moraju biti saglasni sa Ustavom i zakonom (cl.145).
Zakonom o komunalnim djelatnostima (Sl. list RCG, br 12/95) propisano je da nadležni organ jedinice lokalne samouprave propisuje način i uslove organizovanja poslova u vršenju komunalnih djelatnosti i uslove za korišćenje komunalnih usluga, odnosno komunalnih proizvoda (čl. 12, st.1).
Pravni zastupnik JKP “Ulcinj” tvrdi da, u skladu sa odlukom JKP “Ulcinj”, broj 1356 od 14.12.2007. godine, sa cjenovnikom i rješenjem broj 348/2008 od 30.01.2008. godine, o davanju saglasnosti na istu (koju saglasnost je dao tadašnji predsjednik Opštine Ulcinj Gzim Hajdinaga), korisnici komunalnih usluga za utrošenu vodu i odvoz smeća, dužni su da plaćaju komunalne usluge u skladu sa cjenovnikom, koji je sastavni dio odluke.
Postavlja se pitanje da li gradjani za komunalne usluge plaćaju zakonitu cijenu?
Da li je cjenovnik za komunalne usluge u skladu sa Ustavom i zakonom?
Da li može predsjednik Opštine da daje saglasnost za donošenje cjenovnika za komunalne usluge ili je to u nadležnosti Skupštine opštine?
Krajnje i ključno pitanje je: da li se obaveze gradjana mogu propisivati podzakonskim aktom ili samo zakonom?
Zakonom su odredjene vrste komunalnih djelatnosti, i utvrdjeno je da je kao komunalna djelatnost, izmedju ostalih, i održavanje čistoće u gradovima i drugim naseljima, uredjenje opštih uslova i način njihovog obavljanja i propisano je da nadležni organ jedinice lokalne samouprave uredjuje i obezbjedjuje uslove za obavljanje i razvoj komunalnih djelatnosti, te propisuje prava i obaveze preduzeća koje pruža komunalnu uslugu, odnosno komunalni proizvod.
Postavlja se pitanje: koji je to nadležan organ lokalne samouprave?
Prema čl. 45 Zakona o lokalnoj samoupravi RCG, lokalni Parlament donosi propise i druge opšte akte, kao i utvrdjuje visinu opštinskih poreza, taksa i naknada.
Lako je onda zaključiti da je to u isključivoj ingerenciji Skupštine opštine, a nikako predsjednika Opstine (o tome vidjeti odluku Ustavnog suda CG U.br. 176/08, objavljena u biltenu te institucije 2009.). Sljedstveno tome, obaveze gradjana se mogu propisivati samo zakonom, a ne pljačkom!
Nadam se da će Skupština opštine Ulcinj ubrzo zasjedati, i da će donijeti odluku zasnovanu na zakonu. U suprotnom, bićemo prinuđeni da se obratimo Ustavnom sudu Crne Gore za ocjenu ustavnosti ranije usvojene odluke.