Afera “Kino basta”: CETIRI PARTIJE TRAZE ISTRAGU

Kino bahcja, Kino basta, Fama

Predsjednik OO SNP Ulcinj i odbornik te partije u lokalnom parlamentu Andrija Ćetković najavio je za “Dan” da će SNP inicirati osnivanje skupštinskog tijela koje bi se bavilo istragom kako je Opština Ulcinj ostala bez milionski vrijednog lokaliteta nekadašnje Kino bašte.

Ćetković smatra da je taj vrijedan prostor izgubljen zbog neodgovornosti sadašnje i bivših vlasti, te da nezavisno od istrage državnih organa treba utvrditi ko je mogao i trebao, a nije, da zaštiti, odnosno privede pomenutu imovinu namjeni. On je rekao da se, po njegovim saznanjima, o ovom slučaju već vodi istraga u tužilaštvu u Ulcinju, “koja nikako da efektira podizanjem tužbi, što može biti zbog određenih porodičnih veza”.

Prema njegovim riječima, treba formirati skupštinsku komisju koja će utvrditi kako je do ovoga došlo, što podržava i URA, koja je članica vladajuće koalicije. “Apsolutno ćemo podržati eventualno formiranje skupštinskog tijela koje bi se bavilo tim slučajem, s tim što imam dozu skepse znajući kako radi lokalni parlament. Bojim se da to ne izjalovimo i neizbanalizujemo  i na kraju odustanemo. U svakom slučaju od bilo koga da potekne podržaćemo parlamentarnu istragu jer se radi o klasičnoj grešci loklane uprave i organa koji su zaduženi za upravljanje tim prostorom. Tu nema nikakve ljutnje niti ičega ličnog jer se radi o klasičnoj zloupotrebi položaja koja može da bude namjerna ili nenamjerna. Sigurno će tu biti više povezanih lica jer se radi i o promjenama direktora i partija na vlasti. Da li tu bilo šireg dila ili samo plod nemara, ostaje da se vidi. To će u konačnom uztvrditi istražni organi. Svakako, bilo bi potpuno suludo da sve ovo prođe a da se niko ne zacrveni niti odgovara. Ipak smo izgubili objekat koji je toliko godina služio kulturnim svrhama i bio prepoznatljiv kao simbol jednog lijepog vremena a čija je vrijednost milionskog karaktera”, rekao je u izjavi tom listu odbornik URA-e Dritan Abazović .

Najavu skupštinske istrage podržaće i DF i DUA. “DF je u više navrata komentarisao slučaj kino bašte i jasno je da se radi  o zloupotrebi  službenog položaja više lica među kojima je i aktuelni direktor Centra za kulturu Nail Draga, funkcioner Force, koji je čak i bez odluke UO  i tendera godinama izdavao taj prostor jednom te istom licu. Naravno, on to nije  mogao sve sam jer to traje desetak godina. Taj lokalitet svjesno nije priveden namjeni zbog čega je na kraju i izgubljen. Za to neko treba da odgovara, uz svo naše poštovanje prava bivših vlasnika kojima je vraćen. Mislim da bi i tužilaštvo  konačno trebalo da izađe iz faze izviđaja jer dok oni izviđaju Opština ostaje bez imovine“, kaže odbornik DF-a dr Milan Rolović.

Lider DUA Mehmet Zenka smatra da je parlamentrana istraga itekako potrebna jer Opština po ko zna koji put ostaje bez vrijednog lokaliteta. „Ostali smo bez prostora koji možda vrijedi četiri do pet miliona eura isključivo zbog ljudskog faktora. Nikakve sporende okolnosti nijesu u pitanju već namjerna greška. Ako ima zakona neko će odgovarati. Ne samo zbog toga što nije objekat priveo namjeni već i zbog sumnjivog izdavanja uprkos pravosnažnim sudskim odlukama. Znalo se dobro da ako se ne prenamjeni da će se izgubiti, ali opet to nije smetalo da se iznova potpisuje ugovor o zakupu“, tvrdi Zenka.

On podjeća da je DUA, dok je bila na vlasti 2009. godine, pokušala da oslobodi taj prostor, ali bezuspješno. Zbog toga je zakupac pokrenuo sudski postupak i traži  nadoknadu štete od najmanje 150  hiljada eura. „Ukoliko dobije spor imaćemo apsurdnu situaciju da Opština izgubi vrijednu imovinu i da još novcem građana plati odštetu zakupcu“, ističe Zenka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA