NVO “Ul info” je u okviru realizacije projekta “Interkulturalizam protiv radikalizma na Crnogorskom mprimorju”, koji je podržala Balkanska istraživačka mreža (BIRN), sproveo anketu u kojoj je učestvovalo 200 osoba sa ovog područja.
U nastavku možete da vidite deset pitanja, odgovore koji su sumirani i dati procentualno, te naše kratke komentare.
Komentar:
Obzirom na sve ono što se dešava, čini se da je broj onih koji se osjećaju bezbjedno ili bar djelimično bezbjedno dosta visok, odnosno gotovo 85 odsto. No, zabrinjava broj onih koji se ne osjećaju bezbjedno, posebno što, prateći ranije ankete u državi, zaključujemo da taj broj raste.
Veoma interesantni odgovori. Našim građanima najveću prijetnju, više od jedne četvrtine ispitanika to navodi, predstavlja vjerski radikalizam.
Nadalje, takođe oko četvrtine anketiranih pokazuje potrebu za pravdom i nediskriminacijom,.
Za gotovo 30 odsto ispitanih korupcija i organizovani kriminal su najveća prijetnja.
Veoma je indikativno da vanjske prijetnje za naše građane ne predstavljaju praktično nikakvu opasnost.
Odgovori svjedoče da još imamo tradicionalno društvo, i da je porodica utočište najvećem broju građana.
Za gotovo tri četvrtine građana religija je važna. Mnogo više nego u nekim zemljama regiona, a posebno u državama EU. To daje na značaju vjerskim institucijama u društvu.
Još jedna potvrda da i na Crnogorskom primorju postoje snažna vjerska osjećanja.
No, odgovor na ovo pitanje morao bi sve da zabrine. Radikalizacija je posebno prisutna kod mladih.
Da nasilni ekstremizam i radikalizam predstavljaju opasnost misli gotovo 40 odsto onih koji su odgovorili na našu anketu. U jednoj interkulturalnoj sredini, kao i poznatom turističkom području, to je visok procenat, koji treba da pokrene nadležne organe na akciju kako bi se ta percepcija promijenila.
Građani prije svega percipiraju politiku kao izvor opasnosti, odnosno vjeruju da se ovim pitanjima politički manipuliše.
Veoma je visok procenat onih koji u tome vide vjersku pozadinu, ali i povezanost sa kriminalnim strukturama.
(Ova anketa je nastala u okviru “Interkulturalizam protiv ekstremizma na Crnogorskom primorju” koji sprovodi NVO „Ul info“, a finansijski podržava Balkan Investigative Reporting Network (BIRN). Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost autora i NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove donatora.)