Benefiti elektronske fiskalizacije podrazumijevaju, u prvom redu – efikasniju borbu protiv sive ekonomije i naplatu javnih prihoda, ali i doprinos uvođenju veće discipline na tržištu rada i unapređenje polovnog ambijenta, saopšteno je za UL-info iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFSS) i Uprave prihoda i carina (UPC).
Koliko je ovaj proces značajan za državu i sve poreske obveznike, osjetiće se posebno u periodu turističke sezone.
“Procedura verifikacije računa završava se u manje od 2 sekunde, nakon prelaska na elektronsku fiskalizaciju. Programska rješenja obveznika fiskalizacije i Uprave prihoda i carina komuniciraju atomatski, u realnom vremenu, i na taj način sistem ne izaziva nikakvo opterećenje za operatere i krajnje korisnike-kupce, a ni sam proces evidentiranja prometa nije usporen”, objasnili su iz MFSS i UPC.
Očekuju se značajni benefiti za državu od primjene Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga, kao i sve poreske obveznike.
“Imamo duplu korist – odnosi na efikasnije praćenje regularnosti poslovanja, usmjeravanje napora nadzora na visoko-rizične obveznike i samim tim bolju naplatu budžetskih prihoda, ali ništa manje i na unapređenje poslovnog ambijenta sankcionisanjem nelojalne konkurencije na crnogorskom tržištu. Posebno je važna i potreba zaštite privrednika, koji uredno prijavljuju i izmiruju poreske obaveze, a štonaročito dolazi do izražaja tokom ekonomske krize izazvane pandemijom Covid-19 zbog koje su na posebnom udaru upravo oni, koji uprkos teškoćama u poslovanju, nastoje poštovati zakonske obaveze uplate poreza”, naglasili su iz Ministarstva i Uprave.
Ukazuju da se očekuje smanjenje sive ekonomije i bolja naplata poreza – do 17 miliona već tokom prve godine primjene sistema.
S obzirom da je sistem elektronske fiskalizacije bio novost i veliki tehnološki iskorak za crnogorsku privredu i administraciju, omogućeno je fazno sprovođenje Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga i projekta, čime se izašlo u susret zahtjevima privrede u okolnostima ekonomske krize izazvane pandemijom Covid-19.
Elektronska fiskalizacija, kao četvrta komponenta projekta “Reforma poreske administracije“, finansiranim kroz zajam Svjetske banke, predstavlja jedan od najvažnijih projekata realizovanih u prethodnih 10 godina u cjelokupnoj oblasti javnih finansija.
Zakon o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga stupio je na snagu 7. avgusta 2019. godine, a primjena je, nakon jednogodišnjeg odlaganja, počela od 1. januara 2021. godine, uz dodatni rok do 1. juna ove godine.
“Posebno je važna jednoobrazna, pravična i puna primjena zakonskih normi, obezbjeđivanja jednakih uslova za sve obveznike i dosljedno poštovanje propisa. To je neophodan preduslov za izgradnju stabilnog poreskog sistema i zaštitu urednih privrednika od nelojalne konkurencije na tržištu”, poruka je predstavnika Ministarstva i Uprave.
Zakon podrazumijeva obezbjeđenje tehničkih preduslova za vršenje fiskalnog servisa, te se ima inicijalni trošak kod poreskog obveznika za nabavku programskog rješenja, ali je Vlada Crne Gore kroz pakete mjera privredi omogućila finansijsku podršku, kao i podsticala bogatu ponudu rješenja ICT zajednice u Crnoj Gori, zbog čega se računa da troškovi budu minimalizovani i prilagođeni potrebama i mogućnostima poreskih obveznika.
“Ministarstvo, Uprava prihoda i carina i projektni tim za implementaciju elektronske fiskalizacije intenzivno su radili na sprovođenju projekta, te u tom cilju kontinuirano komunicirali i pružali podršku obveznicima kako bi oni što jednostavnije ispunili obaveze propisane Zakonom i prešli na sistem elektronske fiskalizacije u propisanom roku, odnosno najkasnije do 1. juna 2021. godine. Dakle, uveden je dodatni rok za prelazak na sistema elektronske fiskalizacije od pet mjeseci, zbog čega smatramo opravdanim očekivanja MFSS i UPC da su svi obveznici imali dovoljno vremena da blagovremeno planiraju i realizuju preduslove za elektronsku fiskalizaciju”, naglašeno je iz MFSS.
Podsjećamo da je Vlada Crne Gore, cijeneći značaj projekta i momenat u kojem se privreda, kao i javne finansije suočavaju sa nezapamćenim izazovima zbog pandemije, obezbijedila podršku privrednicima za lakši prelazak na sistem e-fiskalizacije, te je u paketima pomoći za prvi i drugi kvartal ove godine predviđena jednokratna finansijska pomoć za obveznike koji pređu na novi sistem evidentiranja prometa.
Koji su benefiti koje će sistem donijeti?
- Prikupljanje podataka u realnom vremenu
- Praćenje prometa i u maloprodaji i u veleprodaji, u kojoj postoji ogroman rizik za različite vrste zloupotreba u cilju umanjivanja ili potpunog izbjegavanja poreske obaveze
- Kvalitetna analiza rizika
- Usmjeravanje resursa inspekcije na obveznike s najvećim rizikom
- Relaksiranje urednih poreskih obveznika od čestih i nepotrebnih kontrola
- Smanjenje sive ekonomije i bolja naplata poreza – do 17 miliona već tokom prve godine primjene sistema
- Doprinos izgradnji boljeg poslovnog ambijenta