Bivši funkcioneri ulcinjske lokalne samouprave Šemso Hasanagaj, Ramazan Mučaj i Vjera Vučković-Markić juče su u Apelacionom sudu nakon dvanaest godina od podizanja optužnice oslobođeni optužbi za zloupotrebu službenog položaja sa koruptivnim elementima.
Presudu je izrekao sudija Ratko Ćupić.
Nekadašnji sekretar Sekretarijata za zaštitu imovine Šemso Hasanagaj i ovlašćena službenica za vođenje prekršajnih postupaka u ovom sekretarijatu Vjera Vučković-Markić oslobođeni su optužbi jer, kako je pojasnio sudija Ćupić, u toku postupka nije utvrđeno da je za ulcinjsku opštinu nastala šteta koja predstavlja jedan od bitnih elemenata krivičnog djela za koje su se teretili.
Obrazloženje
Apelacioni sud je u slučaju nekadašnjeg prvobranioca Ramazana Mučaja odbio optužbu zbog apsolutne zastare s obzirom na to da je navodno krivično djelo počinio u periodu od 1999. do 2000. godine, ali je sudija Ćupić pojasnio da, sve i da nije došlo do zastare, Mučaja bi svakako oslobodio optužbi iz istih razloga kao i Hasanagaja i Vučković-Markić.
– Apelacioni sud je cijenio sve dokaze koji su izvedeni i pred prvostepenim sudom, ali na drugačiji način. Apelacioni sud je utvrdio da nema štetne posljedice, a samim tim nema ni dokaza da su Hasanagaj, Vučković-Markić i Mučaj počinili djela za koja su se teretili – precizirao je sudija Ćupić.
Krajem decembra 2017. godine Viši sud je nakon deset godina od podizanja optužnice ukinuo oslobađajuću presudu barskog Osnovnog suda u ovom predmetu i vratio mu ga uz nalog da razduži spise i dokumentaciju dostavi Specijalnom odjeljenju u Podgorici.
Prema optužnici, Hasanagaj, Vučković-Markić i Mučaj terete se za zloupotrebu službenog položaja sa koruptivnim elementima.
Oni su optuženi da su prije više od deset godina počinili krivično djelo kojim su oštetili budžet države i Opštine Ulcinj za milionski iznos.
Prema optužnici, oni nijesu ulagali žalbe na presude kojima je državna imovina upisivana na fizička lica, odnosno stare vlasnike.
Za Viši sud bilo je sporno više parničnih postupaka gdje je suđeno za vrijednu nepokretnu imovinu na prostoru ulcinjske opštine.
Stari vlasnici su tužili državu, odnosno Opštinu Ulcinj, kako bi povratili nepokretnosti.
Sud je uvažio većinu tih zahtjeva, a javni pravobranioci nijesu ulagali žalbe jer, kako su pojasnili, nije bilo osnova za to.
Na taj način je hiljade kvadrata uzurpirane zemlje vraćeno starim vlasnicima.
Odbrana
Optuženi su negirali navode optužnice, a za neka krivična djela nastupila je apsolutna zastara.
Ispričali su da je poslije Drugog svjetskog rata uništena katastarska evidencija, odnosno sva dokumentacija, uključujući i vlasničke listove za sporne nepokretnosti, izgorjela je u požaru.
Država je kao jedini dokaz da se radi o opštinskoj imovini imala avionski snimak koji je napravljen prije više decenija, a u nekim slučajevima i turske tapije.
U spisima predmeta se navodi da su građani koji su vodili parnice protiv države predlagali svjedoke i tražili da specijalizovane komisije urade „uvid na licu mjesta“. Na tim imanjima uglavnom bi zaticali objekte stare po 100 godina i to je bio jedan od ključnih dokaza kojima su dobijali tu imovinu, a pravobranioci nijesu ulagali žalbe.
Nakon izricanja presude Vjera Vučković-Markić rekla je Pobjedi da je tokom postupka sudu morala da pojašnjava da postoje tri prava nad imovinom: vlasništvo, korišćenje i uživanje.
– Sporna zemlja zbog koje sam se našla na optuženičkoj klupi je oduvijek bila u vlasništvu države Crne Gore koja je data na korišćenje ulcinjskoj opštini. Opština je tu zemlju dala na uživanje ljudima koji su kasnije od iste opštine tražili pravo vlasništva iako su to mogli tražiti samo od vlasnika države Crne Gore. Upravo u tom slučaju sam podnosioce zahtjeva za uknjižbu vlasništva upućivala na parnični postupak da dokažu pravo svojine i od tog trenutka nemam više nikakve veze sa tim predmetom – rekla je ona.
Vučković-Markić nekadašnja je sutkinja Osnovnog suda u Ulcinju, a bila je i prvobraniteljka.
Pravda spora, ali dostižna
Bivša dugogodišnja sutkinja Osnovnog suda u Ulcinju i nekadašnja javna prvobraniteljka Vjera Vučković-Mrkić za Pobjedu je kazala da je 12 godina prolazila golgotu.
– Nijesam mogla da se branim od nečega što ne mogu da pomislim da bih uradila, a što se navodi u optužnici protiv mene. Povrijeđena je moja ličnost, kako u moralnom tako i u stručnom smislu – kazala je Vučković-Markić.
Istakla je i da je začuđena velikom količinom neznanja u našem pravosuđu, ali i srećna što, ipak, ima stručnih ljudi koji su dokazali da je pravda dostižna, iako spora. (Bojana Robović, Pobjeda)







