Opština Ulcinj je, sa dugom od šest miliona eura, jedna od najzaduženijih u državi, što ukazuje da je sadašnja vladajuća klasa u gradu loše gazdovala i neplanski trošila zajednčke pare, smatraju u Pozitivnoj Crnoj Gori.
Potpredsjednik Opštinskog odbora Pozitivne, Omer Bajraktari saopštio je za agenciju MINA biznis da su građani Ulcinja dužni više od jednog godišnjeg budžeta.“Mora se hitno prekinuti sa praksom zaduživanja za potrebe tekuće potrošnje, jer to zaduživanje ne generiše razvoj grada u dugoročnom planu”, naveo je Bajraktari u saopštenju.
Pozitivna će, kako je objasnio, predložiti da se sagledaju druge vrste zaduživanja kao što su emitovanje municipalnih obveznica. “Prednost municipalnih obveznica u odnosu na kreditna zaduživanja je niža kamatna stopa, poreske olakšice i povećana odgovornost predstavnika vlasti zbog izražene transparentnosti cijelog procesa. Na taj način bi se lakše uradili infrastrukturni projekti za koje Opština, realno, nema para”, precizirao je Bajraktari.
Prema njegovim riječima, osnovni cilj lokalnog budžeta mora biti stvaranje uslova za povećanje broja radnih mjesta i poboljšanje životnog standarda građana. Da bi budžet ispunio osnovni cilj mora imati razvojni karakter što posljednjih godina nije bio slučaj. “Naplata javnih prihoda je nedopustiva loša i mora se što prije popraviti, kao i naplata poreza na nepokretnost i boravišne takse gdje ima najviše prostora za poboljšanje”, rekao je Bajraktari.
Budžet, kako je saopštio, ima niz kontradiktornosti koje treba ispraviti, a to je na primjer podatak da je za kapitalni budžet koji generiše razvoj Opštine izdvojeno zanemarljivo malo novca.
“Takođe je nevjerovatno da je za jednu od najznačajnijih grana za Ulcinj, agrobudžet, izdvojeno oko 0,02 odsto”, dodao je Bajraktari.
Opština je, kako je zaključio, obavezna da izdvoji više sredstava za razvoj preduzetništva, jer je to stub svake privrede koji ima dvostruki efekat, smanjenje nezaposlenosti i povećanje javnih prihoda Opštine. Pomoć socijalno ugroženim takođe mora biti veća, jer je u prethodnim godinama pomoć za najugroženije bila na nivou od 0,5 odsto ukupnih budžetskih rashoda.