Predsjednik Demokratskog saveza, partije koja se od svog osnivanja 1990. godine bori za samostalnu opštinu Tuzi, Mehmet Bardhi, odbacio je u intervjuu za beogradske “Večernje novosti” prijedlog DPS-a da Tuzi imaju gotovo sve ingerencije samostalne opštine, ali u okvirima Podgoprice.
“Sve je to lakrdija. Malesija traži da postane punopravna opština i tu nema priče. Sve drugo ne dolazi u obzir. Održavanje konsultativnog referenduma je takođe velika besmislica, jer nema pravnu snagu. Tačku će da stavi Vlada Crne Gore, bez obzira na to kako se na tom referendumu izjasnili građani Malesije.
Da bi došli do cilja, mora mnogo toga da se iskristališe i promijeni. Prije svega moraju se znati granice buduće opštine. Kuda treba da se prostire Malesija, da li su postojeće međe njene prirodne granice, ili treba ponovo sjesti i napraviti korekciju?
“Sve su to pitanja na koja treba neko da odgovori. Naglašavam da su novonastale crnogorske opštine stvorene zahvaljujući političkim odlukama, ali ako Malesija ili Zeta ne mogu same ekonomski da opstanu, onda ne znam ko može u Crnoj Gori – dodaje Bardhi. – Glavni grad je postao centar sjevera i juga, što nije dobro. Zbog toga smatramo da je potrebna decentralizacija vlasti kako bi se svakoj opštini dalo pravo da raspolaže svojim resursima.
Lider Demokratskog saveza poziva premijera Mila Đukanovića, ministra vojske Milicu Pejanović-Đurišić, koja je 1997. bila predsjednik DPS, da se prisjete Deklaracije o minimumu demokratskih principa, koju su zajedno potpisali te godine. “Tim dokumentom oni su preuzeli obavezu da Tuzi postanu punopravna opština. Od tada do danas je prošlo 16 godina, što je dovoljno da se obećanje ispuni i preuzeta obaveza konačno ispoštuje, ali očigledno je da režim to ne želi”, ističe Bardhi. “Malesija je specifična po mnogo čemu, a najviše zato što je naseljena autohtonim Albancima, pa će nova vlast u punopravnoj opštini u službenoj upotrebi koristiti isključivo albanski jezik. To nam pripada po svim pravima.”
Bardhi zaključuje da ukoliko ovaj režim glasno govori da Crna Gora ide krupnim koracima ka Evropi, ne bi bilo dobro da se na tom putu spotaknu o Tuzi. Dodaje da ne traže ništa što im ne pripada, već pravo da vrate ono što im je nepravedno ukinuto daleke 1957. godine.
Erste banka je dodatno snizila kamatne stope na nove gotovinske i svenamjenske kredite za refinansiranje, kao i na gotovinske kredite za stambene namjene, za kreditne zahtjeve primljene do kraja januara