Tvrdnja premijera Milojka Spajića da je Predlog sporazuma koji Vlada treba da potpiše sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) sličan onima koje je Crna Gora potpisala sa Francuskom i Italijom, nije istinita jer nijedan od njih nije uključivao odredbe o netransparentnoj dodjeli državne zemlje bez javnog poziva, tendera ili konkurencije.
Za “Vijesti” je to kazala direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković.
“Netačna je izjava premijera Spajića da je Crna Gora već potpisivala slične sporazume sa Francuskom i Italijom, kao i da je Evropska unija imala sličan sporazum sa Emiratima. Nijedan od tih sporazuma ne sadrži odredbe koje bi se mogle uporediti sa najspornijim dijelovima sporazuma između Crne Gore i UAE – posebno kada je riječ o netransparentnoj dodjeli državnog zemljišta bez javnog poziva, tendera ili konkurentske procedure”, navela je Ćalović Marković.
Ona je istakla da su sa Italijom potpisani sporazumi o naučnoj i tehnološkoj saradnji, izgradnji podmorskog elektroenergetskog kabla, pomorskom prevozu i drugim infrastrukturnim i razvojno-tehničkim temama, kao i sporazum sa regijom Abruco, ali da ni on ne predviđa posebne pravne privilegije za strane investitore, niti izuzeća od zakonskih procedura za raspolaganje državnim resursima.
“Što se tiče navodnog ‘sličnog sporazuma’ između Evropske unije i Emirata, premijer se najvjerovatnije referisao na Sporazum o saradnji između Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) i Ministarstva spoljnih poslova UAE, koji je potpisan 31. januara 2018. godine. Međutim, taj dokument se odnosi isključivo na jačanje političkog dijaloga i saradnje u oblastima kao što su energija, klimatske promjene, trgovina, bezbjednost i istraživanje. Sporazum ne uključuje nikakve ekonomske aranžmane koji bi predviđali prodaju ili dugoročno ustupanje državne imovine, niti sadrži bilo kakve izuzetke od pravila javnih nabavki i konkurencije”, kazala je Ćalović Marković.
Prema njenim riječima, sa Francuskom je 2024. godine zaključen sporazum o nabavci patrolnih brodova, sporazum o saradnji sa Francuskom razvojnom agencijom, kao i sporazum o razmjeni tajnih podataka, te da nijedan od tih sporazuma ne sadrži odredbe o privilegovanom statusu francuskih investitora niti zaobilaženje domaćeg zakonodavstva o javnim nabavkama i upravljanju državnom imovinom”.
Ona je naglasila da je međudržavni sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji Vlada planira da potpiše sa UAE, predviđa da država direktno pregovara o prodaji i dugoročnom zakupu državnog zemljišta.
“Odnosno da državno zemljište bude dato investitoru koga izabere vlada druge države, bez javnog tendera na kome bi se omogućila konkurencija među investitorima i njihovim projektnim idejama, odnosno koristima koje bi država Crna Gora imala od tih poslova. Veoma je problematična i odredba tog Sporazuma kojom se Vlada obavezuje da će zakone prilagođavati interesima investitora. Naime, u članu 3 stav jedan alineja tog Sporazuma se navodi da će, u svrhu realizacije projekata Vlada Crne Gore “sprovoditi sve zakonodavne mjere koje su potrebne za uspješnu realizaciju projekata”. Prvo, takvu obavezu Vlada ne može preuzeti, jer je donošenje zakona u nadležnosti Skupštine. Drugo, preuzimanje takve obaveze može biti direktno suprotno procesu evropskih integracija koji ima jasne standarde kada je u pitanju transparentnost i konkurencija u raspolaganju sa državnom imovinom”, navela je Ćalović Marković u izjavi “Vijestima”.