Solana kao privredno preduzeće je praktično uništena, ali njen duh nije. U životu je održavaju ne samo prekrasna sjećanja duga 80 godina, ogromni potencijali na tom prekrasnom prostoru ili na hiljade ptica koje su tu gnijezde, već i radnici. Tačnije ostaci ostataka, jer ih danas ima deset puta manje nego prije 25 godina.
Ali, i njima je 30. aprila prestao radni odnos, a početkom narednog mjeseca se moraju javiti na Zavod za zapošljavanje da ne bi izgubili pravo na socijalno i zdravstveno osiguranje. Koje im već godinama ionako ne uplaćuje matična firma.
Istovremeno radnici su osnovali privredno preduzeće „Nova Solana“, čiji je cilj da uzme u zakup fabriku, odnosno sklopi dogovor sa stečajnim upravnikom Ognjenom Jovovićem i stečajnim vijećem o poslovno-tehničkoj saradnji. Jer, oni tvrde da imaju znanja i volje da sačuvaju fabriku i svoja radna mjesta.
Mada, to neće uopšte biti lako: dugovanja je mnogo, a vrijeme do sada nije bilo njihov saveznik. Prije svega se to odnosi na isključivanje Solane sa električne mreže zbog duga od 20.800 eura. Dok struje ne bude, a Elektroprivreda Crne Gore traži da joj se cijeli dug plati, ništa u Solani ne može da krene. Ono što urgentno treba napraviti jeste da snažne pumpe izbače zaostalu vodu iz bazena kako bi se u njih potom mogla upumpati morska voda, a koja se kasnije, uz pomoć sunca i vjetra kristališe i tako na potpuno prirodan način dobija so.
Sa tim procesom se već uveliko kasni i, prema procjeni solanaša, pitanje je da li će uopšte biti berbe. Ako kojim čudom i bude te jubilarne 80-e berbe, prikupiće se samo minimalna količina soli, oko tri hiljade tona. Nedovoljno čak i za posipanje crnogorskih drumova tokom zime.
Ali, tako nešto je izuzetno značajno da bi se očuvao ekosistem i jedinstveni biodiverzitet na tom prostoru veličine 15 miliona metara kvadratnih u zaleđu ulcinjske Velike plaže. Jedino ako u bazenima ima morske vode, radnici će moći da rade, ptice će dolaziti na svoju omiljenu destinaciju, a tokom turističke sezone Ulcinj neće biti izložen invaziji komaraca koji se liježu u tom močvarnom području.
Ova priča nikako da se razumije u crnogorskoj Vladi, koja osim retorike, ništa ne čini da se Solana održi kao privredni subjekt. U Sindikalnoj organizaciji tog preduzeća tvrde da sve što se događa posljednjih mjeseci u Solani ukazuje da postoji plan da se ona zatvori, a radnici pošalju kući. “Mnogi ljudi nam kažu da odustanemo, jer vlasnik Solane više nije Veselin Barović već premijerov brat Aco Đukanović. Nas zanima samo da radimo i sačuvamo preduzeće, pa i ako je vlasnik i premijerov brat. Samo se čudimo ko je to jači od države koja dozvoljava da se Solana uništava, da se struja ne uključuje, da se naši zahtjevi ne ispunjavaju”, kaže predsjednik sindikata Marko Miranović i istakao da je čudno što institucije sistema ćute.
Tu se, prije svega, misli na niz namjernih havarija i krađa koje su se desile u Solani u posljednja dva mjeseca. Naime, svi oni koji poznaju sistem rada u tom preduzeću slažu se da se uništavanjem elektroinstalacija i pumpnih postrojenja planski i sistematski smanjuje mogućnost da ona radi i proizvodi. “Sve smo prijavili policiji i podnijeli krivične prijave protiv stečajnog upravnika i menadžmenta. Osnovano sumnjamo da oni stoje iza svega, kako bi nas spriječili da preuzmemo fabriku”, dodaje Miranović. Takođe, indikativno je da Vlada premijera Mila Đukanovića ne sprovodi ni zaključke koje su donijeli Odbor za ekonomiju, budžet i finansije, te Komisije za praćenje i kontrolu procesa privatizacije u Skupštini Crne Gore
No, solanaši su već u cajtnotu, pa se odlučuju na radikalne korake. Do utorka su šest dana štrajkovali glađu želeći da skrenu na sebe pažnju šire zajednice, kao i subjekata u opštini Ulcinj. Nakon zahtjeva upućenog predsjedniku Skupštine opštine Fuadu Hadžibetiju, donijeta je odluka da početkom naredne sedmice lokalni Parlament donese zaključke o Solani. Vladajuća koalicija u ovoj opštini spremna je da pomogne ovo najstarije preduzeće u zemlji, ali joj je, zbog politike Vlade, znatno smanjen manevarski prostor. No, kada bi ona učinila samo dvije stvari (pokrenula brzu akciju da se prikupe sredstva da se plati struja, kao i da okupi ljude koji su ranije upravljali Solanom), bila bi to garancija da će Solana opstati. Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) iz Podgorice, koji vodi poznati ornitolog Darko Saveljić, već je najavio da će pomoći obnovu pumpnih postrojenja na Đeranama, a pomoć su najavile još neke evropske ekološke organizacije koje savršeno dobru znaju značaj Solane u svjetskim razmjerama za ptičji svijet. “A on je svijet poput vašeg”, poručuje se ljudima u svetim knjigama. Gotovo ista poruka je stigla iz Brisela, od evropskog povjerenika za zaštitu životne sredine Janeza Potočnika.
Ali, nema nikoga u vrhu vlasti u Podgorici ko bi poruku i pouku primio. Njima se strašno žuri, iako se njihov plan da se Solana rasproda kao gradsko-građevinsko zemljište, raspršio u paramparčad. Jedino što sada nastoje jeste da se ona bar segmentira, odnosno da se jedan dio proda. Dakle, da njima bliski tajkuni bar još nešto očople od Solane kada su već u ovoj opasnoj igri za Ulcinj i čitavu zemlju poraženi na poene. No, ne žele se sa tim pomiriti, pa nastavljaju nerazumne atake na prostor, tradiciju i proizvodnju, odnosno na žitot i rad u Solani. Ishod je znan: so je vječita!