U saradnji sa lokalnom vlašću treba preduzeti sve mjere kako bi se zaustavila tragična dešavanja na potezu regionalnog puta Ulcinj-Ada Bojana i obratno. Za veoma kratko vrijeme imamo tri žrtve izazvane od strane stoke na ovom putu”, kaže poslanik u Skupštini Crne Gore Ljuiđ Škrelja.
Ovaj političar živi na tom području i svjedok je da nekontrolisano kretanje stoke uzrokuje česte nesreće sa smrtnim posljedicama i velikim materijalnim štetama. Samo pukom srećom je, prije nešto manje od mjesec dana, ostao živ njegov stranački šef u Ulcinju, predsjednik Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista Ljoro Nrekić, koji je u centru Štoja u večernjim časovima naletio na krdo krava.
Matrica: Svake godine se na tom potezu, u zaleđu Velike plaže, ponavlja ista matrica. Na vijest da je neko ponovo stradao od udara u stoku na magistrali, kao i zbog neprilagođene brzine vožnje, odgovorni samo sliježu ramenima.
U lokalnoj upravi kažu se ovako nešto više ne može tolerisati. “Iz turističkog grada Ulcinja ne smiju da u svijet idu vijesti da ljudi stradaju od udara u stoku na izuzetno prometnom putu”, rekao je koordinator Komunalne policije Amir Mehmeti navodeći da “te korisne životinje nijesu krive”. “I one tom prilikom stradaju ili teško bivaju povrijeđene”, dodaje on.
Predsjednik Mjesne zajednice Štoj Viktor Maković kaže da mještani više nemaju ideja kako da riješe navedeni problem. “Nadležnim organima smo se žalili na ovaj problem nebrojeno puta. Od kada sam izabran za predsjednika MZ stalno sam ukazivao da se nešto hitno mora preduzeti, jer se plaća previsoka i neprihvatljiva cijena u ljudskim životima. Pojedini mještani puštaju stoku bez vodiča. Osim što mještanima pričinjavaju štetu u smislu uništenja vrtova, maslina, mandarina, najveći je problem što konstantno izazivaju saobraćajne nesreće sa smrtnim posljedicama. Apelovali smo na vlasnike stoke, upoznali smo nekoliko puta opštinske organe, ali do sada, nažalost, nijesmo imali uspjeha. Problemi se nastavljaju”, ističe on.
Prema njegovim riječima, najodgovorniji za navedeno stanje su nadležni opštinski organi koji godinama ne preduzimaju adekvatne korake na terenu.
Mehmeti kaže da im više ništa ne preostaje nego da preduzmu radikalne poteze. “Pošto nemamo mjesto na kom bismo držali stoku do utvrđivanja vlasništva, bićemo prinuđeni da životinje po kratkom postupku eliminišemo na licu mjesta“, rekao je on.
U Upravi policije tvrde da je posljednjih godina protiv vlasnika stoke koja je zatečena bez vodiča na putu Ulcinj – Ada Bojana podnijeto više prekršajnih prijava. Prije nekoliko dana je policija podigla krivičnu prijavu protiv jednog Štojanina zbog sumnje da je indirektno kriv za udes sa smrtnim posljedicama.
„Kada smo god uspjeli da identifikujemo vlasnika on je sankcionisan. U slučajevima kada to nije moguće, potrebna je akcija Komunalne policije jer mi nemamo nikakva ovlašćenja kada je u pitanju zaplijena“, kažu u Upravi policije.
Navike: Zakon o bezbjednosti saobraćaja propisuje da se stoka mora držati što bliže desnoj ivici kolovoza i da se ne smije ostavljati bez nadzora na putu. A to je bilo pravilo u Štoju oduvijek. Stoka je u toj ravnici vazda bila slobodna i kretala se u krdu. Zato su se često krave mogle vidjeti i na samoj plaži. Ali, okolnosti su se promijenile, ali su stare navike ostale.
Međutim, na tom prostoru sada ima oko pet hiljada kuća za odmor i vikendica, u ljetnjim mjesecima u Štoju boravi dnevno i 65 hiljada gostiju, a na hiljade automobila prođe magistralom. I ne samo što stradaju turisti ili posjetioci, već i sami mještani.
I naravno da se uvijek tačno zna kome pripadaju krave; nosile one ili ne evidencione pločice. Problem je, međutim, što ima veoma malo volje da se ovaj dugo trajući problem riješi.
U Opštini navode da je za sve zdravorazumske ljude bilo dosta opomena i da se farmeri više ne mogu ponašati na stari način. „Kada apeli, upozorenja i kazne ne pomažu, a ljudi i dalje ginu, red bi bio da vlasnici stoke postanu odgovorniji. Ukoliko ne, znaju što slijedi“, odlučni su u Komunalnoj policiji.
Konstatujući da se nesreće događaju uglavnom noću, predsjednik Opštine Ulcinj Fatmir Đeka kaže da će lokalna vlast postaviti rasvjetu duž čitave dionice tog puta. On je najavio i izgradnju hana, svojevrsnog azila za napuštena krda goveda u Štoju, gdje će se smještati sve domaće životinje koje se nađu na putu bez vlasnika. I lokalni Parlament će u ponedjeljak, na prijedlog Mjesne zajednice, donijeti posebne zaključke o ovom problemu, iz policije najavljuju pojačane kontrole.
Čitava situacija postaje još nelogičnija ako se zna da se od naredne godine očekuje početak značajnih investicija na Velikoj plaži i Adi. Sa ovakvom zapuštenošću, nemarom i ponašanjem na glavnom prilaznom putu tih budućih objekata, ovi planovi i projekti se dovode pod veliki znak pitanja. (Monitor)







