Canka: MAGISTRALA SMRTI U STOJU

Mustafa CankaU saradnji sa lokalnom vlašću treba preduzeti sve mjere kako bi se zaustavila tragična dešavanja na potezu regionalnog puta Ulcinj-Ada Bojana i obratno. Za veoma kratko vrijeme imamo tri žrtve izazvane od strane stoke na ovom putu”, kaže poslanik u Skupštini Crne Gore Ljuiđ Škrelja.
Ovaj političar živi na tom području i svjedok je da nekontrolisano kretanje stoke uzrokuje česte nesreće sa smrtnim posljedicama i velikim materijalnim štetama. Samo pukom srećom je, prije nešto manje od mjesec dana, ostao živ njegov stranački šef u Ulcinju, predsjednik Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista Ljoro Nrekić, koji je u centru Štoja u večernjim časovima naletio na krdo krava.
Matrica: Svake godine se na tom potezu, u zaleđu Velike plaže, ponavlja ista matrica. Na vijest da je neko ponovo stradao od udara u stoku na magistrali, kao i zbog neprilagođene brzine vožnje, odgovorni samo sliježu ramenima.
U lokalnoj upravi kažu se ovako nešto više ne može tolerisati. “Iz turističkog grada Ulcinja ne smiju da u svijet idu vijesti da ljudi stradaju od udara u stoku na izuzetno prometnom putu”, rekao je koordinator Komunalne policije Amir Mehmeti navodeći da “te korisne životinje nijesu krive”. “I one tom prilikom stradaju ili teško bivaju povrijeđene”, dodaje on.

Pred­sjed­nik Mje­sne za­jed­ni­ce Štoj Vik­tor Ma­ko­vić ka­že da mje­šta­ni vi­še ne­ma­ju ide­ja ka­ko da ri­je­še na­ve­de­ni pro­blem. “Nad­le­žnim or­ga­ni­ma smo se ža­li­li na ovaj pro­blem ne­bro­je­no pu­ta. Od ka­da sam iza­bran za pred­sjed­ni­ka MZ stal­no sam ukazi­vao da se ne­što hit­no mo­ra pred­u­ze­ti, jer se pla­ća pre­vi­so­ka i ne­pri­hva­tlji­va ci­je­na u ljud­skim ži­vo­ti­ma. Po­je­di­ni mje­šta­ni pu­šta­ju sto­ku bez vo­di­ča. Osim što mje­šta­ni­ma pri­či­nja­va­ju šte­tu u smi­slu uni­šte­nja vr­to­va, ma­sli­na, man­da­ri­na, najveći je pro­blem što kon­stant­no iza­zi­va­ju sa­o­bra­ćaj­ne ne­sre­će sa smrt­nim posljedi­ca­ma. Ape­lo­va­li smo na vla­sni­ke sto­ke, upo­zna­li smo ne­ko­li­ko pu­ta opštinske or­ga­ne, ali do sa­da, naža­lost, ni­je­smo ima­li uspje­ha. Pro­ble­mi se nastavlja­ju”, ističe on.

Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, naj­od­go­vor­ni­ji za na­ve­de­no stanje su nad­le­žni op­štin­ski or­ga­ni ko­ji godinama ne pred­u­zi­ma­ju ade­kvat­ne ko­ra­ke na terenu.

Mehmeti kaže da im više ništa ne preostaje nego da preduzmu radikalne poteze. “Pošto nemamo mje­sto na kom bismo dr­ža­li stoku do utvr­đi­va­nja vlasni­štva, bićemo prinuđeni da životinje po kratkom postupku eliminišemo na licu mjesta“, rekao je on.

U Upra­vi po­li­ci­je tvr­de da je po­sljed­njih go­di­na pro­tiv vla­sni­ka sto­ke ko­ja je zateče­na bez vo­di­ča na pu­tu Ul­cinj – Ada Bo­ja­na pod­ni­je­to vi­še pre­kr­šaj­nih prijava. Prije nekoliko dana je policija podigla krivičnu prijavu protiv jednog Štojanina zbog sumnje da je indirektno kriv za udes sa smrtnim posljedicama.

„Ka­da smo god uspje­li da iden­ti­fi­ku­je­mo vla­sni­ka on je sank­ci­o­ni­san. U slučajevima ka­da to ni­je mo­gu­će, po­treb­na je ak­ci­ja Ko­mu­nal­ne po­li­ci­je jer mi nema­mo ni­ka­k­va ovla­šće­nja ka­da je u pi­ta­nju za­pli­je­na“, kažu u Upravi policije.

Navike: Za­kon o bez­bjedno­sti sa­o­bra­ća­ja pro­pi­su­je da se sto­ka mo­ra dr­ža­ti što bliže desnoj ivi­ci ko­lo­vo­za i da se ne smi­je osta­vlja­ti bez nad­zo­ra na pu­tu. A to je bilo pravilo u Štoju oduvijek. Stoka je u toj ravnici vazda bila slobodna i kretala se u krdu. Zato su se često krave mogle vidjeti i na samoj plaži. Ali, okolnosti su se promijenile, ali su stare navike ostale.

Međutim, na tom prostoru sada ima oko pet hiljada kuća za odmor i vikendica, u ljetnjim mjesecima u Štoju boravi dnevno i 65 hiljada gostiju, a na hiljade automobila prođe magistralom. I ne samo što stradaju turisti ili posjetioci, već i sami mještani.

I naravno da se uvijek tačno zna kome pripadaju krave; nosile one ili ne evidencione pločice. Problem je, međutim, što ima veoma malo volje da se ovaj dugo trajući problem riješi.

U Opštini navode da je za sve zdravorazumske ljude bilo dosta opomena i da se farmeri više ne mogu ponašati na stari način. „Kada apeli, upozorenja i kazne ne pomažu, a ljudi i dalje ginu, red bi bio da vlasnici stoke postanu odgovorniji. Ukoliko ne, znaju što slijedi“, odlučni su u Komunalnoj policiji.

Konstatujući da se nesreće događaju uglavnom noću, predsjednik Opštine Ulcinj Fatmir Đeka kaže da će lokalna vlast postaviti rasvjetu duž čitave dionice tog puta. On je najavio i izgradnju hana, svojevrsnog azila za napuštena krda goveda u Štoju, gdje će se smještati sve domaće životinje koje se nađu na putu bez vlasnika. I lokalni Parlament će u ponedjeljak, na prijedlog Mjesne zajednice, donijeti posebne zaključke o ovom problemu, iz policije najavljuju pojačane kontrole.

Čitava situacija postaje još nelogičnija ako se zna da se od naredne godine očekuje početak značajnih investicija na Velikoj plaži i Adi. Sa ovakvom zapuštenošću, nemarom i ponašanjem na glavnom prilaznom putu tih budućih objekata, ovi planovi i projekti se dovode pod veliki znak pitanja. (Monitor)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA