– Oni zaista vrijeđaju inteligenciju svakog prosječnog čovjeka. Svi koji tuda prođu vide da su to poslovni prostori, a ne nikakvi parkinzi. Čudi me što je zbog svoje stručne reputacije iza jednog ovakvog projekta stala Agencija za izgradnju i razvoj Ulcinja i nekoliko arhitekata. To je kao da od mene, doktora ginekologije, traže da potpišem da je neka žena trudna, a ona to stvarno nije. Naravno da to nikada ne bih uradio”, kaže za Monitor odbornik Demokratskog fronta Milan Rolović.
On dodaje da podržava otvaranje parlamentarne istrage kako bi se, u javnom interesu, prikupile sve informacije i činjenice o postupanju opštinskih organa u “slučaju Parking”.
To je, inače, postala glavna postsezonska tema u Ulcinju iako se taj objekat počeo graditi dva dana prije Nove godine, odnosno samo četiri sedmice prije vanrednih parlamentarnih izbora koji su u Ulcinju održani 26. januara ove godine bivša opštinska vlast ušla je u projekat uređenja prostora i gradnje parkinga u vrijednosti od oko 100 hiljada eura.
Kao da se u ovom slučaju žurilo upravi koju je predvodila Nova demokratska snaga – Forca Nazifa Cungua, koji je u tom periodu bio i predsjednik opštine Ulcinj. Jer, Programom uređenja prostora za 2013. godinu za “uređenje puta i prostora na Pristanu kod Stare ambulante”, bilo je opredjeljeno 20 hiljada eura. Tek su budžetom za 2014. godinu, a koji je usvojen 31. marta, za tu namjenu predviđena sredstva od 110 hiljada eura.A taj objekat je počeo da se gradi tri mjeseca ranije. Da je sve išlo po planu, trebao je biti završen do – 4. marta. “Dugo nijesmo znali ni što se tamo uopšte radi, jer tabla na tom gradilištu nije bila postavljena više od pola godine”, kaže potpredsjednik Opštinskog odbora Pozitivne Crne Gore, arhitekta Dženan Mavrić.
Cungu, međutim, tvrdi da je sve rađeno zakonito i transparentno odbacujući optužbe da bi realizacija tog posla nekom pojedincu mogla donijeti dobitak.
U to je uvjeren čelnik Demokratske unije Albanaca Mehmed Zenka, koji je prvi javno progovorio o ovom slučaju. “Ova vlast godinama radi samo u interesu deset ili petnaest familija. I ovo namještaju za nekoga od njih. Daće ga nekome u zakup ili prodati pa će taj neko tražiti prenamjenu i vjerovatno je dobiti uz podršku većine u parlamentu i tako će taj neko profitirati od kvadrata parking placa do kvadrata poslovnog prostora na najljepšem dijelu Pristana”, smatra Zenka.
Kada bi to stvarno postao parking prostor tu bi se moglo stati deset vozila. Sada, na putu, bez ikakvih ulaganja, ispred te zgrade može da se parkira pet auta. Dakle, uložiti preko sto hiljada eura za praktično pet novih parking mjesta, uz, naravno, uređenje tog prostora, nema nikakve ekonomske logike. Ludost je za jednu opštinu koja ima tako mali budžet da je jedno parking mjesto košta deset hiljada eura, doista nema računice. Isto tako, ako bi se takav prostor izdao u zakup kao parking, pitanje je kada bi se povratila uložena sredstva.„Nikome nije jasno što su htjeli oni koji su zamislili tu građevinu. Zašto toliki prostor za pet garaža“, javno se zapitao predsjednik NVO „Kaljaja“ Ismet Karamanaga.
Uz ranije izrečene sumnje da se namjeravala obaviti prenamjena garaža, Čaršijom ide i priča da se krov „garaže“ želio pretvoriti u „privremeni“ ugostiteljski objekat.
Ostaje takođe da se, ako se zaista otvori parlamentarna istraga, utvrdi da li je za taj objekat prije početka gradnje izdata građevinska dozvola. “Ona je trebalo da bude objavljena na sajtu, baš kao i tender i ugovor sa izvođačem radova, jer je to obaveza po Zakonu o lokalnoj samoupravi. Ako svega toga nije bilo, ne možemo govoriti o transparentnosti”, kažu odbornici opozicije, dok su iz Pozitivne CG saopštili da ovaj slučaj „predstavlja simbol jedne neuspješne političke priče koja je mnogo obećavala“. „Vrijeme početka te investicije, kao i prioritet koji je taj projekat dobio, pokazuju da su se određene odluke donijele bez osjećaja za vrijeme i prostor“, kazao je visoki funkcioner te partije Omer Bajraktari. Njegova stranka je dio vladajuće koalicije, koju još čine Forca i Demokratska partija, a njezin lider Fatmir Đeka je predsjednik opštine.
Kada se već govori o ovom prostoru, vrijedi istaći da je to jedna od parcela koja je 1990. godine prodata beogradskoj firmi “Partizanski put” za milion maraka. Nakon tužbi tog srpskog preduzeća, a odlukama crnogorskih sudova, opština Ulcinj je za plaćanje glavnice 2007. godine morala da izdvoji oko 700 hiljada eura. Ponovo je u junu i julu ove godine sa računa opštine skinuto gotovo 700 hiljada eura zbog plaćanja kamata, ali je Vrhovni sud, po reviziji opštine Ulcinj, donio rješenje kojim je ukinuo presude Apelacionog i Privrednog suda u ovom famoznom slučaju. Pare su odavno stigle u Srbiju, a opštini Ulcinj ostaje da se domunđava kako da ih vrati. Jer, sa tom svotom mogu se isplatiti četiri od šest zaostalih zarada zapošljenima u organima lokalne uprave.
Zato sve više prevladava uvjerenje da, kada je već kakav-takav objekat tu, treba dobro odmjeriti što je u najboljem interesu grada. “Moramo kao opština i zajednica vidjeti što dalje sa tim vrijednim prostorom, jer ovako svakako ne valja”, ističe Rolović.
U svakom slučaju, gradnjom sada već famoznog parkinga na Pristanu bivša opštinska vlast je ostavila znakovit trag u prostoru. Pečat svoje vladavine na najljepšem dijelu Ulcinja po kojem će se dugo pamtiti. (Monitor)