Vrijednim višemjesečnim radom na terenu, a kasnije korišćenjem dobro poznatih metoda za pridobijanje glasova, Demokratska partija socijalista je u Ulcinju ostvarila projektovani cilj: dobila je devet od ukupno 33 mandata, odnosno oko 15 odsto više glasova nego u oktobru 2012. godine kada je na parlamentarnim izborima nastupila u koaliciji sa Socijaldemokratskom partijom. Ovaj odličan rezultat olakšan je činjenicom da u predizbornoj kampanji nijedna albanska nacionalna stranka nije napadala Đukanovićeve socijaliste širom im otvarajući manevarski prostor. Ako se zna da su sve one u koaliciji sa DPS-om na državnom nivou i da su se prije izbora prosto utrkivale za naklonost crnogorske vladajuće partije, postaje lako razumljivo zašto je DPS osvojila ubjedljivo najviše glasova na nedjeljnom izjašnjavanju u Ulcinju.
Takav blagonaklon odnos uopšte nije smetao DPS-u da na terenu pridobija koalicione birače, što je uslovilo znatno slabiji rezultat albanskih partija od očekivanog. To se posebno odnosi na Novu demokratsku snagu – Forca odlazećeg gradonačelnika Ulcinja Nazifa Cungua, kojoj je znatan dio birača odvukla i Pozitivna Crna Gora, koju u Ulcinju predvodi energični poslanik te stranke Dritan Abazović. Uz DPS, Pozitivna je najprijatnije iznenađenje ovih izbora, jer je u veoma snažnoj konkurenciji uspjela da osvoji dva mandata. Njeni lideri su u izbornoj noći sijali od sreće. Imali su razloga: to bi nakon neuspjeha na nekoliko lokalnih izbora moglo da povrati njihovo poljuljano povjerenje i učvrsti im političke pozicije pred „majku svih bitaka“, tj. lokalne izbore u Podgorici.
Dakle, Forca je preživjela težak brodolom. Sa pozicija vlasti pala je za čak 900 glasova, odnosno sa 11 spala na osam mandata u lokalnoj Skupštini. Taj pad je još teži kada se uzme u obzir činjenica da je ona bila na vlasti u dosadašnjem periodu i koristila u kampanji sve opštinske resurse, te metode iz dobro poznatog arsenala DPS-a. I sada, umjesto da postavi pitanje odgovornosti svojih lidera za najveće političko razočarenje u istoriji ulcinjskog višetranačja i pristupi unutrašnjim reformama, ta stranka nastoji na sve načine da očuva bar neke mrvice u budućoj vlasti. Groteskno djeluje sijanje lažnog patriotizma i pranje ruku od sopstvene krivice za gubljenje vlasti albanskih stranaka u toj opštini, dok se istovremeno krivica pokušava svaliti na najvećeg partnera Demokratsku partiju Fatmira Đeke. Čak joj se, bratski, (dvije njoj, dvije Forci) nudi i mjesto predsjednika opštine!?
No, Đeka je već poručio da saradnja sa Forcom dolazi u obzir, ali ne i sa njezinim liderom. „Imamo izuzetno loše iskustvo sa njim u prethodne 2,5 godine. Sa Cunguom je saradnja praktično nemoguća“, kaže Đeka. Skandal sa objavljenom fotografijom iz jednog podgoričkog kafića, koja je u utorak snimljena upravo Cunguovim telefonom, a potom objavljena na zvaničnom sajtu njegove stranke uz propratni tekst da Đeka navodno ne želi pregovore o formiranju postizborne koalicije albanskih stranaka u Ulcinju, a Cungu i lider Demokratske unije Albanaca Mehmed Zenka to hoće, samo je učvrstio Đeku u tom stanovištu. Još više bratsko rovarenje u njegovoj stranci i koaliciji „Zajedno za budućnost Ulcinja“, te pritisci, sugestije i preporuke iz dijaspore, Albanije i sa Kosova da „ne prepusti da Ulcinj padne u ruke nealbanaca“.
Sve ovo za sada mirno posmatra DPS, koji je kroz usta sebi bliskih analitičara dan nakon izbora saopštio da preferira koaliciju sa Đekinom koalicijom i DUA. „To će biti jedna stabilna koalicija sa 19 glasova od potrebnih 17 za vršenje vlasti“, kazao je Srđan Vukadinović. Rezervni scenario DPS-a je da se ta koalicija proširi sa Forcom i Socijaldemokratskom partijom, koja je jedina stranka bivše vlasti koja je ponovila rezultat sa ranijeg izjašnjavanja.
U svakom slučaju, Ulcinj ulazi u novu etapu. Ključno pitanje ostaje ko će predvoditi ovu jedinu nerazvijenu opštinu na Primorju: da li će to biti čelnik DPS-a Ljoro Nrekić ili neko lice iz Demokratske partije? U takvoj situaciji, većina Ulcinjana bi se svakako odlučila za Nrekića. Jer, taj dugogodišnji direktor ulcinjske Elektrodistribucije ima dobre organizacione i menadžerske sposobnosti, veliko radno iskustvo i dobru konekciju sa Vladom Crne Gore. Gradu kao što je Ulcinj, sada trebaju vrijedni i iskreni trudbenici, oni koji će znati da okupe najbolji tim i koji će pametno koristiti njegove ogromne resurse u interesu njegovih građana, a ne nipošto za lične interese i interese propalih tajkuna. Sudbina dva ranija gradonačelnika i njihovih stranaka, dovoljna je pouka za sve one koji imaju pameti i žele dobro sebi, svojoj partiji i svome gradu.