CZIP: U SUBOTU IZLET NA SOLANU

 

Kriporja, SolanaCentar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP), ove godine obilježiće Svjetski dan močvarnih staništa, organizovanjem besplatnog izleta na Ulcinjsku solanu za sve zainteresovane građane i to u subotu, 30. januara kako bi se prilagodili radnim i školskim obavezama svih ljubitelja prirode.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana močvarnih staništa su održivi prihodi, a kako je Ulcinjska solana nekada bila simbol harmonije čovjeka, njegovog rada i opstanka miliona ptica, ovaj važan datum proslavićemo sa nadom da će se istorija ponoviti.

Polazak je planiran u subotu, 30. januara, u 8 časova sa trga Republike u Podgorici, a zainteresovani zbog ograničenog broja mjesta trebaju prijaviti svoje učešće najkasnije do petka kako bi se formirala konačna lista polaznika. Građani iz drugih gradova su takođe dobrodošli na Solanu i taj dan za sve prisutne biće obezbjeđena hrana i osvježenje.

Izletnička tura će zvanično početi u 10 časova i trajati u zavisnosti od interesovanja i broja učesnika. Istovremeno će CZIP tim ukloniti lovačke čeke koje se nalaze u bazenima van spornog lovišta koje obuhvata i jedan dio Solane, dok će posjetitelji biti u prilici da na ptičijem aerodromu vide uživo neke od najegzotičnijih ptica na svijetu poput flamingosa i pelikana .

Ovim putem želimo pozvati sve zainteresovane da nam se jave na kontakte: +382 20 272 051, +382 69 812 137, jovana.czip@gmail.com.

Iako se kampanja širom svijeta obilježava realizacijom aktivnosti na lokalitetima Ramsar močvarnih staništa od međunarodnog značaja, što Solana još uvjek nije, ovaj datum će poslužiti i kao napomena nadležnim institucijama da realizuju obećanja vezana za međunarodnu zaštitu ovog lokaliteta.

Napominjemo da državna sekretarka Ministarstva održivog razvoja i turizma, u svom nedavnom regovanju na naše saopštenje nije dala objašnjenje zbog kojih konkretnih razloga je proces zaštite Solane pauziran. Državna sekretarka Pejović takođe ni u jednom dijelu ne spominje međunarodnu zaštitu i slanje formulara u Ramsar sekretarijat za koji ne postoji uslov prethodne nacionalne zaštite i za čije upravljanje i zaštitu se ne primjenjuju isti parametri. Ministarstvo takođe nije demantovalo navode o izgradnji turističkog kompleksa, marine i sličnih građevinskih zahvata na Solani što je predviđeno nacrtom Plana posebne namjene za obalno područje čija je izrada u nadležnosti ovog ministarstva.

Podsjećamo da je Ulcinjska solana, jedno od posljednjih utočišta za milione ptica koje se tu odmaraju i hrane na svom dugom putu ka Africi. U cilju upozorenja međunarodne javnosti na posljedice ne blagovremene zaštite ovog lokaliteta, CZIP zajedno sa BirdLife evropskim partnerima priprema analizu uloženih sredstava u očuvanje ili oporavak vrsta sa Aneksa i Ptičije direktive. Preliminarni podaci o milionima eura koje je Evropska komisija distribuirala kroz Life projekte, pokazuju da bi odugovlačenje procesa zaštite ozbiljno ugrozio održivost ovakvih ulaganja na nivou Evrope.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA