Predsjednik opštine Ulcinj Nazif Cungu odobrio je Sekretarijatu za privredu i ekonomski razvoj da izda privremeno rješenje za rad za pet privremenih objekata za koje nije sprovden postupak davanja u zakup opštinskog zemljišta, pokazuju dokumenta do kojih je došao „Dan“. U pitanju su objekti koji se nalaze u centru grada, nedaleko od zgrade Opštine i koji se duži niz godina koriste kao ugostiteljske, trgovačke i zanatske radnje.
U dopisu pomenutom sekretarijatu prvi čovjek opštine ih obavještava „da će se za lokacije naznačene u tabelarnom prikazu postupak davanja u zakup organizovati čim se za to steknu formalni uslovi odnosno da se u najkraćem roku podrazumijeva dobijanje saglasnosti od Vlade Crne Gore“.
–Uvidom u spise utvrđeno je da na katastarskoj parceli 1325, na kojoj se nalaze ove lokacije ne postoje formalni uslovi za davanje u zakup, jer postoji teret „zabrana otuđenja, opterećenja i davanja u zakup, bez pismene saglasnosti hipotekarnog povjerioca Vlade Crne Gore br.769/15, od 30.12.2014. godine, upisan rješenjem 060-1859/15 od 30.12. 2015.godine. Stim u vezi, nakon dobijanja saglasnosti hipotekarnog povjerioca, stiču se uslovi davanja pod zakup pomenutih lokacija, pa će biti otvoren poziv. U vezi sa nevadenim, objekti koji se nalaze u tabelarnom prikazu su objekti koji rade tokom cijele kalendarske godine, već dugi niz godina i s tim u vezi smatramo opravdanim da sekretarijat izda privremeno rješenje za obavljanje djelatnosti do 15.jula 2017. godine, navodi se u dokumentu koji je potpisao Cungu.
Interesantno je da se u Planu postavljanja privremenih objekata za 2017.-2019. godinu, koji je izradio Sekretarijat za uređenje prostora, među 110 lokacija našlo više onih koje su pod hipotekom zbog kredita koje je Opština uzimala od banaka i IRF-a. Upravo zbog toga iz javnog poziva povučeno je 14 lokacija, a da zainteresovani za zakup nisu informisani zbog čega su morali da odustanu. Nejasno je kako su se te lokacije, početkom maja, uopšte našle u Planu privremenih objekata, ako je na njih ranije upisana hipoteka i kako su bile u planu i prošle godine. Čudno je i zašto se tek sada traži i očekuje pisana saglasnost hipotekarnog povjerioca za tek pet od 14 lokacija, odnosno zbog čega to nije učinjeno mnogo ranije. Komisija je nedavno na osnovu člana Zakona o državnoj imovini, objavila javni poziv za davanje u zakup opštinskog zemljišta za namjenu postavljanja privremenih objekata po Planu postavljanja privremenih objekata za 2017.-2019. godinu. Zemljište se daje u zakup na period do kraja 2017.godine, uz mogućnost produženja ugovora do kraja trajanja plana postavljanja privremenih objekata u skladu sa članom Odluke o postavljanju, građenju i uklanjanju privremenih objekata montažnog karaktera na teritoriji opštine Ulcinj. Komisija je u međuvremenu organizovala otvaranje ponuda, ali je obustavila postupak javnog poziva za 14 lokacija koje su se našle u Planu privremenih lokacija.
Inače, propusti i nezakonitosti od početka prate proces davanja u zakup opštinske imovine za postavljanje privremenih objekata. Zbog toga su učensici u nadmetanju za lokacije: Momčilo Rudović, Nikola Šćekić i Mario Kačinari u poslednjih mjesec i po dana podnijeli tri krivične i više dopuna krivičnih prijava zbog zloupotrebe službenog položaja protiv predsjednika opštine Nazifa Cungua, predsjednika i članova Komisije za sprovođenje postupka davanja u zakup opštinskog zemljišta za namjenu postavljanja privremenih objekata: Aslana Lunjija, Aleksandra Dabovića, Bajrama i Ardita Ceke i Arijana Muratija. Oni tvrde da je kompletan postupak davanja u zakup opštinske imovine za postavljanje privremenih objekata nezakonit, jer, osim što jesam donio odluku, predsjednik opštine je mimo zakona formirao i komisiju koja je na sebe, takođe nezakonito, preuzela propisivanje uslova javnog poziva, bodovanje i sprovođenje postupka. Isto tako, tvrde i da, na osnovu Statuta opštine Ulcinj, opštinskom imovinom raspolaže i upravlja SO Ulcinj, a ne predsjednik opštine lično, kako je u navedenom postupku urađeno. Smatraju da je sistem bodovanja koji se primjenjuje u ovom i ranijim slučajevima nezakonit, jer je trebalo da ga utvrdi SO na sjednici i to na način što će odrediti cijenu po metru kvadratnom i zonirati privremene lokacije. U prijavama navode i „da je predsjednik Opštine za predsjednika i članove komisije imenovao lica koja u Opštini rade po osnovu ugovora, što je suprotno zakonu“. Sumnjaju i da se postupak za više lokacija namješta bivšim zakupcima koji su članovi i simpatizeri vladajućih partija, prije svega Force. Zbog toga od tužilaštva očekuju da se protiv odgovornih lica, zbog zloupotrebe službenog položaja pokrene postupak, te da se utvrdi njihova odgovornost.
Nisu znali za hipoteku
Sagovornik našeg lista iz lokalne samouprave kaže da se u konkretnom slučaju radi o niz nezakonitsti zbog kojih ispaštaju zakupci i vlasnici privremenih objekata.
–Zbog nepostojanja ugovora o zakupu, samim tim i odobrenja za rad ugostitelji, trgovci i znatalije u toj ulici našli su se na udaru inspekcija i prijete im velike kazne. Nisu bili upoznati s tim da je zemljište na kom se nalaze njihove radnje pod hipotekom, inače bi reagovali na vrijeme. Očigledno je da je napravljen niz ozbiljnih propusta, kaže naš sagovornik.
Pokretni punktovi za prodaju ne ulaze u plan
Predsjednik opštine Nazif Cungu, predsjednik skupštine Ljoro Nrekić i sekretari za urbanizam i komunalane djelatnosti Aleksandar Dabović i Mustafa Gorana potpisali su prije nekoliko dana dokument u kojem se, između ostalog, navodi da „privremeni objekti, tipa pokretni pultovi za prodaju umjetničkih slika, čestitki, knjiga, suvenira, na javnim površinama, karakterističnih za obilježavanje praznika i manifestacija nisu predmet javnog nadmetanja’’. Njima se, kako piše u tom dokumentu, može odobriti postavljanje objekata na javnim površinama u određenom ograničenom roku i to od Sekretarijata za urbanizam i prostorno planiranje. (M.Knežević, Dan)