Turistička organizacija Ulcinj ostvarila je slabiji finansijski rezultat u naplati boravišne takse od većine primorskih opština, kako prije i tokom turistčke sezone, pokazuju podaci do kojih je došao „Dan“. Prema zvaničnim podacima od TO Ulcinj je po osnovu boravišne takse naplatila 283 hiljade eura što je u poređenju sa Barom, Tivtom i Budvom najmanje. Interesantno je da je TO Ulcinj pomenuti finansijski rezultata postigla sa čak 114 zaposlenih, od kojih je najveći broj zaposlen prije i u toku sezone. Poređenja radi TO Bar ostvarila je oko pola miliona eura , TO Budva 2.2 miliona a TO Tivat oko 300 hiljada eura. Sve navedene loklane TO imaju od tri pa čak do pet puta manje zapsolenih radnika. Osim nemara hotelijera i privatnih stanodavaca, razlog tome je svakako i slab efekat turističkih kontrolora. Ako bi se evidentirala bar trećina gostiju koja boravi na ulcinjskoj rivijeri tokom ljeta, i prikupila samo boravišna taksa po tom osnovu, ne bi trebalo brinuti za finanisranju lokalne turističke organizacije i promotivnih aktivnosti. Iz TO Ulcinj nedavno je saopšteno da je tokom sezone u privatnom smještaju ostvareno oko 750 hiljada noćenja. Cijena boraišne takse iznosi 50 centi, djeci do 12 godina se ne naplaćuje, a za uzrast od 12 do 18 godina naplaćuje se 25 centi. Prilikom naplate boravišne takse TO obračunava i iznos od jedan euro za pruženu uslugu ali se za sada ne zna koliko je novca od 283 hiljade eura ostvareno po tom osnovu. Direktor Turističkog centra Kosova Škeljzen Rizaj izjavio je nedavno, da je u Ulcinju ljetovalo više od 250.000 Kosovara, koji su ostvarili oko 2,5 miliona noćenja. Taj broj bi mogao biti i veći obzirom da je Rizaj te podatke iznio oko 20 avgusta. Takođe, obzirom na relevantnost podataka koje je saopštio jasno je da u brojci od četvrt miliona noćenja, koliko on tvrdi da ih je bilo, nije uračunat broj koji su ostvarili turisti iz ostalih zemaljaa regiona. Predsjednik UO TO Ulcinj Redžep Taganović nije juče želio da komentariše podatke o ostvarenim prihodima, broju noćenja i zaposlenima u toj organizaciji. – Ja nisam upoznat sa zvaničnim podacima tako da ne mogu ništa da vam kažem. Prije nedjelju dana tražio sam od direktora TO da sazovje sjednicu i dostavi podatke. Kako do toga nije došlo ne mogu da komentarišem on što sam nezvanično čuo, pravdao se Taganović. On je dodao da će se razmatrati izvještaj direktora te da će nakon toga moći da kao predsjednik UO da o svemu svoj sud. Početkom septembra iz TO saopšteno je da broj prijavljenih turista bio tri do četiri puta manji od stvarnog broja. Direktor TO Fuad Hadžibeti kazao je ranije da loklana uprava treba da bude zadovoljna rezultatom koji je u odnosu na prošlu godinu bolji za desetak odsto. Prema njegovim riječima problem slabe naplate je u mehanizmu koji se ne mijenja dvadesetak godina. – Iz tog razloga mislim da je moglo više. Ove godine imali smo i više info punktova. Otvorili smo tri nova a bilo je onih koji su radili 24 sata, izjavio je Hadžibeti. Iz TO je saopšteno i da su gosti u Ulcinju u prosjeku ostajali sedam dana te da će podaci o broju noćenja u hotelima i odmaralištima biti naknadno prezentirani. Ni u Sekretarijatu za budžet i finasije nismo mogli dobiti komentar oko prihoda po osnovu boravišne takse. Sekretar za budžet i finasije Sead Osmanović kazao nam je da je službeno odsutan i da ne zna tačne podatke. On je kazao da ove godine Opština nije angažovala ni jednog službenika za kontrolu naplate već da se tim isključivo bavila lokalna Turistička organizacija.
Direktor zapošljavao partijske kadrove
Rukovodstvo lokalne Turističke organizacije, odnosno direktor stručne službe TO Fuad Hadžibeti zapošljavao je uoči i tokom turističke sezone mimo saglasnosti Opštine i Ministarstva finansija na desetine radnika, iako je od predsjednika opštine Nazifa Cungua još na proljeće stigao dopis u kome upozorava na posljedice takvog postupanja. Inače u Turističkoj organizaciji uključujući stalne radnike, radnike na punktovima i kontrolore, zaposleno je čak 114 osoba. Hadžibeti je kako saznajemo najviše zapošljavao članove i simpatizere Force, partije čiji je visoki funkcioner. Osim iz Force kao sezonski radnici najviše su zapošljavani članovi i simpatizeri DPS-a i DUA, partija sa kojima je Forca u koaliciji i vrši vlast u najjužnijoj opštini. Iz TO još uvijek nisu odgovorili na pitanja da li postoji Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizciji radnih mjesta i da li je utvrđena dinamika za za smanjenje broja viška zaposlenih. (Miljan Knežević, Dan)








