Turistička organizacija Ulcinj ostvarila je slabiji finansijski rezultat od planiranog, u naplati boravišne takse, iako je ove godine povećala cijenu te takse za 40 odsto, saznaje „Dan“. Od januara 2017. godine cijena boravišne takse iznosi 70 centi, djeci do 12 godina se ne naplaćuje, a za uzrast od 12 do 18 godina naplaćuje se 35 centi. Prilikom naplate boravišne takse TO obračunava i iznos za pruženu uslugu. Međutim povećanje cijena takse nije se odrazilo i na povećanje prihoda jer, kako nezvanično saznajemo, oni su na nivou prošklogodišnjih ili čak i manji.
Prema zvaničnim podacima iz 2016. godine TO Ulcinj je po tom osnovu naplatila 283 hiljade eura što je u poređenju sa Barom, Tivtom i Budvom, bilo najmanje. Poređenja radi TO Bar je tada ostvarila je oko pola miliona eura , TO Budva 2.5 miliona a TO Tivat oko 300 hiljada eura. Budvani su ove godine zaključno sa 7. septembrom poboljšali naplatu za 300 hiljada eura. U TO Ulcinj nije bilo moguće dobiti informaciju koliko novca je prihodovano po tom osnovu ove godine jer se direktor i veći dio stručne službe nalaze na sajmu u Novom Sadu. Tu informaciju nije želio da saopšti ni predsjednik IO TO Ulcinj Redžep Taganović. On je potvrdio da se na na nedavno održanoj sjednici IO raspravljalo o rezulatima ali, kako je kazao, ne može da se sjeti tačne cifre, kada je u pitanju prihod od boravišne takse.
– Nemam podatke ispred sebe i ne bih želio da komentarišem napamet – rekao je Taganović.
Inače, LTO planirala je da ove godine od boravišne takse prikupi 23 odsto više novca u odnosu na prošlu godinu. U brojkama taj iznos trebao je da bude oko 370 hiljada eura. Tim prije jer je taksa poskupila za 20 centi, a uoči glavne sezone otvoreno je i nekoliko novih info punktova koji su, kako je saopštavano, trebali da doprinesu efikasnijoj naplati prihoda. Takođe, u više navrata zvaničnici TO su tokom sezone poručivali da očekuju 30 odsto više noćenja u odnosu na proteklu godinu, u kojoj je broj noćenja iznosio 1.1 milion. Optimizam su zasnivali na oko sedamdesetak novootvorenih manjih hotela i dobro planiranim i realizovanim promotivnim aktivnostima. Podsjetimo, tokom juna i jula izostala je očekivano dobra posjeta turista, koja je veoma zabrinula turističke poslenike. Ipak, izuzetna posjeta turista u avgustu znatno je popravila rezulatat, a solidna posjeta zabilježena je i u septembru. Gosti u Ulcinju su i ovog ljeta u prosjeku ostajali sedam dana, a najviše ih je bilo kod privatnih stanodavaca pa se dešavalo da tokom avgusta u tom smještaju ima i do 40 hiljada prijavljenih turista.
Iz LTO već godinama upozoravaju da broj prijavljenih turista zna da bude tri do četiri puta manji od stvarnog broja. Tu i treba tražiti razloge slabe naplate boravišne takse jer su osim nemara hotelijera i privatnih stanodavaca, koji često ne prijavljuju goste, odgovorni i turistički kontrolori. Ako bi se evidentirala bar trećina gostiju koja boravi na ulcinjskoj rivijeri tokom ljeta, i prikupila samo boravišna taksa po tom osnovu, ne bi trebalo brinuti za finansiranju Turističke organizacije i promotivnih aktivnosti.
Ni u Sekretarijatu za budžet i finansije nismo mogli dobiti komentar oko prihoda po osnovu boravišne takse. Sekretar za budžet i finasije Sead Osmanović kazao nam je da o tome nema precizne podatke. On je kazao da ove godine Opština nije angažovala ni jednog službenika za kontrolu naplate već da se tim isključivo bavila lokalnaTuristička organizacija.
Odštetni zahtjevi preko 50 hiljada eura
Zbog problematičnog poslovanja nezakonitog otpuštanja i primanja radnika poslednjih pet godina, te nagomilanih sudskih troškova budžet TO mogao bi da bude lakši za najmanje 250 hiljada eura. Naime, toliki su odštetni zahtjevi jer je TO izgubila nekoliko sporova sa nezakonito otpuštenim radnicima koji su vraćeni na posao a potom i sa bivšim direktorom Ali Redžom koga je 2012. godine nezakonito smijenio predsjednik Opštine Nazif Cungu. To je izgubila spor i sa aktuelnom sekretarkom SO Ulcinj, Pranverom Suljić koja je osporila zakonitost izbora direktora te organizacije 2014. godine. Suljić je tražila obeštećenje, što će TO, očekuje se, sa pripadajućim kamatama, stajati preko 30 hiljada eura. Zbog neizvršavanja sudskih odluka plaćeno je i desetak hiljada eura kazni a u TO kriju koliko su kažnjeni po osnovu prijave Agencije za sprečavanje korupcije, zbog toga što nije dostavila izvještaj, odosno informacije o zapošljavanju većeg broja lica tokom druge polovine 2016. godine, uoči parlamentranih izbora u oktobru te godine. (Miljan Knežević, Dan)