Naučnici su sve uvjereniji da je prvobitno ime Ulcinja bilo Oleo(to)polis – grad masline. Ostaci tog grada su u moru, ali njegov naziv govori da je maslina zapravo ime Ulcinja.
I sada je maslina na grbu ovog grada, maslinjaci su njegov simbol, maslina je kroz vjekove prehranila veliki broj Ulcinjana/ki. Ove godine očekuje se konačno jedna izuzetno dobra berba, koja će započeti narednih dana.
No, već godinama se čeka na organizaciju jedne velike manifestacije, slične Maslinijadi u Baru, u čast maslini i maslinovom ulju. Tako nešto potrebno je ne samo radi prošlosti, već onoga što maslinarstvo predstavlja i što će tek biti za ovaj grad i njegove stanovnike.
U gotovo svakom gradu na Mediteranu održava se jedna takva manifestacija, pa je logično da to bude i u mjestu gdje postoji jedinstveni kompleks starih maslina od 86 hiljada stabala.

I on treba biti organizovan u uvali Valdanos, u čijem podmorju raste i posidonia oceanica, trave koja se popularno nazivaju morske masline.
U tom mističnom ambijentu predstavili bi se ulcinjski proizvodi, vršile degustacije i ocjenjivanje mladih maslinovih ulja proizvedenih te sezone, dodjeljivale diplome i proglašavali šampioni u proizvodnji maslinovih ulja.
Svi posjetioci degustirali bi autohtona domaća jela i uživati u ulcinjskim pjesmama. Takođe, trebaju biti organizovane izložbe i likovne radionice za djecu na temu maslina.
Optimalan period za organizaciju Dana ulcinjskim maslinjaka je kraj oktobra s ciljem da se unaprijedi kvalitet maslinovog ulja i produži turistička sezona. Na svaki način treba povezivati turizam sa maslinarstvom, kao jednim od najvažnijih činilaca naše kulture, tradicije i življenja na ovom prekrasnom prostoru.

Zapravo, cijeli oktobar trebao bi biti posvećen maslini. Ovo je pravo vrijeme da se pokažu sve gastronomske čari ulcinjske opštine. Da se na najljepši način obilježi završetak još jedne turističke godine.
Maslina i jeste simbol plodnosti, maslinova grančica simbolizira mir, nadu u bolje sjutra. Uz kontinuitet od dvije hiljade godina ulcinjske Maslinade, to je samo po sebi svjetska senzacija i kulturno dobro koje treba biti na listi UNESCO-a.
Dakle, kultura maslinarstva se u Ulcinju baštini isuviše dugo, a njegova Maslinada je najveći živi spomenik maslinarstva na Sredozemlju. To svijet treba vidjeti čemu treba poslužiti i jedna velika maslinarska manifestacija koja bi postala tradicionalna.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta Maslinarski turizam – nova niša turističke ponude, promocije i održivog razvoja Ulcinja, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.







