Predsjednik Demokratske partije i poslanik u Skupštini Crne Gore Fatmir Đeka dao je intervju za današnju „Pobjedu“.
Koji su Vaši uslovi za podršku manjinskoj vladi ili ćete je, možda, bezuslovno podržati?
Naš jedini uslov je bio da budemo ispoštovani. I to se u cijelom periodu dešava. Sve je u duhu međusobnog povjerenja i samo mogu da poželim da se ova atmosfera nastavi, jer je to garant uspjeha u budućem radu.
Jeste li blizu dogovora koji bi resori, i koliko njih, bi pripali manjinskim partijama?
Dogovor se nazire, on je, vjerujem, blizu, a resori su najmanje važni. Raspodjela svakako zavisi od projekcija mandatara. Očekujem da manjinske stranke imaju jedno potpredsjedničko mjesto, te četiri ministra.
Koji zadaci su pred manjinskom vladom, a čime ne bi trebalo da se bavi?
Traženjem izdajnika, stvaranjem podjela, sijanjem iluzija. Potrebna nam je, posebno u ovoj strašnoj geopolitičkoj situaciji, usmjerenost na životne probleme naših građana, na evropske integracije, privlačenje stranih investicija, pripremu turističke sezone…
Kako komentarišete odluku Strahinje Bulajića da ne zakazuje sjednicu parlamenta jer, kako je rekao, „nema uslova“?
To nije tačno. Poznavajući g-dina Bulajića kao korektnog čovjeka, mislim da bi morao da poštuje demokratske procedure i jasno iskazanu volju većine poslanika. U suprotnom, nevoljno ili svojevoljno, u krajnjem svejedno je, ulazi u polje voluntarizma, blokiranja institucija i političkog života. Jer, parlament je ključna predstavnička institucija u državi koja mora da funkcioniše, bez obzira ko trenutno obavlja funkciju predsjedavajućeg.
Je li dogovoreno ko će biti mandatar, a ko predsjednik Skupštine, s obzirom na to da je opozicija tražila sjednicu parlamenta za 3. mart, kao i da su u toku konsultacije kod predsjednika države Mila Đukanovića?
U finalnoj fazi je proces dogovaranja, i sve će biti izvjesno naredne nedjelje. Čekamo da se sve kockice poslože idućih dana, da vidimo koje će sve partije biti u toj evropskoj Vladi, jer će se na bazi toga donijeti odluke o nosiocima ključnih funkcija.
Kako gledate na proteste i blokadu saobraćajnica od DF-a?
Demokratija poznaje i takve metode djelovanja, iako je tako nešto meni strano. Zamislite, ja sam bio predsjednik Opštine Ulcinj i da ja blokiram grad na čijem sam čelu!? Pa makar to bilo na sat vremena. A istorija nas uči da smo i kao država i kao gradovi uvijek napredovali samo kada smo bili otvoreni i prema Mediteranu i prema zaleđu. Dakle, radi se o dva svjetonazora, a budućnost, uvjeren sam, pripada otvorenosti, a nipošto blokadama.