Destinacijski menadžment predstavlja „kontinuirani proces u kojem turistička industrija, vlada/uprava i ostali zainteresovani subjekti usmjeravaju razvoj destinacije s ciljem ostvarivanja zajedničke željene vizije budućnosti destinacije. Predstavlja zajedničko djelovanje različitih grupa, sektora i partnera koji svojim radom, individualno ili grupno, dovode do realizacije zajedničkih ciljeva neke destinacije.“ Destinacijski menadžment tako obuhvata zadatke poput cjelovitog planiranja, implementacije, revidiranja i u konačnom ocjenjivanja uspješnosti provedenih zadataka.
Dakle, kvalitetno upravljati destinacijom, planirati i razvijati sve njene djelove, to je ključni zadatak destinacijske menadžment organizacije u Ulcinju.
A to bi trebalo da bude Turistička organizacija, koja u saradnji sa Opštinom, mora da ima vodeću ulogu u samom turističkom razvoju ove destinacije. Takođe, ona se iz godine u godinu treba prilagođavati novim trendovima, s posebnim akcentom na marketing i tehnologije.
Prije toga mora da se uradi reforma u organizaciji destinacijskog menadžmenta koje bi objedinili svi stejkholderi kao što to rade ostale turističke zemlje na Mediteranu.
Jer, turizam predstavlja granu koja se intenzivno mijenja u pogledu ponude i potražnje što znatno utiče na intenzitet i kvalitet turističkog razvoja destinacije. Integralno upravljanje kvalitetom turističke destinacije označava stalno nastojanje za podizanjem kvaliteta usluge u svim segmentima turizma poput edukacije za radnike, cjelokupne usluge koja je ponuđena potrošačima, kvaliteta destinacije kao brenda i dr.
Konkurentnost turističke destinacije definiše se kao njena sposobnost da kreira i sistematski integriše turističke proizvode, odnosnousluge i doživljaje više dodatne vrijednosti. Razvoj destinacijskog menadžmenta i strateško pozicioniranje kroz odabrane turističke proizvode, odnosno doživljaje te upravljanje kako lancem vrijednosti s jedne strane, tako i iskustvom gostiju s druge, su uslovi bez kojih se nijedna destinacija ne može razvijati. Turistički proizvod se formira prvenstveno na destinacijskom, a dijelom i na regionalnom nivou, pa je proces upravljanja turističkom destinacijom, postaone samo važnim nego i nužnim poslom i pretpostavkom za konkurentski i održivi rast turizma destinacije – bez obzira na njenu veličinu.
Inovativnost i kvalitet već dugi niz godina postaju odlučujuće karakteristike za liderstvo na konkurentnom turističkom tržištu. Destinacijski menadžment u tim uvjetima najbolje je rješenje za diverzifikaciju i podizanje vrijednosti destinacije.
Dakle, strateško upravljanje turističkom destinacijom podrazumijeva proces koji obuhvaća aktivno planiranje, organizovanje, vođenje i kontrolu svega sprovedenog. Pošto se radi o destinacijskoj strategiji podrazumijeva se da je to složen i zahtjevan proces zbog kompleksnosti okruženja u kojem se odvija.
Za opštinu kao što je Ulcinj sa 33 kilometara obale, sa dva antička grada, širokim zaleđem, koji ima preko 150.000 ležaja, ali i neadekvatnu infrastrukturum, kvalitetan destinacijski menadžment je od sudbinskog značaja. Ukoliko ovaj grad želi i ubuduće razvijati turizam kao privrednu granu i očuvati veoma dobru trurističku perspektivu, destinacijski menadžment mora biti u fokusu svih politika. On se mora temeljiti na zajedničkim snagama svih učesnika kako javnog tako i privatnog sektora. Jedino zajedničkim djelovanjem svih moguće je ostvariti i održavati rast ove turističke destinacije.
I ova sezona potvrđuje da je turizam naša prioritetna privredna grana kojoj poklanjamo nedovoljno pažnje. Uostalom, i EU je donijela direktivu o strateškom upravljanju turističkim destinacijama.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta promocije zaštite životne sredine, održivog razvoja i turizma u opštini Ulcinj, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.