Digitalna transformacija je primjena digitalnih tehnologija, digitalnih poslovnih modela i resursa u poslovanju sa ciljem njenog stalnog unapređenja, bolje interakcije sa klijentom i stvaranja vrijednosti za korisnika. Transformacija nastaje kada državni organ, institucija ili preduzeće odluče u relativno kratkom vremenskom razdoblju iz temelja mijenjati svoje poslovne procese, strategije, aktivnosti, hijerarhijsku i organizacionu strukturu, kako bi se ti procesi i strategije bolje povezali i, na kraju krajeva, omogućili lakši pristup do usluga i bolju konkurentsku prednost preduzećima na tržištu.
Zato digitalna transformacija podrazumijeva otvorenost i promjenu organizacione kulture, razvoj istraživanja i razvojnih kapaciteta, korištenje novih, otvorenih inovacija, kao i drugačiji pristup vođenju organa ili preduzeća.
Jer, živimo u svijetu u kojem korisnik diktira igru – želi lak pristup i najkvalitetniju moguću uslugu ili proizvod po optimalnoj cijeni uz najveću moguću udobnost konzumiranja. Recenzije korisnika na proizvode i usluge imaju mnogo veći uticaj na javnost nego reklama samog brenda. Da bi kompanija opstala, a institucija bila učinkovita, neophodno je da stvori tu novu vrijednost za korisnika.
Nekim organizacijama ili firmama je dovoljno napraviti internet stranicu, otvoriti digitalne kanale komunikacije i zaposliti nekoliko digitalnih stručnjaka, a druge trebaju uvesti mnogo složenije procese digitalnih tehnologija, te osigurati zapošljavanje mnogo većeg broja stručnjaka na različitim nivoima poslovanja. Svaka je organizacija individualna, pa je stoga i razvojni put digitalne transformacije svake organizacije različit.
Ono što je sigurno jeste da je digitalna transformacija značajna razvojna šansa, mogućnost rješavanja brojnih socio-ekonomskih izazova, kao i prilika za povećanje efikasnosti, produktivnosti i transparentnosti svih institucija i/ili poslovnih procesa.
A to znači u praktično svim oblastima od značaja za život građana i poslovanja privrede. Tako su, na primjer, iz Ministarstva zdravlja Crne Gore najavili su da će od naredne godine značajno promijeniti pristup i organizaciju zdravstvenih usluga. Pored niza novina, predviđa se uvođenje elektronskog zdravstvenog kartona u kojem će se nalaziti svi relevantni podaci za zdravstveno stanje građana.
Istovremeno su iz Ministarstva prosvjete saopštili da će samo za informatičku opremu u narednoj godini biti opredijeljeno 3.5 miliona eura, jer se planira zamjena računarske opreme u gotovo svim školama. U tom resoru formiran je tim koji se bavi pripremanjem projekta digitalne učionice u kojoj će se koristiti digitalni sadržaji, što znači da će gradivo iz klasičnih udžbenika biti digitalizovano.
Akcionim planom za unapređenje poslovnog ambijenta koji je Vlada Crne Gore donijela ove godine dominantne aktivnosti odnose se na uspostavljanje digitalnih procesa, prije svega elektronske registracije preduzeća i e-katastra.
Ali, ono što znamo iz prakse jeste da najteži zadatak konsultanta za digitalnu transformaciju nije određivanje koji softver je potreban i kako ga instalirati, već kako da ga zaposleni prihvate i voljno i uspješno primjenjuju kako bi, na kraju, sve to dovelo do uspješne transformacije poslovanja.
Zato digitalna transformacija nije samo primjena, već, prije svega, promjena u radu i poslovanju, te pristupa korisnicima. Ona je proces koji zahtjeva promjenu načina razmišljanja i pokretač promjena u načinu rada javne uprave okrenute građanima i njihovim potrebama. Inovacije same po sebi ne ispunjavaju svoj cilj ukoliko ne postoji njihova široka primjena i dostupnost građanima, zbog čega je princip da je “građanin na prvom mjestu” u centru procesa digitalizacije javne uprave.
Tekst je urađen u sklopu projekta „ZA MOJ GLAS U MOJOJ OPŠTINI“, koji sprovodi NVO Novi Horizont u partnerstvu sa NVO „Ul info“ i Gradskom bibliotekom Ulcinj, uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave u sklopu programa ,,e-Demokratija – učestvuj, predloži, promijeni”, u oblasti reforme javne uprave. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost autora i ni na koji način ne odražava stavove donatora.