Doktorica Milena Vujošević, pedijatar iz Bara kazala je za Ul-info da su u toku ljetnjih mjeseci najčešće virusne infekcije. Od tipa virusa zavisi i klinička slika,tj. simptomi infekcije. Neki dominantno izazivaju povišenu temperaturu, povraćanje, malaksalost, bolove u grlu, kod nekih kao što su ROTA virusi dominiraju povraćanje i učestale stolice, a neki, kao što su enterovirusi, izazivaju visoku temperaturu, promjene u usnoj šupljini, na koži ili respiratorne simptome kao što su kašalj, kijanje, visoka temperature”, kazala je dr. Vujošević za naš portal.
“Najčešće obolijevaju bebe i djeca predškolskog uzrasta, ali obolijevaju i starija djeca”, objašnjava ona. Što je dijete mladje teže se bori sa virusnom infekcijom. Zbog visoke temperature, povraćanja i gubitka apetita, lako dehidriraju, što svaku bolest dodatno komplikuje i čini kliničku sliku težom”, rekla je ona.
Dr Vujošević kaže da se ovi virusi najčešće prenose kapljično ili direktnim kontaktom ili putem prljavih ruku, pribora za jelo ili putem vode i hrane. “Ne treba zaboraviti da se naravno mogu desiti i bakterijske infekcije, grla, ušiju, kože, crijevne bakterijske infekcije i opasne virusne i bakterijske infekcije moždanih ovojnica”, objašnjava dr. Vujošević.
“Najvažnije pravilo u borbi protiv bolesti je PREVENCIJA, ili kako se u narodu kaže: “Bolje sprijeciti nego lijeciti”. Znači voditi računa o higijeni namirnica kod nabavke, čuvanja, pripremanja do konzumiranja. Tu su svakako i higijena ruku, posudja, pribora za jelo. Umjerenost u svemu, boravak na plaži, u moru, bazenu. Izbjegavati velike gužve, hranu, piće, sladolede na neprovjerenim mjestima”, navodi ona.
Kako dodaje, liječenje naravno zavisi od težine simptoma, uzrasta djeteta, kao i od njegovog opšteg stanja. “Ponekad može da se sprovede ili bar započne u kućnim uslovima. Snižavanje temperature tuširanjem u toploj vodi, daju se sirupi ili čepici za snižavanje temperature, nadoknada tečnosti putem davanja vode ili rastvora elektrolita, koje je potrebno davati po principu česće po malo, ali pri upornijim simptomima daju se u količini i vrsti koju odredi pedijatar. Uglavnom neke bolesti počinju naglo visokom temperaturom, jakim povraćanjem, učestalim obilnim rijetkim stolicama, bledilom, smanjenjem mokrenja ili poremećajem svijesti, grčevima, pa tada treba hitno povesti dijete pedijatru.
Ne treba zaboraviti da je važna mjera u prevenciji bolesti kompletna vakcinacija”, zaključuje dr Vujošević na kraju ovog intervjua za Ul-info. (Ariona Resulani)