Elektronski servisi postaju snažan pokretač privrede i ujedno olakšavaju interakciju između građana i javne uprave. Digitalizacijom usluga, državna i lokalna administracija jačaju efikasnost svog poslovanja i smanjuju troškove, dok ujedno stanovništvu i preduzećima omogućavaju jednostavnije funkcionisanje.
U Ministarstvu javne uprave Crne Gore ističu da će razvoj novih usluga, poput registracije preduzeća i upisa djece u škole, biti prilika da građani u većem broju prihvate elektronsku komunikaciju sa javnom upravom kao jednostavniji i kvalitetniji način ostvarivanja prava.
“Na portalu e-Uprave imamo ne samo veći broj usluga, kojih je trenutno 580, već podaci govore da je ove godine 30 odsto veće korišćenje tih usluga u odnosu na prošlu”, kazala je na konferenciji “Digitalno upravljanje za ubrzavanje razvoja” ministarka Suzana Pribilović.
Ona je rekla da je sigurna da će primjena sistema za elektronsko plaćanje i identifikaciju, čija primjena predstoji, kao i nove lične karte koje će građanima omogućiti jeftin i pristupačan elekronski identitet, biti zamajac koji će dovesti do ubrzanog korišćenja elektronskih usluga.
Prema njenim riječima, istraživanja pokazuju da javna uprava mora ulagati dodatne napore kako bi građani prepoznali elektronske usluge kao efikasan i koristan način komunikacije sa javnom upravom.
Postala je već opšteprihvaćena činjenica da uvođenje elektronskih servisa predstavlja ključan element reforme državne uprave. Takođe efikasan sistem e-uprave povećava povjerenje građana u vladu i njihovo učešće u vlasti i obezbjeđuje značajne uštede za sve korisnike (građane, preduzeća i samu državu).
Stoga je Vlada Crne Gore je nedavno usvojila Analizu stanja elektronske uprave u Crnoj Gori sa predlogom mjera za njihovo unapređenje u kojoj se navodi da mali procenat građana poznaje portal e-uprave (20-22%) i da još manje generalno koristi e-usluge javne administracije (5-7%). Sa druge strane, organi u određenoj mjeri, makar u inicijalnoj fazi uspostavljanja, promovišu e-servise koje kreiraju nezavisno od portala e-uprave.
U današnjem vremenu je za građane i preduzeća izuzetno važno da razvoj e-usluga smanjuje potrebu za odlaskom na šalter i razmjenom papira između različitih institucija. Dakle, pouzdano i efikasno pružanje usluga prati pojednostavljenje procedura. To je neophodno da bi građani i preduzeća mogli brže, transparentnije i ekonomičnije da ostvare prava i ispune zakonske obaveze.
Ono što je za Crnu Goru možda još važnije, kao zajednicu i zemlju u tranziciji, jeste što implementacija e-uprave značajno utiče na demokratsku reformu državne administracije i promociju demokratske prakse.
Šef Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Herman Špic (Hermann Spitz) kaže da digitalna revolucija postaje ključni pokretač i da će radikalno promijeniti sve dimenzije društva.
On dodaje da EU podržava reformu javne uprave u Crnoj Gori, ali da digitalizacija nije rješenje za sve probleme, posebno za one koji su više socio-ekonomske prirode. “U tom smislu, moramo više osluškivati probleme građana i privrede”, smatra Špic.
Tekst je urađen u sklopu projekta „ZA MOJ GLAS U MOJOJ OPŠTINI“, koji sprovodi NVO Novi Horizont u partnerstvu sa NVO „Ul info“ i Gradskom bibliotekom Ulcinj, uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave u sklopu programa ,,e-Demokratija – učestvuj, predloži, promijeni”, u oblasti reforme javne uprave. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost autora i ni na koji način ne odražava stavove donatora.