NVO Green Home organizovala je okrugli sto na temu razvoja i iskorišćavanja solarnog potencijala u Crnoj Gori na kojem je bilo riječi o trenutnim inicijativama i politikama za proizvodnju solarne energije, ali i izazovima i problemima koji su prisutni u ovoj oblasti.
Jedan od zaključaka ovog skupa jeste da je potrebno unaprijediti sistem, poboljšati nivo administrativne uređenosti i pružiti građanima jasne i pristupačne informacije koje bi im pomogle da bolje razumiju energetsku tranziciju i njen značaj.
Istaknuto je i da je važno posebno povesti računa o uticaju izgradnje velikih solarnih elektrana na životnu sredinu, te da treba izbjegavati lokacije koje su prirodne i na kojima bi se izvršio uticaj.
Na okruglom stolu je prezentovano i istraživanje o zadovoljstvu korisnika solarnih elektrana u Crnoj Gori koji je obuhvatio građane i kompanije koje su na svojim krovovima postavili solarne panele kako kroz projekte 500+ i 3000+ tako i u sopstvenoj režiji. Ovo istraživanje ukazuje da je jedan od najvećih izazova za širu primjenu solarne energije jesu duge administrativne procedure i nedostatak početnih sredstava za investiciju. Korisnici su u intervjuima naveli i da nemaju dovoljno informacija o uticaju solarnih panela na povećanje energetske efikasnosti njihovih objekata, smanjenje emisija štetnih materija i uštedu na računima za električnu energiju. Takođe su izrazili zabrinutost zbog ograničene dostupnosti i nejasnosti informacija o subvencijama, koje često ne ulivaju potpuno poverenje u projekat.
U toku diskusije je istaknut i značajan potencijal ugradnje solarnih panela na sjeveru Crne Gore gdje karakteristike lokacije značajno doprinose efikasnosti ovih sistema ali i istaknuta zabrinutost u odnosu na projekte kao što je SE Briska gora koji ostaje aktuelna tema zbog visokih biodiverzitetskih vrijednosti kojima prijeti rizik od negativnih uticaja u slučaju izgradnje, kao i problem nejasne strategije države u odnosu na otpad koji će nastati kada solarni paneli završe svoj životni vijek i postanu otpad.