Investitor.me: ULCINJ NE SMIJE POSTATI NOVI “BEOGRAD NA VODI”

Najava crnogorskog premijera Milojka Spajića o mogućoj investiciji arapske kompanije Eagle Hills, iza koje stoji kontroverzni investitor Mohamed Alabar – ista figura koja stoji i iza projekta Beograd na vodi – izazvala je razumljivo veliku pažnju javnosti. Riječ je o potencijalno najvećem infrastrukturnom i turističkom projektu u istoriji Crne Gore, koji bi – makar po riječima premijera – mogao donijeti desetine milijardi eura investicija, izgradnju aerodroma, moderne bolnice, luksuznih nekretnina, marina te obnovu (šta god to značilo) Starog grada Ulcinja.

Međutim, prije nego što zaronimo u ovu „viziju budućnosti“, neophodno je sagledati realnost – i ono što iskustvo Beograda na vodi može naučiti Crnu Goru.

Beograd na vodi: Sjajni renderi, sumorna stvarnost

Projekat „Beograd na vodi“ i dalje je simbol polarizacije u Srbiji. Vlasti ga predstavljaju kao transformaciju glavnog grada u metropolu evropskog kalibra, dok ga kritičari opisuju kao simbol institucionalne slabosti i gubitka javnog interesa.

Ključni problem projekta je netransparentnost: Detalji ugovora s Alabarovom kompanijom dugo su bili tajna. Građani i stručna javnost isključeni su iz procesa planiranja.

Ugrožavanje javnog interesa je posebna priča: država je ustupila atraktivno zemljište praktično besplatno, dok je infrastrukturu finansirala iz budžeta dok je umjesto integracije s ostatkom gradom, projekat stvoren kao luksuzna enklava, sa cijenama nedostupnim većini građana.

Dominacija stranog kapitala takođe bode oči: gotovo sve aktivnosti – od projektovanja do izvođenja – prepuštene su inostranim firmama, bez ozbiljne uključenosti domaće privrede.

Za Crnu Goru, ovo je više nego dovoljan razlog za oprez.

Spajićeva vizija – korak naprijed, ali još na papiru

Premijer Spajić tvrdi da model ulaganja u Crnoj Gori neće uključivati prodaju državnog zemljišta, već partnerstvo sa investitorom kroz međudržavne ugovore. To je svakako napredak u odnosu na model iz Beograda. Naglasio je da bi država prihodovala stotine miliona eura, a opštine poput Ulcinja dodatnih 50–60 miliona godišnje. Navodno bi se gradila kompletna lokalna infrastruktura, čak i novi aerodrom.

Ono što odmah izaziva dilemu jeste činjenica da još ne postoji ni idejno rješenje. Sve je za sada samo priča i vizija bez uporišta u postojećim prostornim planovima, što je samo po sebi veliki problem za realizaciju ovakve ideje.

Pored toga, poslanik Mehmed Zenka iznio je informaciju da se pregovara o zakupu kompletne Velike plaže na 99 godina – što suštinski predstavlja isto kao i prodaja. Premijer tu informaciju nije potvrdio, ali nije ni demantovao.

Da li je Ulcinju to stvarno potrebno – i pod kojim uslovima?

Ulcinju su bez dileme potrebne investicije – ali kroz pametan razvoj, a ne kroz kreiranje elitističkih, zatvorenih kompleksa od kojih će samo odabrani imati korist. Grad trenutno pati od neuređene infrastrukture, lošeg upravljanja turističkim kapacitetima i odsustva većih investicija u zdravstvo, obrazovanje i javni prostor.

Projekat ovakvog tipa može biti šansa ako država zadrži vlasnički udio i suštinski nadzor, ugovori budu potpuno javni i dostupni stručnoj i građanskoj javnosti, ako se razvije održivo i u skladu s lokalnim identitetom – Ulcinj nije Dubai niti Hvar i potrebno je originalno rješenje.

Mnogi Ulcinjani se osjećaju ugroženim ovakvim projektima i ne bez razloga. Već u početku priče lokalno stanovništvo je istisnuto iz odlučivanja. Ukoliko se ne preokrene priča, može se desiti da Crna Gora ustupi jedan od svojih najvrijednijih resursa – obalu – bez ikakve garancije da će zauzvrat dobiti dugoročnu vrijednost.

Ulcinj nije na prodaju, mora biti oprezan partner

Ulcinju i Crnoj Gori potrebna je ozbiljna razvojna priča, ali ne po svaku cijenu i ne s investitorima koji su već pokazali sklonost poslovima zatvorenim za javnost i javnu odgovornost.

Ako želi da izbjegne greške Beograda na vodi, Vlada Crne Gore mora da insistira na maksimalnoj transparentnosti, uključi nezavisne eksperte i lokalnu zajednicu, postavi jasne mehanizme odgovornosti i izlaska iz projekta ako investitor ne ispuni obećanja.

Projekat može biti velika šansa – ili još jedna velika iluzija. Sve zavisi od toga koliko će Crna Gora umjeti da pregovara – ne kao klijent, već kao ravnopravan partner i na osnovu jasnih prostornih vizija i planova.

(Rajko Milić, Investitor.me)

One Response

  1. pa kako ulcinj nije na prodaju.A ulcinjsko polje je?Nema bolnice,nema vrtica,porto milena zagadjena-po zakonu bi morala biti cista.Sta aki neko kazni opstinu ulcinj.Onda protest protiv kazne—hoce neko da ocisti ,?,protest protiv ciscenja.Znaci aerodrom ne ,A lakse mi se voziti avionom.Onda covek pomisli netreba nam Hitna pomoc nego Spora pomoc.Najbolje da svi pocnemo da radimo DZABE i samo takvima dati pravo na protestiranje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA

„Pobjeda“: ALABAR PROMIJENIO STRATEGIJU – KREĆE SA SJEVERA, ULCINJ VIŠE NIJE U FOKUSU
„Pobjeda“: ALABAR PROMIJENIO STRATEGIJU – KREĆE SA SJEVERA, ULCINJ VIŠE NIJE U FOKUSU

“Nakon što su Crna Gora i Ujedinjeni Arapski Emirati potpisali i ratifikovali sporazume o saradnji u oblasti turizma i investicija, javnost je sa nestrpljenjem čekala prve konkretne korake”, piše “Pobjeda”.

Ana Jovanović: VELIKA PLAŽA JE SA ADOM I BOJANOM ŽIVI ORGANIZAM
Ana Jovanović: VELIKA PLAŽA JE SA ADOM I BOJANOM ŽIVI ORGANIZAM

Velika plaža i Ada Bojana predstavljaju jedinstveni ekosistem. Ovdje, u dinamičnom spoju riječnih i morskih sila, nastaje prostor prepun života, a specifičan sastav tla i bogatstvo flore dodatno oblikuju

Milatović o sporazumu sa UAE: ŠTO SE GRBO RODI…
Milatović o sporazumu sa UAE: ŠTO SE GRBO RODI…

“Sporazum koji je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma potpisalo sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima stigao je u okviru redovne procedure iz Skupštine. Kao predsjednik, imam ustavni rok od sedam

E.Hodžić-Knežević: Ulcinj – tiha pobuna protiv mržnje, vječna lekcija o ljepoti različitosti i posljednje utočište slobode koje ne smijemo izgubiti
E.Hodžić-Knežević: Ulcinj – tiha pobuna protiv mržnje, vječna lekcija o ljepoti različitosti i posljednje utočište slobode koje ne smijemo izgubiti

Mnogo volim Ulcinj. Velika plaža, posljednje slobodno more. Nigdje se nisam osjećala toliko slobodno. Nigdje se ne osjećam toliko slobodno. Prepoznaće svaku moju riječ Ulcinjani koji su moji prijatelji

CEDIS: U ČETVRTAK I PETAK BEZ STRUJE VELIKI DIO ULCINJA
CEDIS: U ČETVRTAK I PETAK BEZ STRUJE VELIKI DIO ULCINJA

Iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) je Portalu Ul-info saopšteno da će u četvrtak i petak, 24. i 25. aprila, bez struje ostati sljedeća naselja:   u četvrtak: – u terminu od