Istorija: Ulcinj grad sa posebnim privilegijama u imperijama

U rimskoj državi ilirski građani Olciniati i Ulcinj kao njihovo sjedište, uživali su poziciju grada sa posebnim privilegijama (oppidum civium Romanorum).
U vizantijsko doba ovaj grad je episkopsko sjedište i najvažnijna luka provincije Dalmacija.
U državi Nemanjića dobija status slobodne luke, u državi Balšića postaje prijestoni grad, a u Mletačkoj republici centar tzv. Mletačke Albanije.
U Osmanskoj imperiji Ucinj je mali grad-republika. Ulcinjani su često koristili mogućnost zabrane ulaska u svoju tvrđavu pašama, ako nijesu imali pismenu naredbu sultana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA

Fidelity consulting: ULCINJ LUĐI OD VELJEG BRDA, MOŽDA OBEĆA I METRO DO BOJANE
Fidelity consulting: ULCINJ LUĐI OD VELJEG BRDA, MOŽDA OBEĆA I METRO DO BOJANE

Desilo se i to: imamo luđe obećanje od Veljeg brda i 20.000 stanova u PG. Ovog puta, premijer nam je obećao da će se u

CZIP: UGROŽEN EKOLOŠKI I EKONOMSKI ASPEKT SOLANE
CZIP: UGROŽEN EKOLOŠKI I EKONOMSKI ASPEKT SOLANE

Odgovor ministara ekologije, gospodina Damjana Ćulafića na pitanja o Ulcinjskoj solani tokom jučerašnjeg gostovanja u jutarnjem programu, izaziva ozbiljnu zabrinutost za budućnost ovog zaštićenog područja.

Harasani: Ulcinj nije na prodaju! Ne damo budućnost našeg grada u ruke jednog čovjeka!
Harasani: Ulcinj nije na prodaju! Ne damo budućnost našeg grada u ruke jednog čovjeka!

Izjava za javnost visokog funkcionera GP URA Ilira Harasanija.   Ulcinj je grad sa dugom istorijom, bogatom tradicijom i neprocjenjivim prirodnim ljepotama, a Velika plaža

Spajić: ALABAR TRAŽI TURISTIČKI KOMPLEKS, RAZMATRAJU SE RAZNI MODUSI
Spajić: ALABAR TRAŽI TURISTIČKI KOMPLEKS, RAZMATRAJU SE RAZNI MODUSI

Nakonsjednice Vlade premijer Milojko Spajić je održao konferenciju za novinare na kojoj je govorio i o projektima svog kabineta vezanim za Ulcinj. “Upoznali smo se

Nimanbegu: MEGAPROJEKAT U ULCINJU JE ZA NAS NEPRIHVATLJIV
Nimanbegu: MEGAPROJEKAT U ULCINJU JE ZA NAS NEPRIHVATLJIV

Predsjednik Skupštine opštine Ulcinj Genci Nimanbegu rekao je da Ulcinj nije danas u svojoj Skupštini podržao megaprojekat za Veliku plažu. “Postavili smo jasne uslove kakvi