Vlada Crne Gore je kao svoj prioritet postavila uspostavljanje efikasne, racionalne i transparentne javne uprave. Uprave koja će, kako ističu naši zvaničnici, u skladu sa modernim trendovima, postaviti građanina na prvo mjesto i uspostaviti visok nivo otvorenosti i trasparentnosti javnih institucija u eri savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT).
Ovaj model sistemski promoviše i postupno gradi Evropska unija, s krajnjim ciljem jačanja njegove uloge u svakodnevnom životu, odnosno iznalaženju inovativnih rješenja kao temelja za transformaciju društva zasnovanog na znanju.
Javna uprava ima zadatak da pomogne u stvaranju preduslova za veću participaciju građana putem IKT-a, što će poboljšati i povećati efikasnost i efektivnost poslovanja svih organa uprave i olakšati pristup istim. Takođe, to će doprinijeti poboljšanju socijalnog blagostanja i kvaliteta života, olakšavajući komunikaciju i povezivanje, te podstaknuti efikasnost i produktivnost u svim sferama društvenog života.
To se ostvaruje promovisanjem tzv. „e-usluga“, po principu jedinstvene kontaktne, ali i servisne tačke javne uprave u odnosima “uprava-građanin” i “uprava-privreda”, uz maksimalnu zaštitu ličnih podataka i informacionu sigurnost.
Kako je pokazalo jedno nedavno regionalno istraživanje, e-usluge su nepoznanica za trećinu građana Crne Gore, dok 42 odsto njih tvrdi da ih nikada ne koristi, dok istraživanje koje je sprovela kompanija IPSOS za potrebe UNDP Montenegro na temu istraživanja o trenutnom i potencijalnom uticaju IKT na razvoj Crne Gore pokazuje da 45% osoba koje znaju za portal e-uprave nije ga koristilo jer im više odgovara da završe posao u direktnom kontaktu. Navodi se takođe da samo 28% građana koristi ove e-usluge dok tek 5% građana koristi e-usluge javne administracije. Zanimljivo je da 47% građana koji koriste internet nikada nije koristilo e-usluge javne administracije iako je upoznato sa tim, pri čemu je kao ključni razlog (45%) navedeno da im više odgovara da završe posao u direktnom kontaktu.
Dakle, umjesto kroz nekoliko on-line klikova, građani kod nas i dalje poslove završavaju u off-line svijetu, čekajući u redovima i na šalterima.
Procesom razvoja e-usluga koordinira Ministarstvo javne uprave i, u saradnji sa drugim organima, radi na unaprijeđenju postojećih i razvoju novih usluga. “Ove godine značajno je unaprijeđen sistem e-participacije i ponovo pokrenut Portal e-Peticija (https://epeticije.gov.me/) koje će, nadamo se, uticati na veću transparentnost rada organa državne uprave kao i kvalitetnije učešće građana u procesima kreiranja javnih politika. Takođe, ove godine smo unaprijedili i funkcionalnost elektronskog zakazivanja tako da ćemo u narednom periodu sa organima dogovoriti usluge koje će građanima omogućiti zakazivanje termina za usluge koje se pružaju na šalterima institucija i na taj način povećati kvalitet usluga”, izjavila je nedavno ministarka Suzana Pribilović.
U situaciji kada su građani nedovoljno aktivni e-participacija može predstavljati značajan pokretački impuls za cijelo društvo. Posebno na lokalnom nivou, gdje su, po prirodi stvari, građani najzainteresovaniji da budu aktivni. To je upravo put izgradnje aktivnog građanina i na ostalim nivoima.
Svakako, bolja komunikacija sa građanima, ispunjavanje njihovih zahtjeva i očekivanja direktno će pomoći donosiocima odluka u planiranju i realizaciji zacrtanih zadataka i politika, a ujedno spram sebe imati zadovoljne građane koji će to cijeniti.
Ovakav vid interakcije građana i privrede, sa državnom odnosno lokalnom administracijom, smatra se jednim od važnih antikoruptivnih mehanizama. Istraživanja pokazuju da čak oko 60% kompanija smatra da e-usluge smanjuju korupciju!
Tekst je urađen u sklopu projekta „ZA MOJ GLAS U MOJOJ OPŠTINI“, koji sprovodi NVO Novi Horizont u partnerstvu sa NVO „Ul info“ i Gradskom bibliotekom Ulcinj, uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave u sklopu programa ,,e-Demokratija – učestvuj, predloži, promijeni”, u oblasti reforme javne uprave. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost autora i ni na koji način ne odražava stavove donatora.