Skupštinska Komisija za praćenje i kontrolu postupka privatizacije tražiće od Ministarstva rada i socijalnog staranja i nadležne inspekcije da nađu rješenje za 60 radnika ulcinjskog hotela Otrant, koji su ostali bez posla i čije radne knjižice nijesu zaključene, javila je Mina-business.
Komisija će ostale zaključke u vezi sa privatizacijom hotela Otrant donijeti na narednoj sjednici, jer je današnja prekinuta nakon što su je članovi tog tijela napustili zbog ranije preuzetih obaveza. Naredna sjednica će, kako je najavio predsjednik Komisije Janko Vučinić, biti zakazana za sedam do deset dana.
Vučinić je ocijenio da je privatizacija hotela Otrant, koji je ranije poslovao u okviru Hotelsko-turističkog preduzeća (HTP) Ulcinjska rivijera, bila loša i da postoje sumnje koje ukazuju na elemenate korupcije.
“Sve najgore što je moglo da se desi prilikom privatizacije, desilo se hotelu Otrant”, rekao je Vučinić.
On je podsjetio da je u HTP Ulcinjska rivijera 2004. godine uveden stečaj zbog duga od 231 hiljadu EUR prema Elektroprivredi (EPCG), nakon čega je hotel za 2,5 miliona EUR prodat ruskoj kompaniji Barkli SK, koja je naknadno preimenovana u Barkli Montenegro.
Vlasnik ulcinjskog hotela od novembra 2011. godine postala je švajcarska banka NLB Interfinanz za 10,6 miliona EUR, jer joj Barkli Montenegro nije vratio kredit od 9,4 miliona EUR. Hotel je nakon toga izdat u zakup ulcinjskoj firmi Argos, koja je u aprilu prošle godine postala njegov vlasnik.
Argos je hotel Otrant kupio od banke NLB Interfinanc za 10,6 miliona EUR, na 20 rata. Kapara za kupovinu hotela bila je milion EUR, a posljednja rata, koja na naplatu dospijeva u aprilu 2022. godine, iznosi 3,5 miliona EUR.
Predsjednik Opštinskog sindikalnog povjereništva, Šefki Ljamović, kazao je da su radnici od prvog dana nezadovoljni privatizacijom hotela Otrant, u kojoj je 60 radnika tog preduzeća ostalo bez posla.
“To je sramota. Tih 60 radnika i 280 članova njihovih porodica pušteni su niz vodu. Oni su skoro četiri godine bez posla i plata, nije im povezan radni staž, a radne knjižice su im u kancelariji Otranta, zbog čega tražimo da im se pomogne”, rekao je Ljamović.
Predstavnici radnika su na sjednici ocijenili da su država i Vlada nezainteresovani za rješavanje problema radnika Otranta, iako su 90 odsto odgovorni za njegovu privatizaciju.Oni su saopštili da su nezadovoljni radom državnih organa, koji bi trebalo da im pomognu da im se izmire potraživanja i zaključe radne knjižice.
Poslanik Force, Genci Nimanbegu, koji je sjednici Komisije prisustvovao kao zainteresovana strana, smatra da je prodaja Otranta posljedica zlonamjerne privatizacije i da bi nadležni što prije trebalo da riješe status zaposlenih.
On tvrdi da je privatizacija Otranta dokazala da su brojni privatizacioni procesi u hotelskom sektoru donijeli više štete nego koristi, a da su za ovu odgovorni Nenezić i Jakšić. “Ovdje imamo situaciju da je EPCG, koja je u vlasništvu Vlade, tužila tu istu Vladu i pokrenula stečaj u Ulcnjskoj rivijeri, čime je njena imovina rasparčana”, rekao je Nimanbegu.
On je dodao da je za Otrant trebalo naći strateškog partnera i podsjetio da se za taj hotel interesovao njemački Nekermann, ali da iz Ministarstva turizma nijesu dobili odgovor.