Fihte je govorio: mi smo ono što pamtimo. Znamo takođe da gradovi koji imaju pamćenje imaju dušu. A grad je kao najvažnije stvari donio kontinuitet i stabilnost.
Upravo tome svjedočimo na ovom divnom mjestu u kojem osjećamo damare grada, njegovu ogromnu energiju i veliku živu memoriju.
Blagoslovljeni su oni koji su u Ulcinju nastanjeni, svi ljudi sa svojim talentom, darom i nadahnućem. Svaki je svijet za sebe, autentičan i jedinstven. Naravno, osim onih koji bi da glume, žive tuđe živote i povode se samo za ovozemaljskim slastima i svojim strastima.
I zato nije nipošto slučajno što o ovim osobama koji su u Ulcinju obilježili drugu polovinu prošlog stoljeća i početak ovog milenijuma u svojim djelima nadahnuto piše i pripovjeda prof. Ismet Karamanaga glasno svima poručujući: budi ono što jesi!
Ko to drugo radi, ko uopšte spominje te ličnosti, ko ljubomorno i svakodnevno čuva tu živu memoriju grada i sjećanje na ljude koji su hodali ovim istim ulicama kojima mi hodimo?
Biću iskren: ni ja to ne činim, a trebao bi. Jer, to je hvale vrijedan posao i doprinos opstojnosti grada i njegovom trajanju.
Ono što nije zapisano, kao da se nije ni desilo. Ima tu, razumije se, kod profesora Ismeta i njegove imaginacije i povođenja za trenutkom, ali se u svakoj individui nastoji sagledati što je u njemu dobro, ljudska samosvojnost i vjerodostojnost.
Moj prijatelj Ismet za dvije sedmice puni 76 godina. I, ako Bog da, imaćemo još ovih promocija, ali moramo sada i ovdje postaviti pitanje: ko će nakon njega ovako toplo i sa mjerom pisati o našim Ulcinjanima? Ko će čuvati naše sjećanje, ili će sve ostati samo u knjigama? Ili u pjesmama, nalik onoj predivnoj Kavafijevoj, o gradu, njegovoj Aleksandiji, u bogatom Misiru, gdje su ulcinjski pomorci tako rado odlazili sve do početka prošlog vijeka.
Život i jeste stalno putovanje i saznanje da sve što si vrijedno uradio, darovao si svom gradu, Mediteranu i cijelom svijetu.
Zato je prof. Karamanaga ispunjen čovjek, lijepo stari i još mnogo toga može da nam pruži!
(Pozdravna riječ na promociji knjige “Ulqini, florini – portrete, in memoriame” Ismeta Karamanage, Stari grad, 31.avgusta 2024.)