Za oko 20 miliona eura koliko se može dodatno prihodovati od raspisivanja tendera za plaže, Vlada Crne Gore dovela je u pitanje ionako uzdrmanu najvažniju ekonomsku granu u državi – turizam.
Jer, taj sektor donosi državi direktno oko 1,4 milijardi eura, a još polovina od te sume ostaje u sivoj zoni ili ima indirektne efekte po ekonomiju Crne Gore.
Plaže su već godinama najbolji dio naše ponude, posebno u Ulcinju, a na Primorju se ostvaruje gotovo 90 odsto svih prihoda od turizma. Sa ovakvim cijenama, doći će do povećanja usluga na plažama, a to će smanjiti konkurentnost našeg turizma. Turistički trendovi od 2024. godine moraju sve zabrinuti i potaknuti na akciju.
Dakle, za tih 20 miliona eura dovode se u pitanje stotine miliona!? Đe je tu logika?! Ne postoji osim u kockarskim ekonomijama.
Možemo to formulisati i ovako: plemenita želja da se poboljšaju prihodi države od tog najvrijednijeg nacionalnog resursa uz olako obećanu brzinu napravile su štetu koja će se teško otkloniti. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom je pozvalo Specijalno državno tužilaštvo da se uključi u provjere! A sezona je već na pragu! Nema tu sreće kada ona počinje sa stresom i nervozom.
Jedino što preostaje Vladi, odnosno Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine jeste da što prije poništi tender za izdavanje u zakup plaža na Crnogorskom primorju. I da se istovremeno , u saradnji sa primorskim opštinama, udruženjima preduzetnika i nevladinim sektorom, pokrene dijalog kako doći do novog tendera.
Za jednu mediteransku državu, sa malom obalom, je opasno da sve prepusti hirovima tržišta, pa se onda može desiti da jedna kompanija može da za tri miliona eura zakupi pola Velike plaže.
Sve drugo je produžavanje ove drame koja će imati nesagledive posljedice po naš turizam i našu opstojnost na ovom prekrasnom prostoru.