“Mi u Ulcinju kažemo da su Ulcinj, maslina i more sinonimi i sa ljubavlju goste vodimo u Maslinadu. U Baru ističu da je maslina ime Bara i diče se Starom maslinom. U Budvi imaju Velju maslinu. U Boki se sve više vraćaju maslinarstvu. Ali, opasnost koja se nadvila nad ovim područjima je danas veća nego ikada”, kaže dugogodišnji turistički radnik Ismet Karamanaga.
On tvrdi da je neophodno zaštititi područja na kojima vjekovima opstaju maslinova stabla kao temelj našeg identiteta, autentičnosti i autohtonosti. “Jedan naš prijatelj iz Njemačke je govorio da svako staro stablo masline vrijedi koliko jedan hotel. Ona su blago ovog grada i to mora da nas čini srećnim i ponosnim, ali i obaveznim da taj prostor kao jedinstveno maslinarsko područje predstavimo svijetu i gostima koji posjećuju ulcinjsku rivijeru”, kaže Karamanaga.
Stoga je u Strateškom planu razvoja opštine Ulcinj do 2028. godine (SPR) kao i u Prostorno-urbanističkom planu Opštine Ulcinj (PUP) posvećena dužna pažnja ovoj privrednoj grani. Kako se navodi, stari zasadi maslina obuhvataju 300 hektara, dok će novi zasadi imati 70.000-80.000 stabala na ukupno 250 hektara. U tom cilju, ističe se da treba obaviti brendiranje proizvoda i ove regije, kao i podsticati proizvodnju maslina i maslinovog ulja.
Kao jedan od najvažnijih projekata u SPR-u se izdvaja “Izgradnja turističkog centra za izlete, zabavu, rekreaciju i posmatranje prirode u Valdanosu i revitalizacija maslinjaka u Maslinada Valdanos”.
„Maslinada Valdanos ima pod zasadom 18.000stabala masline koji ima i posebnu kulturnu vrijednost obzirom da se radi o maslinjaku starom oko 2.000 godina i zaštićen je Zakonom o maslinarstvu“, kaže se u SPR i navodi da je za kvalitetan uzgoj maslina potrebno sljedeće:
– Revitalizacija postojećih zasada (rezidba, podmlađivanje, đubrenje, obrada zemljišta, oranje i kultivisanje)
– Rekonstrukcija zasada ( podizanje suvomeđa, izgradnja prilaznih puteva do i unutar maslinjaka, popunjavanje prostora novim sadnicama i prekalemljivanje sorti nepodobnih za proizvodnju).
Vrijednost ovog projekta procijenjena je na dva miliona eura.
Karamanaga napominje da Maslinada Valdanos mora da uživa poseban stepen zaštite, odnosno mora na svim turističkim kartama da bude navedena kao „maslinarska regija“, gdje se gaji autohtona sorta maslina „žutica“.
Prema njegovim riječima, i država i opština treba da sistematski pomognu ukoliko želimo izboriti svoje mjesto na svjetskoj mapi proizvođača vrhunskog maslinovog ulja i da postanemo prepoynatljiva destinacija maslinarskog turizma. “Jer, sa mediteranskim zemljama se ne trebamo takmičiti po količini proizvedenog ulja, nego, zahvaljujući onome što su nam preci ostavili, po kvalitetu. A u turizmu po kvalitetu usluga, prihvatljivim cijenama i ljubaznosti“, dodaje Karamanaga.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta Maslinarski turizam – nova niša turističke ponude, promocije i održivog razvoja Ulcinja, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.