U našu redakciju je stigli sljedeće saopštenje Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom koje integralno prenosimo.
Direktor novoformirane Nacionalne agencije za morsku obalu iz Albanije, Auron Tare, boravio je u radnoj posjeti Ulcinju i tom prilikom se sastao sa predstavnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore. Motiv za sastanak bila je spoznaja da je u Crnoj Gori upravljanje obalom na prestižnom nivou i gospodin Tare je iskazao posebno interesovanje za način organizacije i sistem upravljanja obalnim područjem. Predstavnici Javnog preduzeća su iskoristili priliku da podijele iskustva Crnogorskog primorja i prezentuju sistemska rješenja vezana za morsko dobro i njegov značaj, s posebnim naglaskom na značaj obale kao javnog dobra u opštoj upotrebi, kao i iskustva u međunarodnoj saradnji, posebno u sklopu IPA projekata.
Gospodin Tare je objasnio da je u Albaniji zakonom definisan prostor u širini od 1 km kao obalno područje koje će biti pod posebnom zaštitom i kojim će upravljati novoosnovana Agencija na čijem je on čelu. Centrala Agencije biće u Tirani, sa kancelarijama na albanskom primorju.
Obe strane su iskazale spremnost za saradnju na projektima koji mogu biti od obostrane koristi u svrhu zaštite i unapređenja Jadranskog mora i njegove obale. Direktor Nacionalne agencije za morsku obalu se posebno interesovao za mogućnost razvijanja projekata i eventualno otvaranje plovnog puta na rijeci Bojani i Skadarskom jezeru. Kako su ta pitanja iz domena rada Ministarstva pomorstva, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva inostranih poslova i evropskih integracija, a rijeka Bojana i njene obale se nalaze u zoni morskog dobra, predstavnici Javnog preduzeća izrazili su spremnost da doprinesu što efektnijoj komunikaciji između novoformirane albanske Agencije i crnogorskih resornih ministarstava.
Takođe, iz albanske Agencije su izrazili zainteresovanost za sistem uređenja plaža i obezbjeđivanje visokih standarda kupališta na Crnogorskom primorju i u tom smislu predložili da, uz pomoć Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, organizuju spasilačke službe, za početak na nekoliko kupališta koja bi služila kao ogledni modeli. Na sastanku je bili riječi i o tome da albanski kandidati prođu obuku za spasioce u Crnoj Gori ili da crnogorski instruktori, kao gosti Nacionalne agencije za morsku obalu, obuke održe u Albaniji.