Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavili su Agrobudžet za 2022. godinu poljoprivrednim proizvođačima u Baru, Ulcinju i Herceg Novom.
Kako je saopšteno iz tog resora, preko 250 zainteresovanih proizvođača je informisano o mjerama podrške, uslovima za dobijanje premija, kriterijumima i uslovima za ostvarivanje prava na podršku.
“Predstavljene su sve mjere, koje su kao i uvijek do sada kreirane u saradnji i zajedničkom radu sa poljoprivrednim proizvođačima. Time se iz godine u godine stvaraju bolji uslovi za uspješno korišćenje podrške, što doprinosi povećanju i modernizaciji proizvodnje na gazdinstvima”, navode iz Ministarstva.
Ističe se i ovogodišnje značajno povećanje iznosa opredijeljenog za Agrobudžet, kao i činjenica da je svaki iznos podrške povećan za deset, 20 ili 30 odsto.
“Poljoprivrednici ovih primorskih opština naročito interesovanje iskazali su za realizaciju mjera za razvoj maslinarstva, podršku pčelarstvu i mogućnostima podrške za rješavanje infrastrukturnih projekata, kao i realizaciju mjere koja se odnosi na očuvanje genetičkih resursa u poljoprivredi, ali i za stočarsku proizvodnju”, dodaju iz tog resora.
Prisutni su pozvani da prate objavu javnih poziva, navode iz ministarstvam, a izražena je i spremnost da se organizuju i dodatne obuke i radionice u cilju sto uspješnije realizacije mjera podrške.
“U cilju razvoja maslinarstva, kako su mnogobrojni korisnici podrške već i naviknuti, podržavaće se priprema zamljišta za sadnju maslina, podizanje novih zasada, nabavka opreme za čuvanje i skladištenje maslinovog ulja, nabavka sistema za navodnjavanje, izgradnja podzida u cilju čuvanja zemljišta od erozije”, ističu iz Ministarstva.
Prisutnima su predstavljenje i tri nove mjere, a interesovanje je vladalo i za mjeru za podršku mladim poljoprivrednicima.
“Takođe veliko interesovanje iskazano je za dodatne mjere podrške za direktna plaćanja, jednokratnu podršku, kao i za dodjelu besplatnih plastenika”, naveli su.
Kroz dalji razgovor i diskusiju proizvođačima je sugerisano da se udružuju, napominju iz resora, modernizuju proizvodnju i unapređuju kvalitet, kako bi prevazišli “izazove u pogledu konkurentnosti i plasmana proizvoda”.
“Proizvođači su iskazali veliko interesovanje za novi set mjera Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kojim će se proizvodnja žitarica sa postojećih 250, odnosno 260 eura za mlade proizvođače podržati sa dodatnih 250 eura po hektaru (ukupno 5010 eura po hektaru), kao i za besopaltnu dodjelu 2500 plastenika, vaučre za registrovane proizvođače od po 200 eura, kao i za dodatnu podršku od 150 eura po hektaru uz predviđenih 250 eura po hektaru za proizvodnju kasnog krompira”, istakli su iz tog resora.
Na kraju, istaknuta je važnost stalne komunikacije i informisanja proizvođača sa procedurama, kako bi što više njih ostvarilo pravo na podršku, što je u ove dvije opštine olakšano s obzirom na regionalne kancelarije savjetodavnih službi.