Nevladina organizacija MSJA – Dr Martin Schneider-Jacoby Association je nedavno objavila „Studiju kulturnog pejzaža Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos“, koju je izradio „Expeditio architects“ d.o.o. iz Kotora.
Polazeći od prijedloga da se Ulcinjska maslinada i uvala Valdanos, zbog svojih izuzetnih vrijednosti, kao cjelina zaštite kao nepokretno kulturno dobro – kulturni pejzaž, u toj Studiji su definisane smjernice, režimi i mjere zaštite za zonu predloženog kulturnog dobra i njegove zaštićene okoline.
Smjernice, režimi i mjere zaštite kulturnog pejzaža definisane su za Ulcinjsku maslinadu i uvalu Valdanos kao cjelinu, za pojedinačne elemente kulturnog pejzaža, kao i za različita pejzažna područja.
Opšte smjernice za Ulcinjsku maslinadu i uvalu Valdanos kao cjelinu
- Sačuvati osnovne karakteristike i vrijednosti i sve elemente kulturnog pejzaža Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos i njene zaštićene okoline.
- Sačuvati prirodne karakteristike i vrijednosti na području Maslinade i uvale Valdanos, uključujući i prirodne karakteristike cijele zaštićene okoline.
- Predvidjeti očuvanje kulturnog pejzaža u cjelini, sa prirodnim vrijednostima i svim slojevima i segmentima kulturne baštine, i svim elementima kulturnog pejzaža.
- Očuvati vizuelni integritet prostora Maslinade i uvale Valdanos i zaštićene okoline koje čine padine Bijele gore, Mavrijana i Mendre.
- Zaustaviti proces nelegalne urbanizacije i transformacije pejzaža Maslinade.
- Očuvati sve karakteristike i elemente kontinualnog otvorenog terasastog pejzaža maslinjaka, bez ograda i objekata.
- Sačuvati izvornu agrikulturnu namjenu prostora Maslinade, i podsticati obnovu zaraslih i napuštenih maslinjaka.
- Primjenjivati adekvatne agrotehničke mjere za održavanje i obnovu maslina.
- Predvidjeti mjere podrške i pomoći vlasnicima maslinjaka u procesu održavanja i obnove maslinjaka.
- Prezentacija i promocija vrijednosti i značaja Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos kao kulturnog pejzaža i kulturnog dobra.
- Razviti i promovisati kulturne rute u Maslinadi, kulturne rute starih maslina, česama, i dr. Kulturnu rutu starih maslina priključiti kulturnoj ruti “Putevi masline” Savjeta Evrope.
Prioritetne aktivnosti
Zaustavljanje nelegalne gradnje u Maslinadi, kroz sprovođenje već definisanih zakonskih mjera, koje su definisane kroz:
Zakon o maslinarstvu, u kojem Maslinada uživa zaštitu, i kroz koji je u maslinjacima zabranjena izgradnja stambenih objekata izuzev u slučaju rekonstrukcije i nadogradnje već postojećih objekata, ili onih koji su neophodni u procesu proizvodnje maslina.
Prostorno-urbanistički plan Opštine Ulcinj – smjernice za maslinjake Valdanos o zabrani izgradnje stambenih i drugih objekata.
Donošenje Odluke o stavljanju pod preventivnu zaštitu lokaliteta „Maslinada Ulcinj sa uvalom Valdanos“ u opštini Ulcinj, i sprovođenje daljih aktivnosti na zaštiti
„Maslinade Ulcinj sa uvalom Valdanos“ kao predjela izuzetnih odlika prema Zakonu o zaštiti prirode.
Podnošenje inicijative za zaštitu Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos kao kulturnog pejzaža, prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, i sprovođenje daljih aktivnosti u okviru procesa zaštite Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos kao kulturnog dobra – kulturnog pejzaža.
Preispitati i izmijeniti, ili staviti van snage, ranije donijeta planska dokumenta nižeg reda, lokalne studije lokacije i detaljne urbanističke planove (prevashodno LSL Bašbuljuk ali i DUP Liman 2, ID DUP Liman 1, ID DUP Meterizi 3, LSL Liman 2, LSL Oliva park) u odnosu na prepoznate vrijednosti i zahtjeve zaštite kulturnog pejzaža.
Preispitati i izmijeniti segmente Prostorno-urbanističkog plana Opštine Ulcinj vezano za planirane površine naselja na prostoru Glavice i jaruge Bašbuljuk, u zoni koja je predložena za zaštitu, kao i na prostoru Čivlaka, zapadnim padinama Bijele gore i istočnim padinama Mavrijana, u zoni koja je predložena kao bafer zona zaštićenog područja. Potencijalna izgradnja ovih naselja predstavlja veliku prijetnju za očuvanje ukupnog kulturnog pejzaža Maslinade.
Smjernice, režimi i mjere zaštite za elemente kulturnog pejzaža
Arheologija
Sprovođenje arheoloških istraživanja, niza nedestruktivnih metoda u detekciji arheoloških lokaliteta kako bi se dobili jasni podaci o distribuciji arheoloških lokaliteta i lokacija na području Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos.
Spriječiti dalje odnošenje podvodnog arheološkog materijala iz uvale Valdanos koja je prepoznata kao značajan lokalitet podvodne kulturne baštine.
Sprovesti arheološka istraživanja na potencijalnom arheološkom lokalitetu Crkvica sa ostacima crkve na rtu Mendra.
Ponovo sprovesti analizu starosti maslina sa područja Maslinade, ali novih stabala, koja bi bila identifikovana u saradnji sa stručnjacima iz oblasti zaštite kulturne baštine.
Terasasti pejzaž
Sačuvati morfologiju i sve glavne elemente terasastog pejzaža Maslinade
Sačuvati karakter otvorenog terasastog pejzaža, bez ograda i objekata
Predvidjeti dalja istraživanja terasastog pejzaža, kroz koja bi se detaljno obradili i analizirali svi elementi kulturnog pejzaža.
Izrada detaljnog snimka postojećeg stanja, sa mapiranjem u GIS-u svih terasa, podzida, staza i odvodnih kanala, kao i njihovim stanjem. Kao primjer mogu da posluže aktivnosti koje sprovodi Nacionalni park Cinque Terre u Italiji, koji se nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine kao kulturni pejzaž, a koji karakterišu terasasti vinogradi.
U zonama u kojima je karakter pejzaža narušen dati smjernice za sanaciju.
Terase i podzidi, tehnika gradnje suvozida
Redovno održavanje podzida terasa.
Popravka oštećenih segmenata podzida terasa. Prilikom popravke koristiti kamen koji se već nalazi na loakciji, i zidati u istoj tehnici kao što su postojeći podzidi, suvozid bez maltera, prateći logiku sloga.
Sprovesti aktivnosti kako bi se pomoglo vlasnicima maslinjaka da dobiju subvencije za održavanje i obnovu suvozida, ispitati mogućnosti fondova za poljoprivredu na opštinskom i državnom nivou.
Pronaći među lokalnim stanovništvom majstore koji još uvijek znaju da zidaju suvozide, i angažovati ih na obnovi podzida, međa, kanala u Maslinadi.
Organizovati aktivnosti koje bi omogućile da se vještina zidanja suvozida prenese svim zainteresovanima i posebno mlađim generacijama. Između ostalog, moguće je organizovati obuke i radionice za izradu suvozida za različite aktere, majstore, arhitekte, lokalno stanovništvo i mlade.
Moguće je organizovati radne kampove restauracije/radionice obnove suvozida, po uzoru na aktivnosti koje sprovode organizacije koje imaju značajno iskustvo na ovom polju, posebno udruga Dragodid iz Hrvatske, CHwB iz Albanije, iz okruženja, ali i domaće, poput NVO Kulturno-zavičajno udruženje Napredak – Gornja Lastva, Agencija za zaštitu Orjena iz Herceg Novog.
Pripremiti vodič za gradnju i obnovu suvozida, praćen katalogom tipske izgradnje.
Podizati nivo svijesti o značaju i vrijednostima tehnike zidanja suvozida.
Uspostaviti saradnju sa organizacijama iz Crne Gore, regiona i Evrope, koje se bave tradicionalnim tehnikama zidanja suvozida i terasastim pejzažima.
Staze i putevi
Temeljno istražiti sve trase istorijskih staza i puteva, i detaljno locirati i snimiti sve segmente sa ostacima kaldrme.
Sačuvati trase i sve segmente starih staza i puteva, posebno sve djelove u kojima postoje ostaci kaldrme.
Izvršiti sanaciju i rekonstrukciju oštećenih segmenata staza i puteva, koristeći izvorni materijal – kamen i tradicionalne tehnike gradnje.
Obnoviti nedostajuće segmente staza i puteva u zonama u kojima ima za takvo što ima dovoljno informacija i dovoljno materijala. Koristiti obavezno kamen sa lokaliteta i tradicionalne tehnike gradnje.
U zonama u kojima su prošireni postojeći ili probijeni novi putevi, i gdje su podzidi terasa uz put uništeni a zemlja ostala neobrađena, obavezno obzidati nove podzide u suvozidu, od kamena sa lokaliteta i u tehnici suvozida u kojoj su zidani postojeći podzidi, kako bi se spriječila erozija i spiranje zemljišta.
Zaustaviti dalje probijanje novih puteva i proširivanje postojećih.
Eventualno trasiranje novih puteva i proširivanje postojećih sprovesti u saradnji sa službom zaštite kulturne baštine (Uprava za zaštitu kulturnih dobara).
Izučiti detaljno karakteristike i tehniku zidanja kaldrme, sprovesti uporedne analize sa kaldrmama u drugim zemljama iz različitih vremenskih perioda.
Pronaći ako postoje i dalje majstori (u Ulcinju, ili šire, u regionu) koji znaju tehniku zidanja kaldrme i koji bi to znanje mogli prenijeti drugim zainteresovanim majstorima i mladima.
Napraviti publikaciju koja promoviše vrijednosti kaldrme i priručnik za zidanje kaldrme.
Kanali za odvod vode
Identifikovati i mapirati sve odvodne kanale na prostoru Maslinade, kako one koji služe samo kao kanali tako i one koji su istovremeno i staze.
Sačuvati trase odvodnih kanala, svih različitih tipova, kao i sve autentične segmente kanala.
Redovno održavati kanale.
Izvršiti sanaciju i rekonstrukciju oštećenih segmenata kanala, koristeći izvorne materijale i tradicionalne tehnike.
Česme
Sačuvati i revitalizovati sve česme na području Malsinade i uvale Valdanos. Pažnju posebno obratiti na uže okruženje česama, čije je karakteristike i vrijednosti potrebno zadržati, kao i na očuvanje cijelog sistema regulisanja vode u okviru Maslinade, jer su česme dio tog sistema.
Finalizovati proces formalne zaštite Begove česme/ Kroni i Begut i Javorove česme/Kroni i Çinarit kao kulturnih dobara. Ostale česme zaštiti kao veoma značajne segmente kulturne baštine u okviru kulturnog pejzaža Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos.
Za sve česme izraditi detaljnu arhitektonsku dokumentaciju, kao i snimak i analizu okruženja i svih elemenata pejzaža koji čine jedinstven sistem.
Česme koje su zarasle u vegetaciju ili zatrpane neadekvatnim intervencijama, očistiti i sačuvati od dalje degradacije.
Restauratorske radove na česmama sprovoditi uz obavezno uključivanje službe zaštite, na osnovu izdatih konzervatorskih uslova i uz nadzor stručnih lica konzervatora.
Sve intervencije na česmama sprovoditi koristeći izvorne materijale i tradicionalne tehnike, primjenjujući princip minimalne intervencije.
Obavezno uraditi analize maltera koji su se koristili za zidanje česama, i prilikom restauratorskih radova koristiti maltere istog sastava.
Zona bivšeg vojnog odmarališta
Pronaći projekat bivšeg vojnog odmarališta sa kraja sedamdesetih godina XX vijeka i drugu relevantnu dokumentaciju.
Dokumentovati i analizirati karakteristike i vrijednosti kompleksa vojnog odmarališta, i definisati elemente koje bi trebalo sačuvati, kao i one koji bi mogli biti dobar primjer prilikom formiranja planirane sportsko-rekreativne zone.
Nematerijalna baština
Sačuvati tradicionale prakse koje su vezane za Maslinadu, za sadnju maslinjaka, za rad u maslinjaku i njegovo održavanje.
Među predstavnicima lokalne zajednice identifikovati poznavaoce i nosioce pojedinih praksi, dokumentovati usmena predanja.
Insistirati na prenošenju znanja o nematerijalnoj baštini i tradicionalnim praksama.
Promovisati vrijednost i značaj nematerijalne kulturne baštine vezane za Maslinadu i uvalu Valdanos.
Podržavati proizvodnju i unapređivanje proizvoda od maslina na tradicionalan način, kao lokalnih proizvoda koji mogu biti veoma značajni za ekonomski razvoj lokalne zajednice, a i kao proizvodi od značaja za turističku ponudu.
Upravljanje
- U upravljanju prostorom Maslinade, u slučaju njene zaštite kao prirodnog dobra i/ili kao kulturnog dobra, vlasnici maslinjaka svakako moraju da budu ključni akteri, adekvatno uključeni u sve upravljačke strukture.
- Ispitati mogućnost novih modela upravljanja maslinjacima u okviru Maslinade, možda po uzoru na tradicionalni, u kojem je postojao čuvar Maslinade …
„Studija kulturnog pejzaža Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos“ je urađena u okviru projekta Identifikacija i analiza: “Ulcinjska Maslinada i uvala Valdanos – zaštita prirodnog i kulturološkog nasljeđa-pejzaža” koji je sprovodila nevladina organizacija MSJA – Dr Martin Schneider-Jacoby Association / Društvo Dr Martin Schneider-Jacoby, u periodu od maja do novembra 2023. godine. Projekat je podržan u okviru projekta: OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), u partnerstvu sa Fondacijom Friedrich Ebert (FES), NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i NVO Politikon mreža, a u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, digitalnog društva i medija i Kancelarijom za evropske integracije Vlade Crne Gore. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske komisije, a posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori.