Greben Đerani često se naziva mjesto potonulih amfora i “groblje brodova”.
Najpoznatiji brod koji je potonuo na tom lokalitetu je tršćanski parobrod ,,Goritia”, koji predstavlja i najveću olupinu koja leži u crnogorskom priobalju.
Taj brod je bio dugačak 104, a širok 14 metara. Imao je ogromnu nosivost od čak 3104 bruto registarskih tona i mogao je postići brzinu od 12,5 čvorova.
Ovaj parobrod, u vlasništvu austrougarskog Lojda, proizveden je 1903. godine. Tokom Prvog svjetskog rata služio je za vojne potrebe skladištenja municije na potezu duž albanske obale. Prateći pomorski konvoj u povratku iz Drača, u noći 19. avgusta 1918. godine naletio je na minu i, poslije strahovite eksplozije koja je otkinula pramac broda zapalio se, a potom i potonuo.
Brod leži na dubini od svega 12,5 metara, oko 1,5 km istočno od hridi Đerane, orijentisan u smjeru zapad-istok.

Sjednica Skupštine opštine Ulcinj o slučaju tender, njegovim implikacijama i vizijama razvoja ove lokalne samouprave biće održana u petak, 21. marta, sa početkom u 10,00 časova, potvrđeno je Portalu Ul-info
0 Responses
Na pomenutoj lokaciji se nalazi austrijski brod “Vorwerz”. Otprilike naspram plaže “Kopakabana”. Opis odgovara njemu.
Brod koji je prenosio eksploziv je potonuo na lokaciji koja je mnogo dalje na pučini (otprilike između ušća Bojane i Krša od Đerana pa prema pučini) i nalazi se na dubini od 52 metra
Postovani citaoce,
mislim da ste se oslonili na lose izvore.
Blize o ovom pitanju mozete da se informisete u nedavno izdatoj knjizi “Podmorje Crne Gore” Dragana gacevica, str. 234-241.
Pozdrav.
Pozdrav školski druže,
Pripitni sve naše ronioce za taj brod (Bilija npr), pa će ti reći. Mnogi od njih imaju predmete sa oznakom broda, tako da tu ne može biti greška.
Odakle poštovanom piscu knjige takav podatak, treba njega pitati.
Poštovani školski,
Evo sada malog dužeg pojašnjenja:
Članovi “Udruženja za zaštitu i istraživanje Jadrana” osamdesetih godina su napisali izveštaj u kome navode da su otkačinjući ribarsku mrežu pronašli ogromnu olupinu metalnog broda u blizini Ade koji se, kazali su, najvjerovatnije zvao “Forverc” (njem. Vorwaets – naprijed). Grupa crnogorskih ronilaca 1993. godine objavila je vijest o ”senzacionalnom otkriću nepoznatog broda”, praveći istovremeno i TV emisiju u kojoj su takođe izveli pogrešan zaključak da se brod zove ,,Forverc”.
Objašnjenje je jednostavno: u pripremama i tokom Prvog svjetskog rata, jedan dio putničkih i trgovačkih brodova iz austrougarske plovidbe prešao je iz civilnog u vojni sektor, radi potreba transporta materijala i ljudstva austrougarske vojske. Na brodovima te flote bio je serijski proizveden čitav niz brodske opreme sa ugraviranim grbom austrougarskog ,,Lojda”, u okviru koga se nalazi i natpis ,,Vorwaerts”. Neki od takvih pronađenih predmeta su naveli ronioce da pomisle da je reč o unikatnoj brodskoj opremi broda pod imenom ,,Forverc”.
Mislim da ti je, dragi druze, ovo pojasnjenje sada dovoljno.
Pozdrav.
Canki,
Lijepo i logično objašnjenje.Očigledno je da si bio u pravu i da smo na navedeni način dovedeni u zabludu.
Jedno novo saznanje korisno za sve koji prate portal.
Pozdrav druže
U tekstu se govori o olupini iznad Ponte Djerane, otprilike u pravcu Hotela Otrant, tako da je autor teksta u pravu…
upssss, greska, moje nepazljivo citanje… pominje se Krs od Djerana, a ne Ponta…
Postoji jedan brod koji se zove Ulcinj i vec dvadesetak godina tone . On prkosi svojoj posadi koja ne zna njime upravljati i jos se nekako drzi na talasima koji prizivaju oluju . Sta ce biti poslije oluje i udara gromova vidjecemo…