Saopštenje za javnost Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj, koje potpisuje zamjenik komandira Aleksa Kočović.
Obavještavamo Vas da policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj u periodu od 10. do 20. novembra 2020. godine realizuju preventivnu kampanju „USPORI, SAČUVAJ ŽIVOT“, a u cilju obilježavanja „Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda“, koji se obilježava 15. novembra 2020.godine.
Naime, navedena aktivnost se sprovodi zbog činjenice da je brzina jedan od najčešćih uzročnika saobraćajnih nezgoda sa teškim posljedicama. Ove aktivnosti će se sprovesti uz podršku Uprave policije – Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja, a zajedno sa Nacionalnim biroom osiguravača Crne Gore i Mašinskim fakultetom – Centarom za edukaciju u drumskom saobraćaju.
Mnogo je razloga zašto treba poštovati saobraćajne propise. Posljedice povreda nastalih u drumskom saobraćaju su osmi uzrok smrtnosti u svijetu, a vodeći su uzrok smrti mladih osoba od 15 do 29 godina.
U posljednjih deset godina u saobraćajnim nezgodama u Crnoj Gori prosječno je godišnje ginula 61 osoba, dok više od 6.500 lica bude povrijeđeno.
Samo za 10 mjeseci 2020. godine, u Crnoj Gori u drumskom saobraćaju su smrtno stradale 42 osobe, čak njih 19 bilo je mlađih od 25 godina, a 12 mlađih od 20 godina.
Od navedenog broja saobraćajnih nezgoda, na području na kojem je mjesno nadležno Odjeljenje bezbjednosti Ulcinj, u prvih deset mjeseci 2020.godine u drumskom saobraćaju, registrovane su 100 saobraćajninih nezgoda u kojima su smrtno stradale dvije osobe, povrijeđeno 38 osoba, od čega 4 teže i 34 lakše povrijeđenih.
Tokom 10 mjeseci 2020. godine, policijski službenici saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj su zbog prekoračenja dozvoljene brzine registrovali i sankcionisali 2.186 vozača.
Naime, statistički podaci koji su nam trenutno dostupni pokazuju da se brzina, kao uticajni faktor, prepoznaje kod jedne trećine svih saobraćajnih nezgoda i kod više od 50% smrtnih ishoda u saobraćajnim nezgodama. Drugim riječima, što je veća brzina duži je zaustavni put vozila. I što je veća brzina teže su poslijedice saobraćajne nezgode.
Prema istraživanjima (Taylor et al., 2000.; Elvik and Vaa; 2004., Lipovac, 2008.), smanjenjem srednje brzine za 1km/h, broj smrtno stradalih će biti smanjen za 4%, a broj teško povrijeđenih za 3%. S druge strane, ako se broj vozača koji ne poštuju ograničenje brzine dvostruko poveća, rizik nastanka nezgode se povećava za 10%.
Zbog svega navedenog, bitno je da poštujemo ograničenje brzine i da svoju brzinu prilagodimo cijelokupnom saobraćajnom sistemu.
Cilj kampanje „Uspori, sačuvaj život“ je da se još jednom skrene pažnja javnosti i svim učesnicima u saobraćaju na posljedice saobraćajnih nezgoda i traume koje izazivaju iste, kako kod povrijeđenih osoba, njihovih porodica, kao i porodica čiji su najbliži stradali u istima, odnosno društvu u cjelini.
Smanjem brzine i poštovanjam saobraćajnih propisa sačuvaćemo naše života i drugih učesnika u saobraćaju „Uspori, sačuvaj život“.