U “Palati Venezia“ u ulcinjskom Starom gradu u srijedu, 14. septembra 2022. godine održan je okrugli sto „Interkulturalizam – lijek za smanjenje etničkih tenzija i govora mržnje“.
Potpredsjednik Opštine Ulcinj Beqir Sella rekao je da je ovaj prostor svojevrstan mikrokozmos sa milenijumskim iskustvom društvenih, kulturnih, etničkih vjerskih i jezičkih različitosti u kojem koegzistiraju mnogi narodi, govori se nekoliko jezika i sve monoteističke religije se plodonosno prožimaju.
Državni sekretar u Ministarstvu ljudskih i manjinjskih prava Crne Gore Astrit Hoxha pohvalio je angažman NVO “Ul’info” i kazao da će to ministarstvo snažno podržati svaki projekat koji se bavi temom interkulturalizma jer, “svaka vrijednost razmjene kultura mladih povećava napredak našeg društva”.
V.d.direktorica Direktorata za interkulturalizam u ovom Ministarstvu Ljudmila Popović istakla je da je Direktorat za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Vlade Crne Gore za sada prva državna institucija takvog tipa na svijetu.
“Direktorat demonstrira ozbiljnu i svesrdnu posvećenost Crne Gore stvaranju mirne koegzistencije i jedinstva u raznolikosti zasnovanih na univerzalnim ljudskim pravima i vrijednostima. Mi razvijamo kolektivnu strategiju za sistemsko angažovanje našeg kulturnog diverziteta za razvoj boljeg društva. Današnja kompleksna i stresna vremena kod nas i u cijelom svijetu doživljavamo kao najpogodniji trenutak za još posvećeniji radi za promjene i za stvaranje prostora za sve, a naročito za mlade, u kojem će se osjećati podržani i osnaženi da kreativno rade za svoju budućnost i za budućnost naše zemlje i naše planete.
Gradimo novi kulturni kod za budućnost Crne Gore. Upisujemo novi kulturni DNK koji uključuje nasljeđe generacija i etničkih zajednica koje su spletene na našem podneblju kao i aspiracije novih generacija i vizije za našu bolju budućnost. Svjesni smo da i prije i sada neizbježno jedni drugima pripadamo. I sve više će nam biti potrebne solidarnost, empatija, nadahnutost, bliskost,jer samo ujedinjeni se možemo ponijeti sa globalnim i aktuelnim izazovima“, rekla je Popović.
Drugi uvodničar Mustafa Canka, novinar i publicista, je kazaoda je interkulturalizam ovđe prirodno stanje stvari.
“To je naš identitet koji nam omogućava da, u svojem biću i tradiciji opstajemo i budemo u miru sa sobom i svima drugima i drugačijima. Upravo na taj način najbolje možemo da se odupremo svakom vidu radikalizma, ekstremizma i govoru mržnje. Mislim da iz priče koja se odnosi na multikulturalizam, moramo preći na onu o interkulturalizmu – plodonosnom miješanju, prožimanju, životu sa drugima, a ne uz ili pored drugoga”, dodao je Canka.
Okrugli sto je moderirao civilna aktivista Xhemal Peroviq.
Ovaj skup je održan u okviru projekta „Dijagnoza i terapija slobode izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija“ koji sprovodi Centar za demokratiju i ljudska prava u partnerstvu sa Institutom za medije i UL info, a isti je podržan od strane Evropske unije kroz Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR).