Budući pravci i konkretne aktivnosti, kojima će se dodatno unaprijediti kvalitet zdravstvene zaštite stanovnika opština Ulcinj i Bar, bila je tema sastanka predsjednika Opštine Ulcinj, Gencija Nimanbegua i ministra zdravlja dr Vojislava Šimuna.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva zdravlja, kao i poslanik dr Ilir Čapuni i direktorica Doma zdravlja Ulcinj dr Sadije Hollaj.
Predsjednik Nimanbegu je izrazio spremnost da nastavi sa podrškom Domu zdravlja, kao što je to učinjeno u prethodnom periodu sa angažovanjem ljekara vikendom u ambulanti Vladimir, ali i da na drugim poljima.
Ministar Šimun je kazao da Ministarstvo zdravlja, sprovodeći politiku Vlade Crne Gore, u kontinuitetu radi na podizanju nivoa zdravstvenih usluga u cijeloj državi, kroz infrastrukturno i tehničko-tehniološko osavremenjavanje i edukaciju i stručno usavršavanje medicinskog kadra i naglasio da se razmatraju i sve mogućnosti djelovanja u cilju unapređenja zdravstvene zaštite građana i turista Ulcinja. U tom smislu, kako je naveo, u kapitalnom budžetu za 2024. godinu nalazi se projekat dogradnje dijela Doma zdravlja Ulcinj, a u navedom dograđenom dijelu će se nalaziti prostor Centtra za radiologiju. Radovi su počeli, a ugovorena vrijednost radova je 484 000 eura sa PDV-om.
Kada je u pitanju jačanje kadrovskih kapaciteta, ministar Šimun je istakao da su godišnjim Planom specijalizacija i užih specijalizacija za 2023. godinu za Dom zdravlja Ulcinj predviđene četiri specijalizacije i to iz kliničke biohemije, pedijatrije, porodične medicine i sportske medicine, dok je godišnjim Planom za 2024 godinu predviđeno devet specijalizacija i to iz porodične medicine tri, pedijatrije jedna, ginekologije i akušerstva dvije, radiologije, kliničke biohemije i higijene po jedna.
A pored toga, iako je postojala zakonska obaveza koja nije ispoštovana, ova administracija Ministarstva zdravlja je obezbijedila još jednog farmaceuta U apoteci „Vladimir“ , čime je proces rada obezbijeđen i odvija se u obije smjene.
Na sastanku je bilo riječi i o mogućnosti da se, kroz budžet kojim raspolaže Ministarstvo zdravlja za potrebe zdravstvenog turizma, zajedno za lokalnom samoupravom krene u izradu studije izvodljivosti za projekat izgradnje objekta za ustanovu za tretman infertiliteta u sklopu koje bi se planiralo opremljeno porodilište. Takođe, predloženo je da se pojača saradnja sa zdravstvenim sistemima Republike Albanije, Republike Kosove i Republike Sjeverne Makedonije u sklopu koje će budući doktori moći da odrade specijalizaciju te da su u našim zdravstvenim ustanovama pogotovu u Bolnici u Baru, u saradnji sa lokalnim samoupravama mogu angažovati specijalisti iz ovih država. Potrebno je, kako je rečeno, da se ispitaju mogućnosti saradnje fondova zdravstva Crne Gore i Republike Albanije, u cilju potencijalnog upućivanja pacijenata iz Crne Gore u zdravstvenim ustanovama iz Republike Albanije, kao i da se, nakon obezbjeđivanja zakonskog okvira, otvori dispanzer za dermatologiju i druge potrebne specijalnosti u okviru Doma zdravlja Ulcinj.