Da položaj žena u Ulcinju nije na zavidnom nivou, te da se umnogome može pospiješiti zaključili su prvi čovjek grada Fatmir Djeka i direktorka SOS telefona Hatidža Nelaj, nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji izmedju lokalne uprave i te NVO. Žene moraju biti više prisutne u javnom i političkom životu, istakle su obje strane.Djeka je na pres konferenciji, izrazio spremnost da maksimalno doprinese uspostavljanju rodne ravnopravnosti, a potpisivanje Memoranduma zasigurno doprinosi tom cilju.
Nelaj je ocijenila da do sada nije postojala ni želja, ni volja, da se ženi obezbijedi prostor koji joj pripada. “ Žena na ovim prostorima je marginalizovana, a njeno učešće na javnoj i političkoj sceni je simbolično. Rodna ravnopravnost gotovo je puka fraza, koja se vrlo malo primjenjuje u praksi, a da ne spominjemo budžet i finasiranje ženskih aktivnosti i programa”, istakla je Nelaj.
Da ženska imena posebno figuriraju na odborničkim izbornim listama, podsjetio je prvi čovjek grada. Ali, kako je istakao to nije dovoljno. “Žene treba da budu o u odborničkim i poslaničkim klupama, u svim sferama javne i političke scene, mnogo zastupljenije. Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i da se zalažemo da rodna ravnopravnost zaživi na ovim prostorima, u pravom smislu te riječi”, istakao je Djeka.
“Ubrzajmo ljudska prava” naziv je projekta koji realizuje SOS telefon Ulcinj, a glavna projektna aktivnost je izrada lokalnog plana akcije za rodnu ravnopravnost. Očekivani rezultati je poboljšanje položaja žene u opštini Ulcinj. Projekat se realizuje u saradnji sa Centrom za gradjanskom obrazovanje i Gradjanskom inicijativom iz Beograda, uz finansijsku podršku Evropske unije.