Intervju sa poznatom doktorkom, pedijatricom Milenom Vujošević iz Bara.
Posljednjih dana glavna tema majki male djece su bubuljice koje su počele da se javljaju kod velikog broja djece, naročito oko usana, ruku i nogu. Da li su Vam se pacijenti obraćali zbog ovog problema? Možete li objasniti o čemu se radi?
Da, zadnjih dana javljali su se na pregled roditelji sa djecom, koja imaju povišenu temperaturu i pojavu bolnih plikčića na sluzokoži usta, kao i osipom u vidu mrlja ili plikova oko usta, na šakama, stopalima i pelenskoj regiji. Radi se o HMFD ili bolesti ruku, usta i stopala.
Radi li se o novom virusu , ili je ova vrsta obolijevanja kod djece postojala i ranije?
Ne radi se o novom virusu, već o virusu i bolesti koji su poznati odavno. To je virus iz porodice Coxsackie virusa, najčešće A 16. Epidemije su se često dešavale i ranije.
Da li se radi o virusu koji se prenosi sa djeteta na dijete, i je su li odrasli imuni na ovaj virus?
Virus se prenosi kapljičnim putem, od oboljele osobe. Inkubacija tj. vrijeme od dobijanja virusa do pojave simptoma je obično dva do tri dana, a oboljelo dijete je najzaraznije prvih sedam dana bolesti, mada virus izlučuje iz nosa i usta, kao i sa kože nekoliko nedjelja, a stolicom i nekoliko mjeseci. Najčešće obolijevaju mala djeca do pet godina, rjeđe djeca do 10 godina, mada mogu, rjeđe, oboljeti i stariji.
Kako se tretira ili liječi ovaj virus i kada se, po Vama, treba obratiti ljekaru?
Liješenje je uglavnom simptomatsko. Tretiraju se promjene u ustima, jer su veoma bolne, te su djeca zbog toga uznemirena, odbijaju obroke, otežano gutaju, loše spavaju. Promjene po koži obično ne svrbe i ne bole, ali mogu se javiti sekundarne bakt infekcije, te ih obično tretiramo, da ubrzamo rezoluciju. U slučaju povišene temperature daju se antipiretici (paracetamol ili brufen) i vodi se računa da dijete unosi dosta tečnosti. Pedijatru treba povesti dijete ako ima visoku temperaturu, koje slabo reaguje na sredstva za snižavanje temperature, odbija obroke, povraća, ako je malaksalo ili opšte stanje ne djeluje dobro. Inače je bolest uglavnom blaga i prolazi bez terapije (Self limited).
I za kraj, koji je po Vama najjbolji način za očuvanje i poboljšanje imuniteta djece, pogotovo onih koji su zbog pohađanja vrtića skloniji prehladama i virusima?
Sprovođenje zdravog načina života i raznovrsne ishrane, uz boravak i igru na svježem vazduhu najbolje održava dječji imunitet.
Razgovarala: Arjona Resulani