Prije više od četiri decenije stručnjaci Svjetske organizacije za poljoprivredu (FAO) vršili su istraživanja na teritoriji Ulcinja i saopštili da plodno zaleđe ove opštine može organskom hranom da podmiri potrebe oko 350.000 ljudi.
Činjenica je da je istorijski Ulcinjsko i Vladimirsko, odnosno Šasko polje hranilo čitavo ovo područje, ali i turiste i posjetioce izuzetno kvalitetnim prehrambenim namirnicama, dok je ulcinjska pijaca bila, a i danas je, jedna od najbolje snadbjevenih i najjeftnijih tržnica na čitavom Jadranu.
No, riječ je uglavnom bila o malim, individualnim proizvođačima, pa je bilo potrebno pokušati objediniti bar dio proizvodnje. To je, nakon dugih priprema, uspjelo podgoričkoj kompaniji “Voli”, koja je krajem 2017. godine zakupila poljoprivredno zemljište u državnoj svojini u Šasu.
“Cilj je bio da se potrošačima ponudi sopstveni proizvod sa svojih polja i da se planskom sadnjom smanji uvoz poljoprivrednih proizvoda iz inostranstva, pružajući mogućnost krajnjem potrošaću da dobija svježe voće i povrće direktno sa proizvodne površine na policu u maloprodaji”, kažu u “Voliju”.
Ovo imanje, nazvano “Naša bašta”, je uz viziju, stručni rad i zalaganje postalo ogledno dobro za Ulcinj i cijelu Crnu Goru. Prostire se na površini od 70 hektara, od čega je oko 65 ha obradivo poljoprivredno zemljište. Zemljište je zakupljeno na 15 godina, dok je produžetak zakupa na dodatnih 15 godina vezan za ulaganje kompanije “Voli” u preradne kapacitete na ovom zemljištu.
“Volijevi proizvodi sa Šasa prisutni su na tržištu evo nekoliko godina i već su stekli svoje vjerne potrošače. Najsličniji su domaćoj proizvodnji, jer je prevashodni cilj da se izbjegne korišćenje hemijskih sredstava, osim najneophodnijeg i da budu prepoznatljivi po ukusu, mirisu i svježini, a ne po ujednačenosti plodova i savršenom obliku. Nemoguće je na velikim površinama imati idealnu proizvodnju bez upotrebe zaštitnih sredstava, ali se pokazalo da se sa minimumom korištenja pesticida može kontrolisati zdravstveno stanje biljaka i uspješno voditi borba sa štetočinama. Potrošačima je dostupan kvalitetan proizvod sa mirisom i ukusom baš kao da su ih ubrali iz svoje bašte”, ističu iz ove kompanije.
Za individualne proizvođače je veoma značajno što je u Šasu formiran otkupni centar, pa se obavlja kontinuiran otkup i plasman poljoprivrednih proizvoda. Lokalni proizvođači sa Anamalskog područja koji sarađuju sa kompanijom “Voli” kažu da su veoma zadovoljni otkupom svojih proizvoda.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta promocije potencijala poljoprivrede i turizma u opštini Ulcinj, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.