Popović: Crnogorski interkulturalizam u Ujedinjenim nacijama

Na poziv Fondacije za podršku Ujedinjenim Nacijama (FSUN) u partnerstvu sa organizacijom GlobalMindED, v.d. Generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, dr Ljudmila Mila Popović je učestvovala na specijalnom događaju u Ujedinjenim Nacijama u Nju Jorku posvećenom transformaciji obrazovanja kroz diverzitet i inkluziju.

Navedeni ko-organizatori su pozvali izabrani krug globalnih stručnjaka za ova pitanja na specijalni sastanak koji razmatra nove standarde u obrazovanju i ekonomiji zarad boljeg definisanja budućnosti zapošljavanja, profilisanju budućih ljudskih resursa i ljudskih prava u digitalnom dobu.

Dr Popović sa Dženet Salazar (Janet Salazar) lijevo, Predsjednica Fondacije za podršku Ujedinjenim Nacijama (FSUN), Kerol Karter (Carol Carter) desno, Osnivačica i izvršna direktorica GlobalMindED

Popović je dala doprinos ovom forumu naslovljenom “Transformisanje finansijskih granica u obrazovanju, sredini i ekonomiji” kroz njen fokus na opismenjavanje mladih za budućnost, njihovu spremnost za učešće u novoj, post-informativnoj ekonomiji, i osnaživanje diverziteta i procesa inkluzije kroz promociju interkulturalizma u obrazovanju i društvu. Kako je istakla Popovic, transformacije svih formi investiranja u obrazovanje i novu ekonomiju baziranim na univerzalnim humanističkim vrijednostima i univerzalnim ljudskim pravima, sa posebnim osvrtom na mlade i prava mladih na budućnost, su od vitalnog značaja za svaku zemlju i cijeli svijet.

Popović je predstavila Direktorat za interkulturalizam Crne Gore kao jedinstvenu društvenu i institucionalnu inovaciju na svijetu i naglasila posebnu posvećenost Direktorata budućnosti ljudskih prava i prava na budućnost kao uzročno-posljedičnu veze između poštovanja univerzalnih ljudskih prava i mogućnosti ostvarenja ciljeva održivog razvoja.

Govoreći o modernom dobu i globalnim trendovima, dr Popović je kazala da se čovječanstvo nalazi između dva velika pritiska – egzistencijalnih rizika (trovanja životne sredine, migracija, ratova i siromaštva), i, sa druge strane, konvergencije tehnologija kao što su vještačka inteligencija i bioinženjering. Mogućnost za pozitivno usmjeravanje tehnologije ka rješavanju egzitencijalnih problema se nalazi upravo u društvenoj koheziji, saradnji i zajedništvu. U doba takvog tehnološkog razvoja i sveopšte digitalizacije i kodiranja života i živih bića, sve će više biti važne humanost i humanističke vrijednosti, univerzalna prava i univerzalne vrijednosti koje nas povezuju u empatiji jednih prema drugima i čine osnov interkulture – kulture inter-bića. Zaštita biodiverziteta i kulturnog diverziteta, koji su bogatstvo Crne Gore, su od primarnog značaja.

Inkluzivnost, drustvena kohezija i integracije su ključ za naš opstanak i dalji razvoj. Zaštita ljudskih prava je preduslov za ostvarivanje opste ljudske bezbjednosti zarad održivog razvoja. Ova vitalna sprega između ljudskih prava, ljudske bezbjednosti i održivog razvoja čini osnove politike interkulturalizma, čiji su postulati miran suživot, solidarnost i su-odogovornost, i prava svih na plemenitiju budućnost.

Zaštitom svog izuzetnog biodiverziteta i razvojem punog potencijala svog kulturnog diverziteta, Crna Gora može postati jedinstveni model – zemlja interkulture. Kao regionalni stabilizator i mirotvorac, i model održivog razvoja koji je obećala postavši prva ekološka država na svijetu, Crna Gora ima izuzetne potencijale za društvenu inovaciju ključnu za planetarnu bezbjednost i razvoj. Svijetu je potrebna nova vizija, ujedinjujući narativ – novi etički i estetički kod za budućnost. Kroz viziju interkulturalizma, jedinstva u raznolikosti, Crna Gora može da da svoju jedinstvenu smjernicu ljudskoj harmoniji i planetarnom opstanku i potencijalnoj renesansi čovječanstva.

Slika „Prijatelj mira“ Vaska Taškovskog

Promovišući takvu ulogu Crne Gore, dr Popović je razgovarala sa gospodinom Vilijemom Kenedijem (William Kennedy), višim direktorom za programe u Kancelariji za partnerstva Ujedinjenih Nacija, sa kojim je razmatrala mogućnosti za sradnju Direktorata za interkulturalizam i te UN agencije na plasiranju crnogorske vizije interkulturalizma u programe ove kancelarije kao i program predstojećeg UN Samita o budućnosti u 2024. godini.

Sa ciljem izdizanja statusa i plemenite misije Crne Gore kroz interkulturalizam, Popović je posjetila Misiju Crne Gore u Ujedinjenim Nacijama i sastala se sa Ambasadorom Vladimirom Vučinićem i savjetnikom Damirom Šabanovićem. Naši zvaničnici su razgovarali o važnosti zajednišva i ujedinjene saradnje ka plasiranju Crne Gore na veću instancu globalnog odlučivanja kroz predstojeću strategiju za uvođenje Crne Gore u Savjet bezbjednosti UNa. Direktorat za interkulturalizam je jedinstvena institucionalna inovacija Crne Gore koja može doprinijeti da se naš zemlja, kao kandidat, izdvoji po izuzetnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Direktorka Vujošević: ZAVRŠEN POJAČAN NADZOR, ODLIČNA SARADNJA SA OPŠTINOM

Đerić: MANJE SIVE EKONOMIJE U ULCINJU, NEMA SELEKTIVNOSTI U NAŠEM RADU

TV CG, Naši u svijetu: HEROJI NJUJORKA IZ ULCINJA

Košarka: U NAREDNOJ SEZONI „ULCINJ” U PRVOJ LIGI
Košarka: U NAREDNOJ SEZONI „ULCINJ” U PRVOJ LIGI

Pobjedom protiv ekipe “Zete”, košarkaši „Ulcinja“ osigurali su večeras da se u narednoj sezoni takmiče u najvišem rangu. Oni su na svom terenu lagano savladali protivnički tim rezultatom 95:66.

 Jelica Pantović: CRNA GORA, NA PJENU OD…?
 Jelica Pantović: CRNA GORA, NA PJENU OD…?

Najavljeni projekat Velike plaže u Ulcinju otvara pitanje da li Vlada od Crne Gore pravi kontinentalnu državu, poput one kakva je postojala u XIX vijeku, među brdima i bez mora. Crna Gora je mala država

SOS telefon: Institucije zajedno u zaštiti žrtava nasilja
SOS telefon: Institucije zajedno u zaštiti žrtava nasilja

U prostorijama SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja u Ulcinju održan je radni sastanak sa predstavnicima ključnih institucija – uključujući policiju, sudove, centar za socijalni rad i dom zdravlja

Ivan Ivanović (BIRN): Vlada i privatne firme posjeduju četvrtinu zaleđa Velike plaže
Ivan Ivanović (BIRN): Vlada i privatne firme posjeduju četvrtinu zaleđa Velike plaže

Država Crna Gora, HTP Ulcinjska rivijera, Prva banka i kompanije Zetagradnja, bivši Normal Company, HoldCo East i HTP Vile Oliva posjeduju oko 25 odsto zemljišta u zaleđu Velike plaže koje Vlada planira

Milka Tadić Mijović o sporazumima sa UAE: OVO JE KRIMINALNI AKT
Milka Tadić Mijović o sporazumima sa UAE: OVO JE KRIMINALNI AKT