“Entuzijastično podržavamo rad Direktorata za interkulturalizam i nastavićemo da podržavamo pozitivne inicijative koje direktorat pokreće. Interkulturalizam i društvena kohezija su ključ za stabilnost i bezbjednost u Crnoj Gori i regionu. Štaviše, vrijednosti i principi interkulturalizma su od vitalnog značaja za Evropu i svijet”, izjavila je Ambasadorka Italije u Crnoj Gori, Nj. E. Andreina Marsella u susretu sa dr Ljudmilom Milom Popović, v.d. Generalnom direktoricom Direktorata za interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava.
Popović se zahvalila Ambasadorki Italije na gostoprimstvu i njenoj podršci od samog osnivanja. Naročito se zahvalila za prisustvo Ambasadorke manifestaciji za mlade Direkt Interkultura Montenegro, čime je demonstrirala ozbiljnu posvećenost napretku crnogorske omladine. Popović je upoznala sa aktivnostima koje je Direktorat realizovao u prethodnoj godini i planovima za budućnost. Ka boljoj budućnosti zemlje i društva, naredni krupan korak je izrada nacionalne strategije za interkulturalizam i društvenu koheziju.
“Lijek za probleme sa multikulturalizmom i distancama i podjelama u društvu je upravo interkulturalni dijalog, inkluzivno društvo, njegovanje diverziteta ka zdravoj integraciji, zeleni i mirnodopski razvoj. Direktorat za interkulturalizam poseban fokus stavlja na ljudske odgovornosti uz ljudska prava, jer je odgovornost svih nas, kako institucija tako i svih građana, da gradimo bolje društvo za sve”, istakla je Popović.
Ambasadorka Marsella je potvrdila da je vizija interkulturalizma jako bitna za multietničku Crnu Goru, jer ona ujedinjuje kulture i ljude u građansko društvo, što zemlji daje stabilnost, zajedničke smjernice za razvoj i jedinstven pravac za napredak.
“Imate moju potpunu podršku u daljim koracima, jer upravo interkulturalizam vraća povjerenje među ljudima, osnažuje povjerenje građana u institucije, i daje pozitivan ujedinjenismjer”, saopštila je ambasadorka Marsella.
Tokom sastanka razgovaralo se i o svesrdnoj podršci koju Direktorat za interkulturalizam ima i od predstavnika drugih evropskih zemalja i saradnji koju pokreće sa državama iz regiona. Crna Gora utemeljena kao zemlja interkulture može postati izvrstan fokalizator i stabilizator na Zapadnom Balkanu i model inkluzivnog društva ujedinjenog vrijednostima i principima interkulturalizma.