Četrdesetak žena iz svih mjesnih zajednica u opštini Ulcinj, su tokom dva dana (23. i 24. oktobra) učestvovale u obuci za žene iz lokalnih zajednica na temu građanskog aktivizma i volonterizma, koju je organizovalo nevladino udruženje „Institut Punta“.
Na obuci se govorilo i o principima participacije, monitoringa i kreiranja javnih politika, vladavine prava, zagovaranja i komunikacije. Poseban fokus je posvećen uključivanju žena u rad mjesnih zajednica, a započet je proces uspostavljanja neformalne mreže žena Ulcinja.
Učesnice su podijelile svoja različita iskustva aktivizma i volonterizma u svojim zajednicama, gdje su aktivno učestvovale, ali istakle i izazove i prepreke koje su ih sputavale da te aktivnosti budu kontinuirane i održive.
Zaključeno je da tek kada se problemi jedne zajednice počnu rješavati uz učešće svih njenih članova, uključujući i žene, bićemo korak bliže ostvarivanju prava žena, što podrazumijeva ne samo da one budu informisane, već i da budu aktivno uključene u donošenje odluka.
Predavačica na obuci je bila Branka Vlahović, ekspertica za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, certifikovana trenerica Gender Task Force-a, UNDP-a i OSCE-a za rodnu ravnopravnost, dok je moderatorka događaja bila Hadixha Gjoni, certifikovana UNDP-a i OSCE trenerica za rodnu ravnopravnost, bivša potpredsjednica Opštine Ulcinj i dugogodišnja odbornica u lokalnom parlamentu.
Projekat Građanski i volonterski – rodno aktivno za Ulcinj!, koji realizuje NVO Punta podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovode Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Politikon mreža. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.