Da je produženje sezone, cilj koji se navodi u svim razvojnim planovima, moguće ostvariti, pokazali su najveće hotelske kompanije na ulcinjskoj rivijeri. Jer, njihovi objekti će ove godine biti otvoreni do sredine decembra.
Upravo tada kreće sada već tradicionalna manifestacija Sweet December, koja će biti organizovana na Pristanu i okupiće niz regionalnih muzičkih zvijezda.
Mjesec ranije, odnosno krajem novembra, po drugi put će se održati Ulcinjski mundijal, odnosno manifestacija koja okuplja nekadašnje fudbalske i sportske zvijezde iz regiona.
Direktor Turističke organizacije Ćazim Hodžić kaže da Ulcinju, da bi se smanjila izražena sezonalnost turizma, trebaju, prije svega, veliki hoteli i infrastrukturni objekti.
Jedan od njih je fudbalski stadion na Velikoj plaži. Ulcinj ima blagu klimu i uz prostorne karakteristike, i mogao bi postati crnogorska Antalija, mjesto gdje se zimi okupljaju velike grupe sportista na pripremama.
„Naravno, postoji mogućnost razvoja i niza drugih vidova turizma. Od lovnog preko posmatranja ptica i lječilišnog, pa do ruralnog. Uz malo više posvećenosti, tako bi se sezona produžila”, navodi Hodžić.
On podsjeća da je sa lokalnim hotelijerima postignut dogovor da se iduće godine dovode gosti u vrijeme berbe maslina. „Oni bi učestvovali u berbi, a od maslina koje su sami prikupili, dobiće ulje. Mislimo da je to dobra priča, koja će vremenom postati brend. Rijetko gdje na Mediteranu možete uživati u sakupljanju maslina sa stabala prosječne starosti oko 800 godina”, kaže direktor lokalne TO.
O realizaciji projekata nužnih za produženje sezone podrobno se govori u Strateškom planu razvoja Opštine Ulcinj 2022–2028. godine, dok će naredne biti donijet i Strateški plan razvoja turizma do 2030.
Džavid Hodžić, dugogodišnji turistički radnik i zakupac poznatog kupališta Miami na Velikoj plaži, na kojem se vijori plava zastavica, smatra da se najbolji rezultati postižu povezivanjem kulture i turizma. „Pored prirodnih potencijala, Ulcinj sa svojom istorijom od 25 vjekova, tri religije i bogatim kulturnim nasljeđem, predstavlja dragulj crnogorske obale. Zato mi insistiramo na valorizaciji kulturno-istorijskih spomenika i njihovoj restauraciji u saradnji sa relevantnim institucijama, kako bismo i na taj način povećali turističku ponudu našeg grada“, dodaje on.
U TO ističu da su pokrenuli i pitanje brendiranja Ulcinja. Narednih godina mnogo više sredstava uložiće se u promotivne aktivnosti i podršku snimanju filmova. Najbolji primjer za to su film i serija Biser Bojane, koji su doprinjeli izuzetnoj promociji Ulcinja na regionalnom tržištu.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta promocije potencijala poljoprivrede i turizma u opštini Ulcinj, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.