Vladajuća koalicija u Ulcinju više ne postoji. Za manje od dvije godine ona je iznevjerila praktično sva obećanja, razočarala građane, a opštinu uvela u stečaj.
To ni najveći pesimisti nijesu mogli predvidjeti. Za manje od dvije godine vladajuća koalicija koju u Ulcinju čine Nova demokratska snaga FORCA, Demokratska partija Fatmira Đeke, Socijaldemokratska partija i Građanski pokret „Perspektiva“ Amira Holaja nepovratno je propustila jedinstvenu šansu da Ulcinj učini prijatnijim mjestom za življenje. U suštini, osim donošenja detaljnih urbanističkih planova, na svim drugim poljima ona je u prethodnih 600 dana doživjela potpuni debakl. Dugovi su rasli, zarade zapošljenima u opštini i preduzećima čiji je ona osnivač kasne od tri do 14 mjeseci, nijedan novi hotel nije započeo da se gradi, nije čak usvojen ni Strateški plan opštine što znači da trenutna vlast nema ni vizije ni strategije kako dalje. To se može zaključiti i iz izvještaja o radu za 2012. godinu predsjednika opštine Nazifa Cungua, koji nakon 50 stranica opisivanja stanja u „Prijedlozima i mjerama“ tek jednom jedinom rečenicom zaključuje: „Pošto se opština Ulcinj i javna preduzeća nalaze u veoma teškoj finansijskoj situaciji, neophodna je pomoć Vlade i Ministarstva finansija i time bi se stvorile realne pretpostavke za početak valorizacije najznačajnijih privrednih resursa Crne Gore i ujedno spriječile teške moguće posljedice“!?
No, one su već tu. Cungu je prije mjesec dana potpisao Sanacioni plan sa Ministarstvom finansija, kojim je, kako tvrde u Socijalističkoj narodnoj partiji, uveden stečaj u opštini Ulcinj. I poslanik Pozitivne Crne Gore Dritan Abazović smatra da je na taj način „Cungu priznao poraz, a da je novi predsjednik opštine Ulcinj crnogorski ministar finansija Radoje Žugić“. U opoziciji pozivaju vlast da javnosti prezentuje taj dokument kako bi se znalo da li su potpisali otpuštanje gotovo trećine zapošljenih radnika i značajno smanjenje zarada. „Time su jednim potezom pera derogirali ingerencije lokalne samouprave, dok su im istovremeno usta puna priče o decentralizaciji“, kaže šefica Odborničkog kluba Demokratske unije Albanaca Hadidža Đonović. Cungu nevoljno priznaje da „Sanacioni plan podrazumijeva prenošenje nadležnosti i odlučivanja na Ministarstvo finansija i na crnogorsku Vladu“, te navodi da opština mora da uzme novi kredit od oko dva miliona eura da bi izmirivala obaveze za poreze i doprinose na plate zapošljenih koje nijesu uplaćivane godinama. „Opština je bila dužna da potpiše Protokol o izmirivanju tih obaveza, jer bi nam uzeli 2.450.000 eura koliko smo dužni, odnosno bio bi nam stalno blokiran žiro-račun“, dodaje on.
No, njegovi koalicioni partneri tvrde da nijesu učestvovali u donošenju te odluke, te da su sasvim marginalizovani u upravljanju lokalnom samoupravom. “Sporazum o vršenju koalicione vlasti kojeg smo mi potpisali predviđa stalnu saradnju, međusobno uvažavanje i potpunu saglasnost koalicionih partnera kod predlaganja i usvajanja nekih važnih akata, kao što je budžet, završni račun, odluke o zaduženjima i sl. Ovaj dio Sporazuma je kršen od početka i u kontinuitetu od strane najjačeg partnera u koaliciji, to jest FORCE”, navodi predsjednik OO SDP i potpredsjednik opštine Ulcinj Selim Resulbegović.
“Cungu nikada nije iskazivao spremnost za saradnju. Vjerovali smo da će se vremenom to popraviti. Ali, sada znamo da je on nepopravljiv”, kazali su Monitoru iz Demokratske partije Fatmira Đeke. Stoga je ta albanska nacionalna stranka, koja ima pet odbornika u opštinskoj Skupštini, odlučila da ne podrži Cunguov Izvještaj o radu, što su učinile i ostale dvije članice koalicije, pa se Cungu početkom ovog mjeseca na zasjedanju Skupštine opštine našao na ledu. Spas je pokušao da nađe u opozicionoj Demokratskoj partiji socijalista, koja u lokalnom Parlamentu ima sedam odbornika. No, promptna reakcija iz centrale stranke spriječio je čelnika opštinskog odbora Đukanovićevih socijalista Ljora Nrekića da Cunguu pruži “pojas za spasavanje”, tako da je sada FORCA ostala praktično sama. Nastavak sjednice, koja je prekinuta upravo dok se raspravljalo o Izvještaju o radu predsjednika opštine i koja se mora okončati do kraja jula, pokazaće kako će se stvari dalje odvijati na ulcinjskoj političkoj sceni. Ako on ne bude prihvaćen, a malo je naznaka, to će praktično značiti da se ne samo vladajuća koalicija i formalno raspala, nego i da Cunguova administracija može “pakovati kofere”.
„Nezadovoljan sam radom koalicionih partnera. Lokalna vlast ne funkcioniše kako treba, tako da bi uskoro mogli očekivati izbore. Možda bi to bilo najkorektnije prema građanima“, kaže sada predsjednik Ulcinja i lider FORCE.
To je stav i gotovo svih ostalih aktera na političkoj sceni, pa će se novi lokalni izbori u Ulcinju održati najesen. Ako budu i parlamentarni na nivou države, onda u paketu sa njima. Kome će se posrećiti, tek ostaje da se vidi. Ono što je već sada izvjesno jeste da je odlazeća vlast strašno razočarala građane koji su ih očekivali kao spasioce, pa za njom niko neće žaliti. Posebno ne nakon još jedne u nizu veoma loših turističkih sezona. A ko se ne bi sjećao sa koliko su se samo žara tokom čitave zime i proljeća dežurni optimisti utrkivali u procjenama da će ona biti uspješna. Ljudima koji jedinu priliku za dobit imaju samo tokom ljeta, gradu koji ima najmanju prosječnu zaradu u zemlji i koji jedini na Primorju bilježi pad broja stanovnika, ova bi kap mogla preliti “čašu nezadovoljstva”. Za Abazovića to je i koketiranje FORCE, protivno želji birača i simpatizera, sa DPS-om, koji je, kako tvrdi, najveći krivac za ovo stanje u Ulcinju. “ Zato Ulcinju trebaju ne samo novi izbori, već i nova politička klasa. Ovaj grad je umoran od političkih patuljaka i digitron-uprava koji se kontrolišu sa drugih adresa“, dodaje Abazović.
Mustafa CANKA (Monitor)