Kao vrlo kompleksna i specifična privredna grana turizam je izuzetno podložan uticajima iz okruženja. On se dnevno suočava sa mnogo izazova koji se ne mogu rješavati samostalno. Prije svega kroz konkurenciju sa drugim regionima, koji nude slične proizvode, kao i kroz osjetljivost životne sredine, na kojoj se, uglavnom, turizam i bazira.
Zato regionalna saradnja u turizmu predstavlja jedan od ključnih aspekata za uspješno poslovanje i prevazilaženje mnogih izazova sa kojima se susreću turistički subjekti. Samo kroz partnerstvo sa susjedima u pogledu ključnih kompetitivnih faktora kao što su inovacije, znanje i održivi razvoj, u krajnjem zajednički turistički proizvod može se osigurati konkurentnost i dalji razvoj našeg turizma.
Državne i lokalne vlasti trebaju osigurati dobru klimu u odnosima kako bi potom privrednici imali inicijative i osmišljavali regionalni turistički proizvod.
Tako nešto pokušano je izradom izvanredne studije Regionalni park prirode Delta Bojane, koju su 2008. godine izradili renomirani njemački eksperti, a finansirala Svjetska banka. No, zbog interesa tadašnjih vlasti nije se ušlo u realizaciju ideja koje su u Studiji navedene, prije svega očuvanje ovog jedinstvenog područja kroz održivi razvoj i zajedničku saradnju Crne Gore i Albanije.
Razvoj regionalnog turizma je u direktnoj srazmjeri sa razvojem infrastrukture. Stoga se kao jedan od najvažnijih projekata ističe most na rijeci Bojani koji bi povezao Ulcinj sa Velipojom. Taj most povezaće, kako se navodi, 30 kilometara pješčanih plaža, što bi bila odlična ponuda za strana tržišta.
Posebno je to bitno za zajednički nastup na promotivnim sajmovima na dalekim tržištima kao što su Kina, Sjedinjene Američke Države i Australija, ali svakako i na evropskom. Da bi se to postiglo, mora se ukloniti mnogo nacionalnih birokratskih i biznis barijera, kao i potpisati regionalni ugovor o prekograničnom kretanju turista i izletnika.
Dakle, uz preduzimanje zajedničkih aktivnosti na turističkoj propagandi i zaštiti prirodne sredine, nužno je istovremeno osigurati plovidbu Bojanom do Skadra, aktivirati brodsku liniju za Drač, te posebno sarađivati na polju razvoja kulturnog turiza.a I dosadašnje iskustvo sa realizacijom nekih projekata pokazuje da EU daje za to velika sredstva, jer je prekogranična i regionalna saradnja jedan je od prinicipa evropskih integracija. Povezivanjem regiona preko granica pospješuje se ekonomska integracija, povećava stabilnost i blagotvorno djeluje na izgradnju povjerenja među susjedima.
Uostalom, tri četvrtine gostiju na ulcinjskoj rivijeri su iz regiona, kao i sve veći broj radnika u turizmu i ugostiteljstvu. U narednim godinama to će biti sve izraženiji problem, pa je najavljeno osnivanje regionalnog centra koji će se baviti tim pitanjem.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta promocije zaštite životne sredine, održivog razvoja i turizma u opštini Ulcinj, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.