Suština međuljudskog razumijevanja i interakcije je komunikacija. U našem raznovrsnom svijetu, ljudi dolaze iz različitih kulturnih, jezičkih i društvenih sredina gdje se stvara bogata lepeza iskustava i perspektiva gledanja na stvari. Izazova je mnogo, ali oni nude jedinstvenu priliku za rast i obogaćivanje. Stara je istina da poznavanje drugih stvara emocionalne veze i prostor za empatiju, dok neznanje rađa mržnju. Činjenica je takođe da je jezik izuzetno moćno sredstvo za upoznavanje kultura i kretanja u društvima sa kojima se sarađuje i komunicira.
Uspješna društva su tokom cijele istorije bila ona koja su se bazirala na duhovnosti, kulturi, odnosno interkulturi. Ljudsko biće uvijek jezikom tumači realnost i uobličava kulturu koja je njegov materijalni i duhovni svijet, pri čemu se između jezika i kulture manifestuje neprekidna interakcija u svim sferama ljudskog djelovanja i realne stvarnosti. Kada bi na svijetu svi komunicirali na isti način i koristili isti jezik i izražavali ideje na isti način, to bi sputalo kreativnost i ograničilo razmjenu ideja. Zahvaljujući jeziku, kultura nastaje, opstaje i razvija se, a prihvatanje razlika u kulturi je bogatstvo ljudskog postojanja.
Kada komuniciramo sa ljudima koji se različito izražavaju, izlažemo se drugačijem gledištu i načinu razmišljanja. Upoznavanje strane kulture kroz interkulturnu komunikaciju, odnosno dijalog kultura, doprinosi boljem razumijevnju svog postojanja, jedinstvenosti maternjeg i bilo kog drugog jezika, te čitavog njegovog bogatstva u poređenju sa drugim jezicima i kulturama.
Izloženost drugim jezicima i kulturama nas podstiče da izađemo iz zone komfora i proširimo svoje horizonte, te dublje razumijemo svijet i razvijemo empatiju i solidarnost prema onima čija su iskustva potpuno različita od naših. Tada se odvija istinski, autentični dijalog kultura.
U uslovima multijezičnosti i interkulturalnosti, koje odlikuju društvenu stvarnost u našem gradu i državi, kao i širi mediteranski, balkanski i evropski prostor, u pogledu jezika i kulture, možemo reći da su sve kulture razgranate i heterogene, mogu obuhvatati određene elemente i nekoliko drugih kultura istovremeno, međusobno se prepliću, utiču jedna na drugu, bogate se i dopunjuju, ali u isto vrijeme sve one su originalne i istovremeno ravnopravne i jednako vrijedne.
Upravo je komunikacija različitih, ali ravnopravnih istinski blagoslov koji obogaćuje naše živote na mnogo načina. To je uvijek uzbudljivo otkrivanje novog u nama samima i u drugome, doprinos drugih jezika i kultura je jednako vrijedan kao i naš.
A jezik je glavno sredstvo ljudske komunikacije.
(Autorka teksta, Semra Dobardžić, je profesorica engleskog jezika u Ulcinju)
One Response
Semra you should be very proud to have written this. It is a very eloquent and accurate summation of the importance of language in human society. I would add that where possible, communication should be linked to travel, it is only then that the behavioural nuances and idiosyncrasies, of a different culture, can be placed in a true linguistic context.