Arhitektica, dr Igbala Šabović-Kerović, nedavno je u Istanbulu predstavila rad na temu “Zaštita graditeljskog naslijeđa Crne Gore – Osmanski period: Analiza izgrađene sredine”, u kojem se posebno tretira slučaj Ulcinja.
Kroz sadržaj rada jasno je ukazano na činjenicu da kompleksnost strategije upravljanja naslijeđem omogućava definisanje platforme samoodrživosti lokaliteta, jedino pod uslovom da su definisane njegove kulturne vrijednosti, potencijali i mogućnosti. Stoga je, utemeljenjem na analizi i hronološkom prikazu urbanog razvoja i izgradnji značajnih arhitektonskih objekata kao i njihove postupne razgradnje u urbanističkom razvoju gradova (transformacija), u nekoliko presjeka prezentovana evolucija i geneza urbane strukture Ulcinja.
Prezentovana je struktura i faktičko stanje preostalog graditeljskog fonda – izvršena identifikacija i inventarisanje svih objekata koji doprinose ambijentalnom karakteru ovog prostora i date smjernice u daljim aktivnostima i intervencijama upravljanja graditeljskim nasljeđem.
Rezultati istraživanja predstavljaju polazište – pomoć u daljim istraživačkim i arhitektonsko-planerskim aktivnostima kod pravilnog pristupanja rješavanju problema savremenog dizajna u istorijskom kontekstu i uklapanja naslijeđenih vrijednosti u savremene tokove Ulcinja, što je premisa UNESCO-ve nove težnje ka očuvanju urbanog pejsaža, a koja se temelji na pravilnoj upotrebi prirodnih posebnosti i naslijeđenih graditeljskih vrijednosti stvaranih u različitim istorijskim epohama.